Sposób przeprowadzania i dokumentowania przez Wojskowe Służby Informacyjne czynności niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania lub obrotu przedmiotami przestępstwa, a także sposób przechowywania, przekazywania oraz niszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją tych czynności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 24 maja 2004 r.
w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Wojskowe Służby Informacyjne czynności niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania lub obrotu przedmiotami przestępstwa, a także sposobu przechowywania, przekazywania oraz niszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją tych czynności

Na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o Wojskowych Służbach Informacyjnych (Dz. U. Nr 139, poz. 1326 i Nr 179, poz. 1750 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób przeprowadzania i dokumentowania przez Wojskowe Służby Informacyjne, zwane dalej "WSI", czynności niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania lub obrotu przedmiotami przestępstwa, zwanych dalej "czynnościami";
2)
sposób przechowywania, przekazywania oraz niszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją czynności;
3)
wzory stosowanych druków i rejestrów.
§  2.
1.
Czynności przeprowadza się i dokumentuje w sposób zapewniający ochronę danych identyfikujących żołnierza WSI i osoby udzielającej pomocy WSI przy wykonywaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych, form i metod wykonywania zadań WSI oraz zgromadzonych przez nie informacji, a także ochronę ich urządzeń, obiektów i obszarów.
2.
Żołnierz WSI przeprowadzający czynności i osoba udzielająca mu pomocy przy wykonywaniu czynności mogą, w celu ochrony, o której mowa w ust. 1, posługiwać się dokumentami uniemożliwiającymi ustalenie danych identyfikujących ich oraz środków, jakimi posługują się podczas przeprowadzania czynności.
§  3.
1.
Przeprowadzanie czynności polega na monitorowaniu:
1)
przesyłek, co do których zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że mogą zawierać przedmioty przestępstwa;
2)
nieruchomości lub przedmiotów ruchomych, w tym pojazdów, co do których zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że są wykorzystywane do wytwarzania, przemieszczania, przechowywania lub obrotu przedmiotami przestępstwa;
3)
osób, co do których zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że mogą uczestniczyć w wytwarzaniu, przemieszczaniu, przechowywaniu lub dokonywaniu obrotu przedmiotami przestępstwa.
2.
Podczas przeprowadzania czynności WSI mogą dokonywać w sposób niejawny następujących zmian w przesyłkach i innych rzeczach zawierających lub stanowiących przedmioty przestępstwa:
1)
wyłączać okresowo przesyłki i inne rzeczy z obrotu lub procesu wytwarzania, otwierać je celem sprawdzenia i oceny zawartości, oznakowania, usunięcia przedmiotów przestępstwa lub zastąpienia ich innymi przedmiotami w całości albo w części oraz celem ujawnienia i utrwalenia śladów kryminalistycznych;
2)
zamykać przesyłki i inne rzeczy po otwarciu i włączać je do obrotu lub procesu wytwarzania.
3.
Monitorowanie, o którym mowa w ust. 1, może być prowadzone przy użyciu urządzeń technicznych utrwalających dźwięk lub obraz, a także urządzeń technicznych umożliwiających monitorowanie bez utrwalania dźwięku lub obrazu, w tym przez ustalanie położenia osób lub przedmiotów.
4.
Sprawdzenia i oceny zawartości przesyłek i innych rzeczy dokonuje się przez oględziny, badanie organoleptyczne lub w razie potrzeby przez pobranie próbki do badań właściwości fizykochemicznych lub innych cech identyfikacyjnych, istotnych z uwagi na okoliczności przeprowadzania czynności, a także dla upewnienia się, że prowadzenie czynności nie stwarza zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego.
§  4.
1.
Czynności przeprowadza się przez okres określony w zarządzeniu Szefa WSI, chyba że wcześniej zostanie osiągnięty cel czynności, wystąpi trwały brak możliwości ich wykonywania albo Prokurator Generalny nakaże ich zaniechanie.
2.
Zaprzestanie czynności z powodu trwałego braku możliwości ich wykonywania wymaga akceptacji Szefa WSI.
3.
Żołnierz WSI niezwłocznie przerywa czynności i powiadamia o tym Szefa WSI, jeżeli dalsze przeprowadzanie czynności stwarza zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego.
§  5.
1.
Szef WSI występuje z pisemnym zawiadomieniem do właściwych urzędów, instytucji, podmiotów i organów o potrzebie wykonania obowiązku, o którym mowa w art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o Wojskowych Służbach Informacyjnych, jeżeli jest to niezbędne do skutecznego przeprowadzenia czynności.
2.
W zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 1, Szef WSI określa zakres działań niezbędnych do podjęcia przez właściwe urzędy, instytucje, podmioty i organy.
§  6.
1.
Dokumentację czynności stanowią:
1)
zarządzenie Szefa WSI o przeprowadzeniu czynności;
2)
zawiadomienie o zarządzeniu czynności kierowane do Prokuratora Generalnego przez Szefa WSI;
3)
zawiadomienie o przebiegu i wynikach czynności kierowane do Prokuratora Generalnego przez Szefa WSI;
4)
zawiadomienie, o którym mowa w § 5;
5)
opisy wyników sprawdzeń, ocen i badań, o których mowa w § 3 ust. 4;
6)
notatka służbowa z przeprowadzonych czynności sporządzana przez żołnierza WSI prowadzącego sprawę, w ramach której zarządzono czynności;
7)
protokół komisyjnego zniszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją czynności.
2.
Wzory druków dokumentów, o których mowa w ust. 1, określają:
1)
załącznik nr 1 do rozporządzenia - wzór druku zawierającego dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 1;
2)
załącznik nr 2 do rozporządzenia - wzór druku zawierającego dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 2;
3)
załącznik nr 3 do rozporządzenia - wzór druku zawierającego dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 3;
4)
załącznik nr 4 do rozporządzenia - wzór druku zawierającego dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 4;
5)
załącznik nr 5 do rozporządzenia - wzór druku zawierającego dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 6;
6)
załącznik nr 6 do rozporządzenia - wzór druku zawierającego dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 7.
3.
Dokumentację czynności stanowią także:
1)
nośniki, na których utrwalone zostały informacje i dowody uzyskane w wyniku przeprowadzenia czynności;
2)
kopie wykonane z nośników, o których mowa w pkt 1;
3)
dokumenty sporządzone na podstawie przetwarzania informacji utrwalonych na nośnikach, o których mowa w pkt 1.
4.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których pierwszy jest przechowywany przez Prokuratora Generalnego, a drugi przez Szefa WSI.
§  7.
1.
Szef WSI prowadzi rejestry zarządzeń i zawiadomień dotyczących czynności.
2.
Rejestry, o których mowa w ust. 1, są prowadzone w postaci ksiąg albo w systemie informatycznym, według wzoru określonego w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
§  8.
1.
Dokumentację dotyczącą czynności, w tym materiały i dokumenty uzyskane lub wytworzone w związku z realizacją czynności zawierające dowody popełnienia przestępstwa, Szef WSI przekazuje Prokuratorowi Generalnemu za pośrednictwem upoważnionego pisemnie żołnierza WSI.
2.
Materiały i dokumenty uzyskane lub wytworzone w związku z realizacją czynności, niezawierające dowodów popełnienia przestępstwa, podlegają niezwłocznemu, protokolarnemu, komisyjnemu zniszczeniu, zarządzanemu przez Szefa WSI.
3.
Zniszczenie materiałów i dokumentów, o których mowa w ust. 2, przeprowadza się przez:
1)
usunięcie zapisów informacji utrwalonych na nośnikach, o których mowa w § 6 ust. 3 pkt 1 i 2, w sposób uniemożliwiający odtworzenie treści tych zapisów, a w szczególności danych osobowych. W przypadku gdy usunięcie z nośników utrwalonych na nich zapisów nie jest możliwe, uszkadza się je w sposób uniemożliwiający ich odczytanie albo dokonuje się ich fizycznego zniszczenia;
2)
fizyczne zniszczenie dokumentów, o których mowa w § 6 ust. 3 pkt 3.
§  9.
Do przechowywania, przekazywania oraz niszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związków z realizacją czynności, w sprawach nieuregulowanych w niniejszym rozporządzeniu, stosuje się przepisy o ochronie informacji niejawnych.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR DRUKU ZAWIERAJĄCEGO ZARZĄDZENIE SZEFA WSI O PRZEPROWADZENIU CZYNNOŚCI

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR DRUKU ZAWIERAJĄCEGO ZAWIADOMIENIE O ZARZĄDZENIU CZYNNOŚCI KIEROWANE DO PROKURATORA GENERALNEGO PRZEZ SZEFA WSI

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR DRUKU ZAWIERAJĄCEGO ZAWIADOMIENIE O PRZEBIEGU I WYNIKACH CZYNNOŚCI KIEROWANE DO PROKURATORA GENERALNEGO PRZEZ SZEFA WSI

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR DRUKU ZAWIERAJĄCEGO ZAWIADOMIENIE SZEFA WSI KIEROWANE DO WŁAŚCIWYCH URZĘDÓW, INSTYTUCJI, PODMIOTÓW I ORGANÓW O POTRZEBIE WYKONANIA OBOWIĄZKU, O KTÓRYM MOWA W ART. 29 UST. 3 USTAWY O WSI

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR DRUKU ZAWIERAJĄCEGO NOTATKĘ SŁUŻBOWĄ Z PRZEPROWADZONYCH CZYNNOŚCI

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZÓR DRUKU ZAWIERAJĄCEGO PROTOKÓŁ KOMISYJNEGO ZNISZCZENIA MATERIAŁÓW I DOKUMENTÓW UZYSKANYCH LUB WYTWORZONYCH W ZWIĄZKU Z REALIZACJĄ CZYNNOŚCI

ZAŁĄCZNIK Nr  7

WZÓR REJESTRU ZARZĄDZEŃ I ZAWIADOMIEŃ DOTYCZĄCYCH NIEJAWNEGO NADZOROWANIA WYTWARZANIA, PRZEMIESZCZANIA, PRZECHOWYWANIA LUB OBROTU PRZEDMIOTAMI PRZESTĘPSTWA

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.135.1450

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób przeprowadzania i dokumentowania przez Wojskowe Służby Informacyjne czynności niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania lub obrotu przedmiotami przestępstwa, a także sposób przechowywania, przekazywania oraz niszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją tych czynności.
Data aktu: 24/05/2004
Data ogłoszenia: 15/06/2004
Data wejścia w życie: 30/06/2004