Szczegółowa organizacja Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 24 grudnia 2001 r.
w sprawie szczegółowej organizacji Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz. U. Nr 109, poz. 1156) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia określają szczegółową organizację Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, zwanej dalej "Służbą SAR", zakres odpowiedzialności dyrektora Służby SAR, wzory oznak służbowych SAR, oznakowanie jednostek ratowniczych SAR oraz jednostek współdziałających ze Służbą SAR.
§  2.
1.
Służba SAR jest państwową jednostką organizacyjną przeznaczoną do wykonywania:
1)
zadań poszukiwania i ratowania życia na morzu,
2)
zadań w zakresie zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń na morzu.
2.
Służba SAR wykonuje także inne zadania związane z bezpieczeństwem morskim.
§  3.
1.
W skład Służby SAR wchodzą:
1)
pion ogólny - zapewniający obsługę administracyjną, finansowo-księgową i techniczną, złożony z funkcjonalnych komórek organizacyjnych i samodzielnych stanowisk pracy; pion ogólny podlega bezpośrednio dyrektorowi Służby SAR,
2) 1
pion operacyjny - realizujący zadania poszukiwania i ratowania życia na morzu oraz zwalczania zanieczyszczeń środowiska morskiego, w tym związane z odbiorem alertu o zagrożeniu ochrony statku, a także zapewniający funkcjonowanie Polskiej Platformy Informatycznej Administracji Morskiej; pion operacyjny podlega zastępcy dyrektora Służby SAR do spraw operacyjnych.
2.
Pion ogólny obejmuje:
1)
Biuro Służb Pracowniczych,
2)
Biuro Rachunkowości Finansowej,
3)
Biuro Techniki i Zaopatrzenia,
4)
Biuro Administracyjne,
5)
samodzielne stanowiska pracy bezpośrednio podległe dyrektorowi Służby SAR, w szczególności do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej, przetargów publicznych oraz stanowisko radcy prawnego.
3.
Pion operacyjny obejmuje:
1) 2
Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni, w którego skład wchodzi Punkt Odbioru Alertu o Zagrożeniu Ochrony Statku oraz Pomocnicze Centrum Koordynacyjne w Świnoujściu,
2)
Wydział Poszukiwania i Ratownictwa Morskiego, w którego skład wchodzą:
a)
morskie statki ratownicze,
b)
brzegowe stacje ratownicze,
3)
Wydział Zwalczania Zagrożeń i Zanieczyszczeń na Morzu, w którego skład wchodzą:
a)
specjalne statki morskie do zwalczania zanieczyszczeń,
b)
lądowe bazy sprzętowo-magazynowe,
4) 3
Centrum Informatyczne Polskiej Platformy Informatycznej Administracji Morskiej.
§  4.
1.
Biura dzielą się na działy, sekcje i samodzielne stanowiska pracy.
2.
Biurem Rachunkowości Finansowej kieruje główny księgowy.
§  5.
Zakres zadań komórek organizacyjnych, tryb pracy Służby SAR oraz tabelę stanowisk pracy i wymagania kwalifikacyjne niezbędne do zajmowania poszczególnych stanowisk określa regulamin organizacyjny Służby SAR, który podlega zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.
§  6.
1.
Służbą SAR kieruje dyrektor Służby SAR przy pomocy zastępcy dyrektora do spraw operacyjnych, głównego księgowego i kierujących komórkami organizacyjnymi, o których mowa w § 3.
2.
Do zakresu odpowiedzialności dyrektora Służby SAR należy:
1)
utrzymywanie sił i środków w pełnej i ciągłej gotowości do akcji poszukiwawczych i ratowniczych oraz do likwidacji skutków zagrożeń i zanieczyszczeń na morzu,
2)
racjonalne gospodarowanie środkami finansowymi,
3)
przygotowanie projektów planów: akcji poszukiwawczych i ratowniczych oraz zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń środowiska morskiego i ich aktualizacja,
4)
opracowywanie regulaminów: organizacyjnego Służby SAR oraz pogotowia Służby SAR,
5)
współdziałanie z krajowymi systemami ratowniczymi, a także z odpowiednimi służbami ratowniczymi innych państw,
6)
planowanie rozwoju i doskonalenia Służby SAR oraz realizowanie inwestycji wynikających z tych planów,
7)
inicjowanie prac naukowo-badawczych z zakresu ratownictwa morskiego,
8)
współpraca z organami administracji rządowej, samorządu terytorialnego i izbami morskimi,
9)
prowadzenie spraw wynikających z odrębnych przepisów,
10)
wykonywanie w stosunku do pracowników Służby SAR obowiązków pracodawcy wynikających z przepisów Kodeksu pracy,
11)
określanie wymagań kwalifikacyjnych i liczby członków ochotniczych drużyn ratowniczych oraz trybu ich przyjmowania.
3.
Dyrektor Służby SAR może upoważnić osoby, o których mowa w ust. 1, a także innych pracowników Służby SAR do podejmowania w jego imieniu decyzji w określonych sprawach.
§  7.
1. 4
Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni, Pomocnicze Centrum Koordynacyjne w Świnoujściu, Punkt Odbioru Alertu o Zagrożeniu Ochrony Statku, Centrum Informatyczne Polskiej Platformy Informatycznej Administracji Morskiej, morskie statki ratownicze, specjalne statki morskie do zwalczania zanieczyszczeń i brzegowe stacje ratownicze pełnią całodobową służbę pogotowia zgodnie z regulaminem pogotowia Służby SAR.
2.
Regulamin pogotowia Służby SAR oraz zmiany w tym regulaminie podlegają zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.
3.
W czasie pełnienia całodobowej służby pogotowia statki, o których mowa w ust. 1, podnoszą flagę określoną odrębnymi przepisami dla statków specjalnej służby państwowej.
§  8.
1.
Statki morskie Służby SAR powinny być oznaczone oznaką armatorską Służby SAR, której wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Niezależnie od postanowień ust. 1 morskie statki ratownicze Służby SAR powinny być oznakowane czerwonymi literami SAR i znakiem krzyża maltańskiego koloru czerwonego na białym polu otoczonym czerwoną obwódką.
3.
Litery SAR i znak krzyża maltańskiego powinny być umieszczone na obu burtach statku ratowniczego, a jeżeli konstrukcja statku na to nie pozwala - umieszcza się je po obu stronach nadbudówki oraz dodatkowo znak krzyża maltańskiego na szczycie nadbudówki lub na pokładzie w taki sposób, aby był widoczny z powietrza.
4.
W czasie prowadzenia akcji poszukiwawczych i ratowniczych statki, o których mowa w ust. 1, mogą używać niebieskich świateł błyskowych.
§  9.
1.
Pojazdy i specjalistyczne środki transportu lądowego Służby SAR są oznakowane czerwonymi literami SAR i znakiem krzyża maltańskiego po obu stronach nadwozia oraz na dachu pojazdu.
2.
Jednostki pływające, statki powietrzne oraz inne środki transportu należące do jednostek współdziałających ze Służbą SAR zachowują podczas wykonywania zadań poszukiwania i ratownictwa oznakowanie właściwe ze względu na ich przynależność i przeznaczenie.
§  10. 5
Pracownicy Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni, Pomocniczego Centrum Koordynacyjnego w Świnoujściu, Punktu Odbioru Alertu o Zagrożeniu Ochrony Statku, Centrum Informatycznego Polskiej Platformy Informatycznej Administracji Morskiej, członkowie załóg statków, o których mowa w § 7 ust. 1, oraz pracownicy brzegowych stacji ratowniczych noszą oznakę Służby SAR wraz z imiennym identyfikatorem określającym stanowisko służbowe. Wzory oznaki służbowej oraz identyfikatora określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  11.
Ochotnicze drużyny ratownicze, wchodzące w skład brzegowych stacji ratowniczych, składają się z członków czynnych i kandydatów.
§  12.
Członkiem czynnym ochotniczej drużyny ratowniczej może być pełnoletnia osoba fizyczna, mająca dobry stan zdrowia oraz pełną zdolność do czynności prawnych.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR ZNAKU ARMATORSKIEGO SŁUŻBY SAR

wzór

Znakiem armatorskim Służby SAR jest czerwony krzyż maltański na tle symbolu kotwicy koloru niebieskiego umieszczone w białym kole z pomarańczową obwódką. Całość nałożona na opaskę kominową koloru białego z czerwonymi poziomymi pasami, szerszymi zewnętrznymi i wąskimi wewnętrznymi.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR OZNAKI I IDENTYFIKATORA SŁUŻBY SAR

wzór

Oznaką służbową Służby SAR jest znak czerwonego krzyża maltańskiego na białym polu otoczony czerwoną obwódką, na której umieszczony jest biały napis "MORSKA SŁUŻBA POSZUKIWANIA I RATOWNICTWA". W dolnej części obwódki znajduje się biało-czerwona wstęga z wcięciami z obu stron. Środkowa część wstęgi stanowi białą tarczę z czerwonym napisem "SAR". Krawędzie wstęgi, tarczy i liter tworzących napis "SAR" są koloru złotego.

wzór1

wzór2

Identyfikator o wymiarach 6 x 10 cm, koloru białego. W lewym górnym rogu umieszczony jest rysunek oznaki służbowej Służby SAR, a w prawym górnym rogu - zdjęcie posiadacza identyfikatora.

Pomiędzy rysunkiem oznaki a zdjęciem umieszczony jest napis "MORSKA SŁUŻBA POSZUKIWANIA I RATOWNICTWA", a poniżej imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe pracownika Służby SAR. Napisy koloru czarnego.

1 § 3 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.165.1376) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 września 2005 r.
2 § 3 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.165.1376) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 września 2005 r.
3 § 3 ust. 3 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) tiret drugie rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.165.1376) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 września 2005 r.
4 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.165.1376) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 września 2005 r.
5 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.165.1376) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 września 2005 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024