Sposób udzielania przez Policję lub Straż Graniczną pomocy lub asysty organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 29 sierpnia 2001 r.
w sprawie sposobu udzielania przez Policję lub Straż Graniczną pomocy lub asysty organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.

Na podstawie art. 46 § 3 pkt 2 i art. 50 § 3 pkt 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 1991 r. Nr 36, poz. 161, z 1992 r. Nr 20, poz. 78, z 1993 r. Nr 28, poz. 127, z 1995 r. Nr 85, poz. 426, z 1996 r. Nr 43, poz. 189 i Nr 146, poz. 680, z 1997 r. Nr 137, poz. 926 i Nr 141, poz. 943 i 944, z 1998 r. Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 114, poz. 1193, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1315 oraz z 2001 r. Nr 76, poz. 809 i Nr 98, poz. 1068) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
przypadki, w których Policja lub Straż Graniczna udziela pomocy lub asysty organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych,
2)
sposób postępowania przy udzielaniu pomocy lub asysty przez Policję lub Straż Graniczną,
3)
tryb występowania przez organ egzekucyjny i egzekutora o udzielenie pomocy lub asysty przez Policję lub Straż Graniczną,
4)
sposób dokumentowania udzielonej pomocy lub asysty przez Policję lub Straż Graniczną przy czynnościach egzekucyjnych,
5)
sposób rozliczania kosztów czynności egzekucyjnych wykonywanych przy udzielaniu pomocy lub asysty przez Policję lub Straż Graniczną.
§  2.
1.
Organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych udzielają pomocy właściwe ze względu na miejsce prowadzenia egzekucji:
1)
organy Policji,
2)
organy Straży Granicznej - w przypadku gdy przedmiot egzekucji znajduje się na obszarze przejścia granicznego lub w strefie nadgranicznej.
2.
Organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych udzielają asysty właściwe ze względu na miejsce prowadzenia egzekucji:
1)
organy Policji - w obrębie budynków zajmowanych przez Policję,
2)
organy Straży Granicznej - w obrębie budynków zajmowanych przez Straż Graniczną.
§  3.
1.
Organ egzekucyjny i egzekutor wzywa do udzielenia pomocy lub asysty przez Policję lub Straż Graniczną na piśmie, co najmniej 7 dni przed terminem czynności egzekucyjnych.
2.
Policja lub Straż Graniczna udzielą pomocy lub asysty niezwłocznie po otrzymaniu pisemnego wezwania od organu egzekucyjnego i egzekutora, w przypadku:
1)
oporu uniemożliwiającego lub znacznie utrudniającego prowadzenie czynności egzekucyjnych,
2)
uzasadnionego przypuszczenia, że na taki opór natrafią.
3.
W pilnych przypadkach, zwłaszcza gdy zwłoka groziłaby udaremnieniem egzekucji, udzielenie pomocy lub asysty, o której mowa w § 2, następuje także na osobiste wezwanie organu egzekucyjnego i egzekutora.
§  4.
1.
Policja lub Straż Graniczna udzielają pomocy lub asysty, o której mowa w § 2, po okazaniu tytułu wykonawczego, stanowiącego podstawę przeprowadzenia egzekucji.
2.
W przypadku wezwania ustnego, organ Policji lub Straży Granicznej, nie wstrzymując udzielania pomocy lub asysty, jest obowiązany żądać tytułu wykonawczego, o którym mowa w ust. 1, oraz nadesłania wezwania określonego w § 3 ust. 1, w terminie 3 dni od zakończenia czynności egzekucyjnych.
§  5.
1.
Pomoc lub asysta organów Policji lub Straży Granicznej polega na umożliwieniu przeprowadzania czynności egzekucyjnych, w szczególności poprzez zapewnienie:
1)
dostępu do miejsca, w którym mają one być wykonywane,
2)
porządku w miejscu przeprowadzania egzekucji administracyjnej,
3)
osobistego bezpieczeństwa organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi,
4)
w razie potrzeby - na uzasadnione żądanie organu egzekucyjnego i egzekutora - niezbędnej pomocy w zastosowaniu środków egzekucji administracyjnej.
2.
Pomocy lub asysty, o której mowa w ust. 1, udziela wyznaczony policjant lub funkcjonariusz Straży Granicznej, zwany dalej "funkcjonariuszem".
§  6.
1.
Z przebiegu czynności, o których mowa w § 5 ust. 1, funkcjonariusz sporządza notatkę urzędową zawierającą określenie miejsca, terminu, czasu trwania i rodzaju prowadzonej egzekucji, oznaczenie organu egzekucyjnego i egzekutora, a także zakresu udzielonej pomocy lub asysty przez Policję lub Straż Graniczną.
2.
Notatkę, o której mowa w ust. 1, funkcjonariusz przekazuje swojemu bezpośredniemu przełożonemu.
§  7.
1.
Koszty poniesione przez Policję lub Straż Graniczną z tytułu udzielonej pomocy lub asysty przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych ustala się w wysokości ryczałtu za konwój wzmocniony, określony w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 sierpnia 1998 r. w sprawie wysokości i sposobu obliczania wydatków Skarbu Państwa w postępowaniu karnym (Dz. U. Nr 111, poz. 705).
2.
Koszty, o których mowa w ust. 1, ujmuje się w poszczególnych paragrafach szczegółowej klasyfikacji dochodów i wydatków w zestawieniu kosztów asysty lub pomocy, sporządzonym przez właściwego kierownika jednostki organizacyjnej Policji lub Straży Granicznej.
3.
Zestawienie kosztów, o których mowa w ust. 2, przesyła się organowi egzekucyjnemu.
4.
Organ egzekucyjny i egzekutor przekazuje należności z tytułu poniesionych kosztów, o których mowa w ust. 1, na rachunek właściwej jednostki organizacyjnej Policji lub Straży Granicznej, w terminie 30 dni od dnia otrzymania zestawienia kosztów.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 czerwca 1994 r. w sprawie obowiązków organów Policji, Urzędu Ochrony Państwa i Straży Granicznej przy udzielaniu pomocy bądź asysty organom egzekucyjnym (Monitor Polski Nr 37, poz. 321).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.101.1106

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób udzielania przez Policję lub Straż Graniczną pomocy lub asysty organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.
Data aktu: 29/08/2001
Data ogłoszenia: 20/09/2001
Data wejścia w życie: 05/10/2001