Szczegółowe zasady wykorzystania środków budżetowych przeznaczonych na restrukturyzację górnictwa siarki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 14 maja 2001 r.
w sprawie szczegółowych zasad wykorzystania środków budżetowych przeznaczonych na restrukturyzację górnictwa siarki.

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 14 lipca 2000 r. o restrukturyzacji finansowej górnictwa siarki (Dz. U. Nr 74, poz. 856) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady wykorzystania przez jednostki górnictwa siarki określone w art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 14 lipca 2000 r. o restrukturyzacji finansowej górnictwa siarki, zwanej dalej "ustawą", środków budżetowych ujętych w budżecie państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw gospodarki, przeznaczonych na restrukturyzację górnictwa siarki, w szczególności na:
1)
likwidację w całości lub części zakładów górniczych,
2)
osłony socjalne dla pracowników zwalnianych z zakładów, o których mowa w pkt 1, przysługujące na podstawie odrębnych przepisów,
3)
usuwanie szkód powstałych na terenach gmin w wyniku eksploatacji górniczej prowadzonej w przeszłości, przez będące w likwidacji bądź zlikwidowane kopalnie.
§  2.
Dotacje ustalane w ustawie budżetowej, w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw gospodarki, dla jednostek, o których mowa w art. 1 ust. 2 ustawy, przeznacza się na pokrycie kosztów:
1)
likwidacji otworów eksploatacyjnych oraz wyrobisk górniczych, a także zabezpieczenia tych wyrobisk,
2)
likwidacji zbędnych instalacji, budynków oraz demontaż maszyn i urządzeń,
3)
usuwania szkód górniczych wywołanych eksploatacją górniczą,
4)
rekultywacji terenów pogórniczych,
5)
utrzymania obiektów przeznaczonych do likwidacji - w kolejności zapewniającej bezpieczeństwo ruchu zakładu górniczego,
6)
wykonywania prac zabezpieczających oraz przedsięwzięć zapobiegających zagrożeniom związanym z likwidowanym zakładem górniczym, po zakończeniu likwidacji,
7)
opracowania projektów, dokumentacji, opinii, ekspertyz i analiz związanych z likwidacją zakładu górniczego,
8)
uregulowania stanu prawnego gruntów, wykupu gruntów, spłaty zadłużenia i odtworzenia majątku trwałego, zapewniającego prawidłowy przebieg procesu likwidacji,
9)
ogólnego zarządu w zakładzie górniczym całkowicie likwidowanym od chwili zaprzestania wydobycia,
10)
zaspokojenia roszczeń byłych pracowników całkowicie lub częściowo likwidowanych zakładów górniczych, dotyczących:
a)
ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy przysługujący emerytom i rencistom na podstawie układów zbiorowych pracy obowiązujących w tych zakładach górniczych,
b)
rent wyrównawczych oraz jednorazowych odszkodowań pieniężnych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
§  3.
Podstawą przyznania dotacji na pokrycie kosztów, o których mowa w § 2 pkt 1-9, jest spełnienie łącznie następujących warunków:
1)
podjęcie decyzji albo uchwały przez właściwy organ jednostki o rozpoczęciu likwidacji zakładu górniczego,
2)
zaakceptowanie przez ministra właściwego do spraw gospodarki:
a)
programu likwidacji zakładu górniczego,
b)
rocznego planu likwidacji zakładu górniczego w podziale na miesiące, obejmującego:
zakres rzeczowy robót likwidacyjnych i ich harmonogram,
preliminarz kosztów likwidacji, w tym kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz przychodów z likwidacji majątku i innych źródeł,
zakres rzeczowy robót i harmonogram prac prowadzonych po zakończeniu likwidacji zakładu górniczego,
3)
przedłożenie sprawozdania z dotychczasowej realizacji planu likwidacji zakładu górniczego w przypadku kontynuowania jego likwidacji,
4)
zawarcie umowy o prowadzenie likwidacji pomiędzy ministrem właściwym do spraw gospodarki a organem jednostki, o której mowa w art. 1 ust. 2 ustawy.
§  4.
1.
Dotacje przyznaje się na wniosek właściwego organu jednostki, o której mowa w art. 1 ust. 2 ustawy.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
oznaczenie wnioskodawcy,
2)
tytuł zadania przewidzianego do realizacji, w związku z likwidacją zakładu górniczego,
3)
preliminarz kosztów realizacji zadania, w tym kosztów wynagrodzeń, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
4)
informację o stanie zaawansowania prac związanych z likwidacją zakładu górniczego.
§  5.
1.
Przyznane przez ministra właściwego do spraw gospodarki dotacje na cele określone w rozporządzeniu przekazywane są w ratach miesięcznych na rachunek bankowy utworzony specjalnie w tym celu przez jednostkę górnictwa siarki otrzymującą dotację.
2.
Dotacje wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrane w nadmiernej wysokości podlegają zwrotowi do budżetu państwa, na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach.
§  6.
1.
Właściwy organ jednostki, o której mowa w art. 1 ust. 2 ustawy, składa ministrowi właściwemu do spraw gospodarki sprawozdania miesięczne w terminie do 25 dnia każdego miesiąca następnego po miesiącu, na który przyznana została rata dotacji, zawierające rozliczenie z wykonywanych prac i faktycznie poniesionych kosztów.
2.
Sprawozdanie z realizacji rocznego planu likwidacji wraz z rocznym rozliczeniem rzeczowo-finansowym w zakresie wykorzystania dotacji organ jednostki, o której mowa w art. 1 ust. 2 ustawy, jest zobowiązany przedłożyć ministrowi właściwemu do spraw gospodarki do 20 lutego roku następnego.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024