Szczegółowe zasady i tryb udzielania policjantom zezwolenia na podjęcie zajęcia zarobkowego, składania oświadczenia o stanie majątkowym oraz właściwość przełożonych w tych sprawach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 7 grudnia 2001 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania policjantom zezwolenia na podjęcie zajęcia zarobkowego, składania oświadczenia o stanie majątkowym oraz właściwości przełożonych w tych sprawach.

Na podstawie art. 62 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2000 r. Nr 101, poz. 1092 oraz z 2001 r. Nr 41, poz. 465, Nr 81, poz. 877, Nr 100, poz. 1084, Nr 106, poz. 1149, Nr 110, poz. 1189, Nr 123, poz. 1353 i Nr 125, poz. 1367) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji,
2)
przełożony właściwy w sprawach osobowych - przełożonego, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy,
3)
komórka organizacyjna właściwa w sprawach osobowych - komórkę organizacyjną w komendzie lub szkole Policji podległą przełożonemu właściwemu w sprawach osobowych, wykonującą czynności w zakresie spraw osobowych policjantów,
4)
zezwolenie - zezwolenie na podjęcie zajęcia zarobkowego poza służbą, udzielane przez przełożonego właściwego w sprawach osobowych.
§  2.
1.
Policjant ubiegający się o zezwolenie składa w komórce organizacyjnej właściwej w sprawach osobowych pisemny wniosek, określający:
1)
nazwę i adres podmiotu, u którego zamierza podjąć zajęcie zarobkowe,
2)
charakter zajęcia zarobkowego i przewidywany zakres obowiązków,
3)
czas i miejsce wykonywania zajęcia zarobkowego,
4)
przewidywany okres trwania zajęcia zarobkowego.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przed powierzeniem policjantowi funkcji we władzach spółki, fundacji lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.
§  3.
1.
Przełożony właściwy w sprawach osobowych udziela policjantowi zezwolenia na podjęcie zajęcia zarobkowego poza służbą, jeżeli zajęcie takie:
1)
nie zakłóci wykonywania przez policjanta obowiązków służbowych w granicach zadań Policji określonych w ustawie,
2)
nie narusza prestiżu służby,
3)
nie podważy zaufania do bezstronności policjanta,
4)
nie pozostaje w sprzeczności z interesem służby i jej zadaniami.
2.
Przełożony właściwy w sprawach osobowych w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku zawiadamia na piśmie policjanta o udzieleniu zezwolenia, a w sytuacji gdy którykolwiek z warunków, o których mowa w ust. 1, nie zostanie spełniony, o odmowie udzielenia zezwolenia.
3.
Zawiadomienie o udzieleniu zezwolenia, o którym mowa w ust. 2, powinno wskazywać:
1)
podmiot, u którego policjant podejmie zajęcie zarobkowe,
2)
charakter zajęcia zarobkowego,
3)
czas i miejsce wykonywania zajęcia zarobkowego,
4)
okres, na który udzielono zezwolenia.
4.
Zawiadomienie o odmowie udzielenia zezwolenia, o którym mowa w ust. 2, nie wymaga uzasadnienia.
§  4.
1.
Oświadczenie o stanie majątkowym złożone przez policjanta dotyczy majątku odrębnego policjanta oraz majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową.
2.
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać w szczególności: informacje o posiadanych zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach prawa handlowego, a ponadto o nabytym przez policjanta albo jego małżonka od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, gminy lub związku międzygminnego, powiatu lub związku powiatów, albo sejmiku województwa mieniu, które podlegało zbyciu w drodze przetargu. Oświadczenie to powinno również zawierać dane dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w spółkach prawa handlowego, fundacjach lub spółdzielniach, z wyjątkiem pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej.
§  5.
Do złożenia oświadczenia o stanie majątkowym, o którym mowa w § 4, stosuje się odpowiednio formularz określony w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 grudnia 1997 r. w sprawie ustalenia wzorów formularzy oświadczeń o prowadzeniu działalności gospodarczej i o stanie majątkowym (Dz. U. Nr 162, poz. 1106).
§  6.
1.
Policjant składa oświadczenie o stanie majątkowym na polecenie przełożonego właściwego w sprawach osobowych, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Komendant wojewódzki Policji, Komendant Wyższej Szkoły Policji oraz komendant szkoły Policji, a także ich zastępcy, składają oświadczenie o stanie majątkowym na polecenie Komendanta Głównego Policji. Komendant powiatowy (miejski) Policji oraz ich zastępcy składają takie oświadczenie na polecenie komendanta wojewódzkiego Policji.
3.
Policjanci wymienieni w ust. 1 i 2 składają oświadczenie o stanie majątkowym przełożonemu, który wydał polecenie złożenia takiego oświadczenia, w terminie 14 dni od dnia otrzymania polecenia.
§  7.
1.
Oświadczenie o stanie majątkowym policjant składa bezpośrednio przełożonemu określonemu w § 6, który niezwłocznie przekazuje je do komórki organizacyjnej właściwej w sprawach osobowych, w celu rejestracji i włączenia do akt osobowych policjanta jako dokumentu poufnego w rozumieniu przepisów o ochronie informacji niejawnych. Oświadczenie przechowuje się w aktach osobowych przez 5 lat.
2.
Oświadczenie o stanie majątkowym składa się w zamkniętej kopercie, opatrzonej imieniem i nazwiskiem policjanta, datą złożenia oświadczenia oraz napisem "oświadczenie majątkowe".
§  8.
Zezwolenia na wykonywanie zajęcia zarobkowego poza służbą, wydane policjantom przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zachowują ważność przez okres 3 miesięcy od dnia jego wejścia w życie.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.148.1659

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb udzielania policjantom zezwolenia na podjęcie zajęcia zarobkowego, składania oświadczenia o stanie majątkowym oraz właściwość przełożonych w tych sprawach.
Data aktu: 07/12/2001
Data ogłoszenia: 21/12/2001
Data wejścia w życie: 05/01/2002