Określenie rodzajów przyrządów pomiarowych, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, oraz stawianych tym przedsiębiorcom wymagań.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 października 2001 r.
w sprawie określenia rodzajów przyrządów pomiarowych, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, oraz stawianych tym przedsiębiorcom wymagań.

Na podstawie art. 9 pkt 8 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 63, poz. 636) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do przyrządów pomiarowych, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, zalicza się przyrządy kontrolne - tachografy samochodowe, zwane dalej "przyrządami".
2.
Upoważnieni przedsiębiorcy, wykonujący naprawy lub instalacje przyrządów, zwani dalej "przedsiębiorcami", są obowiązani spełniać w zakresie posiadanego wyposażenia i kwalifikacji wymagania określone w rozporządzeniu.
§  2.
1.
Przedsiębiorca jest obowiązany:
1)
posiadać wyposażenie zapewniające prawidłowe i kompletne wykonywanie napraw lub instalacji przyrządów oraz prowadzić jego ewidencję,
2)
posiadać udokumentowane procedury obsługi wyposażenia,
3)
zapewnić oznakowanie wyposażenia, o którym mowa w pkt 1, w sposób umożliwiający jego jednoznaczną identyfikację,
4)
zapewnić wzorcowanie przyrządów pomiarowych stosowanych do napraw lub instalacji przyrządów, zgodnie z ustalonym harmonogramem i według ustalonych procedur wzorcowania,
5)
zapewnić wyposażenie pomieszczenia, w którym są wykonywane naprawy lub instalacje, w oświetlenie, ogrzewanie i wentylację, zapewniające prawidłowe wykonywanie tych czynności,
6)
dysponować miejscami parkingowymi co najmniej dla dwóch pojazdów samochodowych, w których ma być naprawiany lub instalowany przyrząd.
2.
Jeżeli naprawy lub instalacje przyrządów są wykonywane przez przedsiębiorcę prowadzącego także inną działalność, to jest on obowiązany zapewnić, aby pomieszczenia przeznaczone do napraw lub instalacji były wydzielone i oznakowane.
§  3.
Przedsiębiorca jest obowiązany posiadać własną cechę służącą do jego identyfikacji, zarejestrowaną przez Prezesa Głównego Urzędu Miar, przeznaczoną do umieszczania na zakładanych przez siebie zabezpieczeniach.
§  4.
Wykonywanie napraw lub instalacji przyrządów należy dokumentować w rejestrze w formie pisemnej lub elektronicznej, z uwzględnieniem danych identyfikujących co najmniej typy i numery naprawianych lub instalowanych przyrządów oraz daty wykonania tych czynności. Przedsiębiorca jest obowiązany przechowywać rejestr przez okres co najmniej 3 lat.
§  5.
1.
Osoby wykonujące w ramach prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności naprawy lub instalacje przyrządów pomiarowych powinny posiadać wiedzę w zakresie budowy i funkcjonowania oraz napraw lub instalacji zatwierdzonych typów przyrządów, potwierdzoną odpowiednimi dokumentami wystawionymi przez producentów, ich przedstawicieli lub inne podmioty posiadające uprawnienia w tym zakresie.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, są obowiązane co najmniej raz na 3 lata uczestniczyć w odpowiednich szkoleniach. Ukończenie szkolenia należy potwierdzić dokumentem wystawionym przez prowadzącego szkolenie.
3.
Przedsiębiorca jest obowiązany prowadzić dokumentację dotyczącą kwalifikacji i szkoleń pracowników wykonujących naprawy lub instalacje przyrządów.
§  6.
Spełnienie wymagań, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, 3, 5 i 6 oraz w ust. 2, przez przedsiębiorcę wykonującego naprawy lub instalacje przyrządów przed dniem wejścia w życie rozporządzenia powinno nastąpić w terminie do dnia 31 marca 2002 r.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.127.1392

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie rodzajów przyrządów pomiarowych, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, oraz stawianych tym przedsiębiorcom wymagań.
Data aktu: 02/10/2001
Data ogłoszenia: 07/11/2001
Data wejścia w życie: 22/11/2001