Krajowy system informowania o produktach niebezpiecznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 grudnia 2000 r.
w sprawie krajowego systemu informowania o produktach niebezpiecznych.

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 22 stycznia 2000 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. Nr 15, poz. 179) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady organizacji i działania krajowego systemu informowania o produktach niebezpiecznych (KSIPN), zwanego dalej "Systemem Informowania", zasady zarządzania tym systemem oraz obowiązki podmiotów w zakresie przekazywania systemowi gromadzonych przez niego danych.
§  2.
Organem sprawującym nadzór nad funkcjonowaniem Systemu Informowania jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zwany dalej "organem nadzoru".
§  3.
1.
System Informowania obejmuje:
1)
Administratora Systemu,
2)
sieci, będące systemami zbierania i przetwarzania informacji:
a)
sieć powiadamiania o niebezpiecznych produktach żywnościowych,
b)
sieć powiadamiania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych.
2.
Sieć powiadamiania o niebezpiecznych produktach żywnościowych jest prowadzona przez Inspekcję Sanitarną, a sieć powiadamiania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych - przez Inspekcję Handlową.
3.
Sieciami, o których mowa w ust. 1, zwanymi dalej "sieciami powiadamiania", kierują odpowiednio - Główny Inspektor Sanitarny oraz Główny Inspektor Inspekcji Handlowej, zwani dalej "kierującymi sieciami powiadamiania".
4.
Kierujący siecią powiadamiania wyznacza w sieci punkt kontaktowy do przyjmowania i przekazywania, w ramach współpracy międzynarodowej, informacji o produktach niebezpiecznych.
§  4.
1.
Systemem Informowania zarządza Administrator Systemu.
2.
Administratora Systemu powołuje i odwołuje organ nadzoru spośród osób z wyższym wykształceniem i co najmniej pięcioletnią praktyką zawodową na stanowiskach kierowniczych w administracji rządowej, związanych z ochroną konsumentów oraz dysponujących wiedzą z zakresu wymagań dotyczących bezpieczeństwa produktów.
§  5.
1.
Do zadań i obowiązków Administratora Systemu należy organizowanie i zapewnianie właściwego funkcjonowania Systemu Informowania, a w szczególności:
1)
koordynowanie działania sieci powiadamiania,
2)
zbieranie danych o produktach niebezpiecznych,
3)
opracowywanie instrukcji i wzorów formularzy stosowanych przy zbieraniu danych,
4)
prowadzenie rejestru produktów niebezpiecznych, zwanego dalej "rejestrem",
5)
niezwłoczne informowanie organów administracji rządowej i samorządowej, zainteresowanych instytucji oraz konsumentów i ich organizacji o niebezpiecznych produktach.
2.
W ramach współpracy międzynarodowej w zakresie informowania o produktach niebezpiecznych, Administrator Systemu, niezwłocznie po wpisaniu do rejestru produktu uznanego za niebezpieczny, sporządza i przekazuje informacje o tym produkcie właściwym organom i instytucjom, jeżeli zobowiązania takie wynikają z programów współpracy międzynarodowej lub umów międzynarodowych wiążących Rzeczpospolitą Polską.
3.
Informacje, o których mowa w ust. 2, powinny zawierać dane umożliwiające identyfikację produktu, w tym informacje o jego cechach i zakresie ryzyka związanego z produktem, a także informacje na temat środków zastosowanych przez organ nadzoru.
4.
Administrator Systemu sporządza roczny zbiorczy raport na temat produktów zagrażających bezpieczeństwu konsumentów i składa go organowi nadzoru do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.
§  6.
1.
Dane do Systemu Informowania są zbierane przez sieci powiadamiania i przekazywane kierującym sieciami powiadamiania.
2.
Jeżeli z danych wynika, że w stosunku do produktu zachodzi potrzeba zastosowania środków przewidzianych w ustawie z dnia 22 stycznia 2000 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów, zwanej dalej "ustawą", kierujący sieciami powiadamiania przekazują Administratorowi Systemu informacje o niebezpiecznych produktach niezwłocznie po ich uzyskaniu, nie później jednak niż w ciągu 48 godzin od ich uzyskania.
3.
Informacje, o których mowa w ust. 2, powinny w szczególności zawierać:
1)
oszacowanie ryzyka i stopnia zagrożenia powodowanego przez niebezpieczny produkt,
2)
informacje o środkach zastosowanych lub które zostaną zastosowane w ramach własnych kompetencji kierujących sieciami powiadamiania wynikających z odrębnych przepisów, w celu usunięcia zagrożenia związanego z niebezpiecznym produktem,
3)
wnioski dotyczące potrzeby zastosowania określonych środków przez organ nadzoru, na podstawie przepisów ustawy.
4.
W przypadku stwierdzonych zagrożeń związanych z bezpieczeństwem produktów, informacje, o których mowa w ust. 2 i 3, przekazują Administratorowi Systemu także organy i jednostki, o których mowa w art. 12 ustawy, oraz każdy zobowiązany do współdziałania na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy.
§  7.
Kierujący sieciami powiadamiania oraz organy i jednostki, o których mowa w art. 12 ustawy, przekazują Administratorowi Systemu informacje o ustaniu zagrożenia powodowanego przez produkt uznany uprzednio za niebezpieczny, niezwłocznie po ich uzyskaniu, nie później jednak niż w ciągu 48 godzin od ich uzyskania.
§  8.
1.
Administrator Systemu przekazuje niezwłocznie organowi nadzoru informacje uzyskane w trybie § 6 ust. 2 i 4 oraz § 7.
2.
W przypadku potwierdzenia przez organ nadzoru, że określony produkt stwarza lub może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa konsumentów, Administrator Systemu dokonuje stosownego wpisu do rejestru.
3.
W przypadku potwierdzenia przez organ nadzoru, że określony produkt przestał stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa konsumentów, Administrator Systemu wykreśla z rejestru odpowiedni wpis.
4.
Wzór rejestru stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  9.
Wpis obejmuje w szczególności nazwę i opis produktu, dane dotyczące producenta, importera i dystrybutora oraz informację o działaniach podjętych wobec produktu.
§  10.
1.
Rejestr składa się z części jawnej i niejawnej.
2.
W części jawnej rejestru zamieszcza się wpisy dotyczące postępowań zakończonych ostateczną decyzją administracyjną wydaną na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy.
3.
W części niejawnej rejestru zamieszcza się wpisy dotyczące postępowań nie zakończonych.
§  11.
1.
Osoba zainteresowana może przeglądać część jawną rejestru oraz sporządzać z niej notatki i odpisy.
2.
Organ nadzoru lub z jego upoważnienia Administrator Systemu może w każdym czasie zarządzić podanie do publicznej wiadomości informacji dotyczących produktów zagrażających bezpieczeństwu konsumentów w Dzienniku Urzędowym Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR REJESTRU PRODUKTÓW NIEBEZPIECZNYCH

Lp. Data wpisu Nazwa produktu kod PCN ........ PKWiU Opis produktu*) Miejsce wytworzenia

adres

Producent

imię i nazwisko, nazwa, znak towarowy bądź inne oznaczenie odróżniające, REGON, adres

Importer

imię i nazwisko, nazwa, znak towarowy bądź inne oznaczenie odróżniające, REGON, adres

Dystrybutor lub sprzedawca

imię i nazwisko, nazwa, znak towarowy bądź inne oznaczenie odróżniające, REGON, adres

1 2 3 4 5 6 7 8
*) Należy opisać produkt, jego opakowanie, oznakowanie, znak towarowy oraz cechy specyficzne umożliwiające identyfikację produktu - w szczególności: numer, typ, materiały, kolor, rozmiary, wielkość.
Opis miejsca, gdzie produkt został znaleziony (sprzedawca, hurtownik),

adres

Podjęte działania ustalające, czy produkt jest niebezpieczny Kwalifikacja bezpieczeństwa (bezpieczny-niebezpieczny) ........................ stwierdzone zagrożenia i ich poziom Działania podjęte dla zapobieżenia zagrożeniu Data i podstawa wykreślenia wpisu Imię i nazwisko osoby dokonującej wpisu Uwagi
9 10 11 12 13 14 15

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024