Wymagania weterynaryjne w zakresie handlu świeżym mięsem i produktami mięsnymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 30 kwietnia 2004 r.
w sprawie wymagań weterynaryjnych w zakresie handlu świeżym mięsem i produktami mięsnymi2)*

Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o wymaganiach weterynaryjnych dla produktów pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. Nr 33, poz. 288) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa wymagania weterynaryjne w zakresie handlu:
1)
świeżym mięsem pozyskanym z bydła domowego, świń, owiec i kóz oraz ze zwierząt nieparzystokopytnych;
2)
produktami mięsnymi.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
świeże mięso - każdy rodzaj mięsa, które nie zostało poddane procesowi konserwacji, z wyjątkiem chłodzenia lub mrożenia;
2)
produkty mięsne - produkty otrzymane w wyniku obróbki mięsa lub produkty zawierające mięso, niewykazujące na przekroju cech mięsa świeżego; nie uważa się za produkty mięsne produktów otrzymanych z mięsa poddanego jedynie obróbce na zimno, produktów otrzymanych z mięsa mielonego i wyrobów z mięsa surowego;
3)
państwo wysyłki - państwo członkowskie, z którego świeże mięso lub produkty mięsne są wysyłane do innego państwa członkowskiego;
4)
państwo przeznaczenia - państwo członkowskie, do którego świeże mięso lub produkty mięsne są wysyłane z innego państwa członkowskiego;
5) 1
 (uchylony).

Rozdział  2

Wymagania weterynaryjne w zakresie handlu świeżym mięsem

§  3. 2
 Przedmiotem handlu może być świeże mięso, które zostało pozyskane od zwierząt domowych, takich jak owce, kozy lub zwierzęta jednokopytne, które przebywały na terytorium państwa członkowskiego co najmniej przez 21 dni przed ich ubojem, a w przypadku zwierząt mających mniej niż 21 dni życia - od dnia ich urodzenia.
§  4.
1.
Przedmiotem handlu może być świeże mięso świń, owiec i kóz, uzyskane ze zwierząt, które pochodzą z gospodarstw w państwie wysyłki, niepodlegających ograniczeniom z powodu wystąpienia brucelozy świń, owiec i kóz.
2. 3
 Świeże mięso pozyskane ze zwierząt pochodzących z gospodarstw, o których mowa w ust. 1, może być przedmiotem handlu po upływie co najmniej 6 tygodni od stwierdzenia ostatniego przypadku choroby w gospodarstwie.
§  5.
1. 4
 Świeżego mięsa, które nie spełnia wymagań określonych w § 4, nie znakuje się owalnym znakiem weterynaryjnym określonym w przepisach odrębnych3), z wyłączeniem świeżego mięsa nieprzeznaczonego do handlu, które może zostać oznakowane owalnym znakiem weterynaryjnym, pod warunkiem że dodatkowo zostanie opatrzone znakiem weterynaryjnym, który jest określony w załączniku do rozporządzenia.
2.
Wymagania dotyczące przechowywania i używania narzędzi do znakowania mięsa, o którym mowa w ust. 1, i opakowań z tym mięsem są określone w przepisach odrębnych4).
§  6.
Świeże mięso nieprzeznaczone do handlu pozyskuje się, poddaje rozbiorowi i transportuje oddzielnie lub w innym czasie niż mięso przeznaczone do handlu.
§  7. 5
 
1.
Dopuszcza się wwóz na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej świeżego mięsa, które nie spełnia wymagania, o którym mowa w § 3, po uprzednim powiadomieniu Komisji Europejskiej i innych państw członkowskich5).
2.
Dopuszcza się przewóz przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej świeżego mięsa, które nie spełnia wymagania, o którym mowa w § 3, zaopatrzonego w wydane przez właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej miejsca przeznaczenia zezwolenie na wwóz mięsa do tego państwa.
§  8.
1.
Świeże mięso ze świń nie może być przedmiotem wywozu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w czasie ostatnich 12 miesięcy przed wywozem na terytorium tym stwierdzono afrykański pomór świń.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do tych części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, co do których został zniesiony, na podstawie przepisów Unii Europejskiej6), zakaz wywozu mięsa ze świń.
§  9. 6
 (uchylony).
§  10.
Dopuszcza się wwóz na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub przewóz przez to terytorium świeżego mięsa świń, jeżeli zostało pozyskane od świń:
1)
nieszczepionych, pochodzących z gospodarstw wolnych od pomoru świń, znajdujących się na części terytorium państwa członkowskiego wolnego od pomoru świń oraz poddanych ubojowi na tym terytorium;
2)
nieszczepionych, pochodzących z gospodarstw wolnych od pomoru świń, znajdujących się na części terytorium państwa członkowskiego wolnego od pomoru świń oraz poddanych ubojowi w rzeźni, w której nie dokonywano uboju świń szczepionych w czasie ostatnich 12 miesięcy albo poddano je ubojowi w innym terminie, albo w innym pomieszczeniu niż ubój świń szczepionych, jeżeli mięso uzyskane od świń szczepionych jest przechowywane oddzielnie od mięsa świń nieszczepionych.

Rozdział  3

Wymagania weterynaryjne dla handlu produktami mięsnymi

§  11.
1.
Przedmiotem handlu mogą być produkty mięsne wytworzone ze świeżego mięsa bydła domowego, Bubalus bubalis i Bison bison, świń, owiec, kóz i zwierząt nieparzystokopytnych, które:
1)
zostało pozyskane na terytorium państwa członkowskiego, zgodnie z przepisami odrębnymi7) i spełnia wymagania określone w § 3 i 4;
2) 7
 zostało przywiezione zgodnie z przepisami o weterynaryjnej kontroli granicznej.
2.
Produkty mięsne mogą być wytworzone również ze świeżego mięsa zapakowanego próżniowo lub w zmodyfikowanej atmosferze.
§  12. 8
 Przedmiotem handlu mogą być produkty mięsne, które zostały przygotowane ze świeżego mięsa spełniającego wymagania weterynaryjne określone w art. 4a ust. 1 i 2 oraz art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o wymaganiach weterynaryjnych dla produktów pochodzenia zwierzęcego, zwanej dalej "ustawą", oraz w przepisach wydanych na podstawie art. 5a ust. 2 ustawy.
§  13-17. 9
 (uchylone).
§  18. 10
 Jeżeli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stwierdzono afrykański pomór świń, to przedmiotem wywozu mogą być produkty mięsne spełniające wymagania weterynaryjne określone w art. 4a ust. 1 i 2 i art. 5a ust. 1 ustawy oraz w przepisach wydanych na podstawie art. 5a ust. 2 ustawy.
§  19. 11
 (uchylony).

Rozdział  4

Przepis końcowy

§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia:

1) dyrektywy 72/461/EEC z dnia 12 grudnia 1972 r. w sprawie problemów zdrowotnych mających wpływ na handel świeżym mięsem (Dz. Urz. WE L 302 z 31.12.1972 r.);

2) dyrektywy 80/215/EEC z dnia 22 stycznia 1980 r. w sprawie problemów zdrowotnych zwierząt wpływających na handel wewnątrzwspólnotowy produktami mięsnymi (Dz. Urz. WE L 47 z 21.02.1980 r.).

Dane dotyczące ogłoszenia aktów prawa Unii Europejskiej, zamieszczone w niniejszym rozporządzeniu, z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej, dotyczą ogłoszenia tych aktów w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne.

3) Przepisy w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa z bydła, świń, owiec, kóz i domowych zwierząt jednokopytnych, umieszczanego na rynku, które wdrażają postanowienia rozdziału IX załącznika I dyrektywy 64/433/EWG z dnia 26 czerwca 1964 r. o warunkach sanitarnych przy produkcji i wprowadzaniu na rynek świeżego mięsa (Dz. Urz. WE L 121 z 29.07.1964).

4) Przepisy w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa z bydła, świń, owiec, kóz i zwierząt jednokopytnych, umieszczanego na rynku, które wdrażają punkt 39 rozdziału IX załącznika I dyrektywy 64/433/EEC z dnia 26 czerwca 1964 r. o warunkach sanitarnych przy produkcji i wprowadzaniu na rynek świeżego mięsa (Dz. Urz. WE L 121, z 29.07.1964 r.).

5) Obowiązek powiadamiania Komisji Europejskiej i państw członkowskich wynika z art. 7 dyrektywy 72/461/EWG z dnia 12 grudnia 1972 r. w sprawie problemów zdrowotnych mających wpływ na handel świeżym mięsem (Dz. Urz. WE L 302 z 31.12.1972).

6) Decyzja Komisji Europejskiej podjęta zgodnie z procedurą określoną w art. 9 dyrektywy 72/461/EEC z dnia 12 grudnia 1972 r. w sprawie problemów zdrowotnych mających wpływ na handel świeżym mięsem (Dz. Urz. WE L 302 z 31.12.1972 r., str 24).

7) Przepisy w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa z bydła, świń, owiec, kóz i zwierząt jednokopytnych, umieszczanych na rynku, które wdrażają art. 2 dyrektywy 64/433/EEC z dnia 26 czerwca 1964 r. o warunkach sanitarnych przy produkcji i wprowadzaniu na rynek świeżego mięsa (Dz. Urz. WE L 121, z 29.07.1964 r.).

ZAŁĄCZNIK

ZNAK WETERYNARYJNY DLA MIĘSA NIEPRZEZNACZONEGO DO HANDLU

1. Na świeżym mięsie nieprzeznaczonym do handlu, po oznakowaniu owalnym znakiem weterynaryjnym umieszczonym na podstawie odrębnych przepisów*), na etykiecie lub zawieszce dołączonej do tego mięsa, umieszcza się dwie linie proste, przecinające się pod kątem prostym, z punktem przecięcia usytuowanym w centralnej części pieczęci. Sposób umieszczenia linii nie powinien wpływać na czytelność znaku.

2. Mięso można oznakować również owalną pieczęcią o długości 6,5 cm i szerokości 4,5 cm.

3. Na pieczęci powinny zostać umieszczone informacje:

1) w górnej części, literami drukowanymi - POLSKA lub PL;

2) w środku - weterynaryjny numer identyfikacyjny rzeźni;

3) w dolnej części - EEC-CEE-EWG-EEG-EĆF - (94/598) CE RESM - (Traktat Akcesyjny) ETY.

4. Pieczęć powinna być wykonana w taki sposób, aby dwie proste linie przecinające się pod kątem prostym w centralnej części pieczęci nie zakrywały informacji na niej zawartej.

5. Wysokość liter na pieczęci wynosi 0,8 cm, a cyfr - 1 cm.

6. Pieczęć, o której mowa w ust. 2, powinna zawierać informacje pozwalające na identyfikację lekarza weterynarii, który dokonał badania mięsa.

______

*) Przepisy w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa z bydła, świń, owiec, kóz i zwierząt jednokopytnych, umieszczanych na rynku, które wdrażają postanowienia załącznika I rozdziału IX dyrektywy 64/433/EEC z dnia 26 czerwca 1964 r. o warunkach sanitarnych przy produkcji i wprowadzaniu na rynek świeżego mięsa.

* Z dniem 17 lutego 2006 r. nin. rozporządzenie zachowuje moc w zakresie nieuregulowanym w rozporządzeniu nr 853/2004 i rozporządzeniu nr 854/2004 oraz w przepisach Unii Europejskiej wydanych w trybie tych rozporządzeń, zgodnie z art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz.U.06.17.127).
1 § 2 pkt 5 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.103.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2005 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.103.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2005 r.
3 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.103.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2005 r.
4 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.103.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2005 r.
5 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.103.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2005 r.
6 § 9 uchylony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.103.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2005 r.
7 § 11 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.103.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2005 r.
8 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.103.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2005 r.
9 § 13-17 uchylone przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.103.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2005 r.
10 § 18 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.103.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2005 r.
11 § 19 uchylony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.103.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2005 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024