Szczegółowe warunki przeprowadzania konkursu na członków kolegium regionalnej izby obrachunkowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 23 kwietnia 2004 r.
w sprawie szczegółowych warunków przeprowadzania konkursu na członków kolegium regionalnej izby obrachunkowej

Na podstawie art. 15a ust. 12 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 55, poz. 577 i Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 113, poz. 984 oraz z 2003 r. Nr 149, poz. 1454) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa w szczególności:
1)
wzór ogłoszenia o konkursie na kandydata na członka kolegium regionalnej izby obrachunkowej;
2)
termin, w jakim powinno nastąpić ogłoszenie konkursu;
3)
terminy zgłaszania kandydatów na członka kolegium regionalnej izby obrachunkowej;
4)
etapy postępowania konkursowego;
5)
tryb postępowania odwoławczego.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych;
2)
konkurs - konkurs na kandydata na członka kolegium regionalnej izby obrachunkowej;
3)
kandydat - kandydata na członka kolegium regionalnej izby obrachunkowej;
4)
komisja - komisję konkursową powołaną do wyłonienia kandydatów;
5)
izba - regionalną izbę obrachunkową.
§  3.
Konkurs przeprowadza się w przypadku:
1)
wakatu na stanowisku etatowego członka kolegium;
2)
upływu 6-letniej kadencji pozaetatowego członka kolegium lub wakatu po nim.
§  4.
1.
Ogłoszenie konkursu następuje w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia powstania wakatu na stanowisku członka kolegium izby lub od daty utworzenia nowego stanowiska. Wzór ogłoszenia o konkursie stanowi załącznik do rozporządzenia.
2.
Oferty kandydatów przystępujących do konkursu powinny zawierać:
1)
uzasadnienie przystąpienia do konkursu;
2)
kwestionariusz osobowy;
3)
życiorys z opisem przebiegu pracy zawodowej;
4)
odpis dyplomu oraz inne dokumenty potwierdzające dorobek i kwalifikacje zawodowe;
5)
informację z Krajowego Rejestru Karnego, opatrzoną datą nie wcześniejszą niż trzy miesiące przed jej złożeniem.
§  5.
1.
Kandydaci przystępujący do konkursu składają oferty w ciągu 14 dni od dnia ukazania się ogłoszenia.
2.
W przypadku ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko członka kolegium zgłaszanego przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, oferty kandydatów zawierające dokumenty określone w ogłoszeniu o konkursie składają tylko organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego w ciągu 30 dni od dnia ukazania się ogłoszenia.
§  6.
1.
Komisja przeprowadzająca postępowanie konkursowe rozpoczyna pracę nie później niż 14 dni od daty upływu terminu do składania ofert.
2.
Do zadań komisji należy:
1)
przeprowadzanie postępowania konkursowego, obejmującego następujące etapy:
a)
rozstrzygnięcie o dopuszczeniu albo odmowie dopuszczenia kandydata do udziału w konkursie,
b)
przeprowadzenie konkursu,
c)
wybór kandydatów;
2)
zapewnienie prawidłowego przebiegu postępowania konkursowego;
3)
przygotowanie testu kwalifikacyjnego.
3.
W celu wykonania zadań określonych w ust. 2 komisja podejmuje uchwały zwykłą większością głosów.
4.
W przypadku zmiany składu komisji, z przyczyn określonych w art. 15a ust. 5 ustawy, dotychczasowe czynności komisji wymagają powtórzenia.
§  7.
1.
Komisja obraduje na posiedzeniach. Z posiedzenia komisji sporządzany jest protokół, zawierający przebieg obrad komisji i jej ustalenia, który podpisują członkowie komisji obecni na posiedzeniu.
2.
Przewodniczący komisji ustala harmonogram prac komisji oraz sporządza, w oparciu o protokoły posiedzeń komisji, sprawozdania z każdego etapu postępowania konkursowego.
3.
Obsługę kancelaryjną prac komisji zapewnia biuro izby, w której przeprowadzany jest konkurs.
§  8.
1.
Komisja sprawdza, czy złożone oferty zawierają wszystkie wymagane w ogłoszeniu o konkursie dokumenty oraz czy zostały złożone w terminie, a następnie rozstrzyga o dopuszczeniu albo niedopuszczeniu kandydata do udziału w konkursie.
2.
W uchwale w sprawie niedopuszczenia kandydata do udziału w konkursie komisja wskazuje przyczynę takiego rozstrzygnięcia.
3.
W przypadku złożenia do kolegium izby odwołania kandydata od uchwały, o której mowa w ust. 2, postępowanie konkursowe zostaje zawieszone. Przewodniczący komisji przedstawia kolegium izby dokumentację przebiegu postępowania konkursowego w stosunku do kandydata, który wniósł odwołanie.
§  9.
1.
Kolegium izby po zapoznaniu się z przedstawioną dokumentacją przebiegu postępowania konkursowego podejmuje uchwałę w sprawie odwołania. W głosowaniu nad uchwałą w sprawie rozpatrzenia odwołania nie biorą udziału członkowie kolegium będący członkami komisji.
2.
W razie stwierdzenia nieprawidłowości przy podejmowaniu przez komisję uchwały w sprawie niedopuszczenia kandydata do udziału w konkursie, kolegium izby unieważnia uchwałą w sprawie odwołania uchwałę komisji, o której mowa w § 8 ust. 2, i zobowiązuje komisję do niezwłocznego ponownego rozstrzygnięcia o dopuszczeniu albo niedopuszczeniu kandydata do udziału w konkursie.
3.
Ponowne rozstrzygnięcie komisji o dopuszczeniu albo niedopuszczeniu kandydata do udziału w konkursie jest ostateczne.
§  10. 1
 
1.
W przypadku dopuszczenia do konkursu mniej niż dwóch kandydatów prezes izby niezwłocznie ogłasza nowy konkurs.
2.
Jeżeli do nowego konkursu, o którym mowa w ust. 1, dopuszczono co najmniej jednego kandydata, kolejnego konkursu nie ogłasza się.
§  11.
Przewodniczący komisji zawiadamia pisemnie kandydatów dopuszczonych do wzięcia udziału w konkursie o terminie i miejscu przeprowadzenia konkursu, co najmniej na 7 dni przed wyznaczoną datą konkursu.
§  12.
Konkurs składa się z dwóch części:
1)
część pierwsza - ustalenie spełnienia przez kandydata wymagań określonych w ogłoszeniu o konkursie;
2)
część druga - test kwalifikacyjny obejmujący sprawdzenie znajomości obowiązujących przepisów prawa w zakresie działania regionalnych izb obrachunkowych.
§  13.
1.
Konkurs przeprowadza się w wydzielonym pomieszczeniu.
2.
Przed rozpoczęciem konkursu przewodniczący komisji informuje kandydatów o jego zasadach, w tym o czasie trwania oraz sposobie oceniania kandydatów.
3.
Opuszczenie pomieszczenia, w którym odbywa się konkurs, jest równoznaczne z jego zakończeniem, z zastrzeżeniem ust. 4.
4.
W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych stanem zdrowia, przewodniczący komisji może wyrazić zgodę na czasowe opuszczenie przez kandydata pomieszczenia, w którym odbywa się konkurs.
§  14.
1.
W pierwszej części konkursu komisja po zapoznaniu się z dokumentami złożonymi przez kandydata oraz przeprowadzeniu z nim rozmowy ocenia, czy spełnia on kryteria określone w ogłoszeniu o konkursie, w tym także ogólne predyspozycje, takie jak umiejętność prowadzenia dyskusji, wyrażanie myśli w sposób precyzyjny i logiczny oraz trafność doboru argumentów.
2.
Komisja dokonuje oceny ogólnych predyspozycji kandydata w skali od 0 do 15. Każdy z członków komisji może przyznać kandydatowi od 0 do 5 punktów. Przyznane w ten sposób punkty są sumowane.
3.
Komisja dopuszcza do drugiej części konkursu kandydatów, którzy spełniają kryteria określone w pkt I ogłoszenia o konkursie.
§  15.
1.
W drugiej części konkursu komisja przeprowadza pisemny test kwalifikacyjny, w którym sprawdza stopień znajomości przez kandydata obowiązujących przepisów prawa w zakresie działania regionalnych izb obrachunkowych.
2.
Komisja przygotowuje test kwalifikacyjny zawierający zestaw 50 pytań obejmujących w szczególności zagadnienia z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa administracyjnego, finansów publicznych, w tym prawa podatkowego i prawa zamówień publicznych.
3.
Zestaw pytań do czasu przedstawienia go kandydatowi jest niejawny. Przewodniczący komisji zapewnia niejawność zestawu pytań.
4.
Odpowiedzi udzielone przez kandydata na pytania zawarte w teście kwalifikacyjnym oceniane są przez komisję w skali od 0 do 50. Za każdą prawidłową odpowiedź przyznaje się 1 punkt.
5.
Po sprawdzeniu przez komisję testu kwalifikacyjnego przewodniczący komisji niezwłocznie podaje jego wyniki do publicznej wiadomości, przez ogłoszenie w siedzibie izby.
§  16.
1.
Po przeprowadzeniu konkursu komisja wybiera w drodze głosowania kandydatów, którzy zostaną przedstawieni kolegium izby. Wybór dokonywany jest spośród kandydatów, którzy uzyskali w sumie co najmniej 40 punktów w obu częściach konkursu.
2.
W przypadku nieuzyskania przez żadnego z kandydatów co najmniej 40 punktów, prezes izby ogłasza niezwłocznie nowy konkurs.
3.
Uchwała w sprawie wyboru kandydata stanowi podstawę do przedstawienia kolegium izby przez przewodniczącego komisji listy kandydatów na członków kolegium.
4.
Przewodniczący komisji, w terminie 7 dni od dnia podjęcia przez komisję uchwały w sprawie wyboru kandydatów, przekazuje kolegium izby listę kandydatów wraz z dokumentacją przebiegu postępowania konkursowego, obejmującą w szczególności:
1)
sprawozdania z każdego etapu postępowania konkursowego;
2)
protokoły komisji wraz z treścią podjętych uchwał;
3)
opisowe oceny wyłonionych kandydatów.
§  17.
W przypadku złożenia do kolegium izby odwołania kandydata od uchwały komisji w sprawie wyboru kandydatów, kolegium izby zawiesza opiniowanie kandydatów z listy przekazanej przez przewodniczącego komisji.
§  18.
1.
Kolegium izby po zapoznaniu się z przekazaną dokumentacją przebiegu postępowania konkursowego podejmuje uchwałę w sprawie rozpatrzenia odwołania. W głosowaniu nad uchwałą w sprawie rozpatrzenia odwołania nie biorą udziału członkowie kolegium będący członkami komisji.
2.
W razie stwierdzenia nieprawidłowości przy przeprowadzaniu postępowania konkursowego, mających wpływ na wynik tego postępowania, kolegium izby zobowiązuje komisję do powtórzenia określonych czynności postępowania konkursowego w stosunku do kandydata, który złożył odwołanie. Przepisy § 11-15 stosuje się odpowiednio.
3.
Komisja po powtórzeniu czynności w postępowaniu konkursowym może podjąć uchwałę o uzupełnieniu listy kandydatów przedstawianych kolegium izby. Przepisy § 16 stosuje się odpowiednio.
4.
Rozstrzygnięcie podjęte przez komisję w oparciu o powtórzone czynności postępowania konkursowego jest ostateczne.
§  19.
Komisja ulega rozwiązaniu z dniem skierowania przez prezesa izby do Prezesa Rady Ministrów wniosku o powołanie członka kolegium izby.
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR OGŁOSZENIA O KONKURSIE

Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej

w ..........

ogłasza konkurs na kandydata na członka (etatowego, pozaetatowego)* regionalnej izby obrachunkowej

I. Kandydaci przystępujący do konkursu na kandydata na członka izby powinni spełniać następujące kryteria:

1) posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych;

2) posiadanie obywatelstwa polskiego i korzystanie z pełni praw publicznych;

3) ukończenie magisterskich wyższych studiów prawniczych, administracyjnych, ekonomicznych lub posiadanie stopnia naukowego w jednej z tych dziedzin wiedzy;

4) posiadanie co najmniej czteroletniego stażu pracy w jednostkach związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego lub finansów publicznych;

5) brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu, orzeczonym za przestępstwo umyślne.

II. Kandydaci przystępujący do konkursu na członka izby powinni posiadać ogólne predyspozycje, takie jak umiejętność prowadzenia dyskusji, wyrażania myśli w sposób precyzyjny i logiczny oraz trafność doboru argumentów.

III. Oferty kandydatów powinny zawierać:

1) uzasadnienie przystąpienia do konkursu;

2) kwestionariusz osobowy;

3) życiorys z opisem przebiegu pracy zawodowej;

4) odpis dyplomu oraz inne dokumenty potwierdzające dorobek i kwalifikacje zawodowe;

5) informację z Krajowego Rejestru Karnego, opatrzoną datą nie wcześniejszą niż trzy miesiące przed jej złożeniem.

IV. **Zgłoszenia oferty kandydata dokonuje organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.

Oferty wraz z dokumentami należy składać w siedzibie izby, w zamkniętych kopertach, z dopiskiem:

KONKURS NA KANDYDATÓW NA CZŁONKÓW REGIONALNEJ IZBY OBRACHUNKOWEJ

pod adresem: Regionalna Izba Obrachunkowa

w ................

ul. ...............

Termin składania ofert - 14 dni*** od daty ukazania się ogłoszenia.

* W zależności od tego, czy konkurs ma wyłonić etatowego, czy pozaetatowego kandydata na członka kolegium, należy wskazać właściwy wariant.

** Punkt IV zamieszcza się tylko w przypadku ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko członka kolegium zgłaszanego przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.

*** W przypadku ogłoszenia konkursu na stanowisko członka kolegium zgłaszanego przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego należy podać termin - 30 dni.

1 § 10 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 7 listopada 2006 r. (Dz.U.06.213.1566) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 grudnia 2006 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024