Ciśnieniowe urządzenia transportowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 26 sierpnia 2004 r.
w sprawie ciśnieniowych urządzeń transportowych 2

Na podstawie art. 29 ustawy z dnia 31 marca 2004 r. o przewozie koleją towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 97, poz. 962) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
procedury oceny zgodności ciśnieniowych urządzeń transportowych;
2)
procedury ponownej oceny zgodności ciśnieniowych urządzeń transportowych;
3)
procedury okresowych badań;
4)
towary niebezpieczne innych klas niż klasa 2 przewożone ciśnieniowymi urządzeniami transportowymi;
5)
sposób oznakowania ciśnieniowych urządzeń transportowych;
6)
wzór znaku P.
§  2.
1.
Rozporządzenie stosuje się do ciśnieniowych urządzeń transportowych - naczyń i cystern, określonych w ustawie z dnia 31 marca 2004 r. o przewozie koleją towarów niebezpiecznych i w ustawie z dnia 28 października 2002 r. o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 199, poz. 1671 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 97, poz. 962 i Nr 173, poz. 1808), przeznaczonych do transportu gazów klasy 2 oraz do transportu towarów niebezpiecznych innych klas niż klasa 2.
2.
Wykaz towarów niebezpiecznych innych klas niż klasa 2 przewożonych ciśnieniowymi urządzeniami transportowymi określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "wymaganiach", rozumie się przez to wymagania techniczne określone w:
1)
Regulaminie międzynarodowego przewozu kolejami towarów niebezpiecznych (RID) stanowiącym Aneks I do Przepisów ujednoliconych o umowie międzynarodowego przewozu towarów kolejami (CIM), będących załącznikiem B do Konwencji o międzynarodowym przewozie kolejami (COTIF), sporządzonej w Bernie dnia 9 maja 1980 r. (Dz. U. z 1985 r. Nr 34, poz. 158 i 159, z 1997 r. Nr 37, poz. 225 i 226 oraz z 1998 r. Nr 33, poz. 177),
2)
umowie europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie dnia 30 września 1957 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 194, poz. 1629 oraz z 2003 r. Nr 207, poz. 2013 i 2014)

- które powinny spełniać ciśnieniowe urządzenia transportowe wprowadzane do obrotu oraz znajdujące się w obrocie (wprowadzone do obrotu).

Rozdział  2

Procedury oceny zgodności

§  4. 3
 Producent przed wprowadzeniem ciśnieniowego urządzenia transportowego do obrotu powinien poddać je odpowiednim procedurom oceny zgodności, stosowanym w sposób określony odpowiednio w umowie ADR lub regulaminie RID.
§  5-8. 4
 (uchylone).

Rozdział  3

Procedury ponownej oceny zgodności

§  9.
1. 5
 Procedura ponownej oceny zgodności obejmuje metody zmierzające do zapewnienia spełniania wymagań przez ciśnieniowe urządzenia transportowe wprowadzone do obrotu w terminach, o których mowa w art. 58 ustawy z dnia 31 marca 2004 r. o przewozie koleją towarów niebezpiecznych i art. 38a ustawy z dnia 28 października 2002 r. o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 199, poz. 1671, z późn. zm.).
2.
Właściciel lub użytkownik udostępnia wybranej jednostce notyfikowanej dokumenty dotyczące ciśnieniowych urządzeń transportowych, które umożliwiłyby tej jednostce dokładną identyfikację urządzenia, w tym w szczególności: stwierdzenie pochodzenia urządzenia i zasad jego projektowania, a dla butli do acetylenu - szczegółowe dane dotyczące masy porowatej.
3.
Właściciel lub użytkownik powinien poinformować jednostkę notyfikowaną o wszelkich ograniczeniach użytkowania, możliwych uszkodzeniach lub przeprowadzonych naprawach, jeżeli dotyczą one ciśnieniowego urządzenia transportowego.
4.
Jednostka notyfikowana powinna sprawdzić, czy zawory lub inne wyposażenie mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo zapewniają poziom bezpieczeństwa odpowiedni do wymagań, o których mowa w art. 16 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 31 marca 2004 r. o przewozie koleją towarów niebezpiecznych oraz w art. 19f ust. 2 i 3 ustawy z dnia 28 października 2002 r. o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych.
5.
Jednostka notyfikowana powinna sprawdzić, czy ciśnieniowe urządzenia transportowe znajdujące się w obrocie zapewniają przynajmniej taki sam poziom bezpieczeństwa jak ciśnieniowe urządzenia transportowe wprowadzane do obrotu.
6. 6
 Sprawdzenie przeprowadza się na podstawie dokumentów, o których mowa w ust. 2, oraz, jeżeli to konieczne, dodatkowych badań.
6a. 7
 Jednostka notyfikowana wydaje świadectwo ponownej oceny zgodności zawierające co najmniej:
1)
dane identyfikacyjne jednostki notyfikowanej wydającej świadectwo oraz numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej odpowiedzialnej za ponowną ocenę zgodności zgodnie z ust. 5, jeżeli są to różne jednostki;
2)
nazwę i adres właściciela lub użytkownika;
3)
dane identyfikacyjne ciśnieniowego urządzenia transportowego, które opatrzono znakiem zgodności П, w tym co najmniej jego numer lub numery seryjne;
4)
datę wydania.
7.
Jeśli wyniki ponownej oceny zgodności są zadowalające, ciśnieniowe urządzenie transportowe podlega badaniom okresowym zgodnie z przepisami rozdziału 4.

Rozdział  4

Procedury okresowych badań

§  10. 8
 
1.
Badanie okresowe wyrobu jest procedurą, poprzez którą właściciel lub użytkownik zapewnia, że urządzenia nadal spełniają wymagania.
2.
Właściciel lub użytkownik powinien podejmować takie działania, aby warunki użytkowania lub utrzymania ciśnieniowego urządzenia transportowego zapewniały jego stałą zgodność z wymaganiami, które dotyczą tego urządzenia. Ciśnieniowe urządzenie transportowe powinno być w szczególności:
1)
wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem;
2)
napełniane w odpowiednich punktach napełniania;
3)
poddawane odpowiednim pracom konserwacyjnym i naprawczym;
4)
poddawane odpowiednim badaniom okresowym.
3.
Właściciel lub użytkownik powinien rejestrować podejmowane czynności, o których mowa w ust. 2, w dokumentacji przechowywanej do wglądu organów uprawnionych do kontroli.
§  11. 9
 Jednostka notyfikowana przeprowadza odpowiednie badania i próby każdego urządzenia w celu sprawdzenia zgodności ciśnieniowego urządzenia transportowego z wymaganiami odpowiednimi dla tego urządzenia w sposób określony odpowiednio w umowie ADR lub regulaminie RID.
§  11a. 10
 Przepisy § 10 i 11 stosuje się odpowiednio do badań pośrednich i nadzwyczajnych, o których mowa w umowie ADR lub regulaminie RID.

Rozdział  5

Oznakowanie zgodności P

§  12. 11
 
1.
Ciśnieniowe urządzenia transportowe spełniające wymagania powinny być przed wprowadzeniem do obrotu oznakowane przez producenta znakiem zgodności П oraz numerem identyfikacyjnym jednostki notyfikowanej.
2.
W przypadku ponownej oceny zgodności ciśnieniowych urządzeń transportowych oraz w przypadku butli do gazów oznakowanych znakiem zgodności ε 1, ε 2, ε 3, znak zgodności П jest umieszczany przez jednostkę notyfikowaną lub pod jej nadzorem.
3.
Umieszczenie znaku П w ramach ponownej oceny zgodności wskazuje, że właściciel lub użytkownik przyjmuje na siebie odpowiedzialność za zgodność ciśnieniowego urządzenia transportowego ze wszystkimi obowiązującymi wymaganiami określonymi w wymaganiach i rozporządzeniu.
4.
Oznakowanie znakiem zgodności П należy umieścić w sposób czytelny i trwały w widocznym miejscu na urządzeniu transportowym lub jego tablicy znamionowej oraz na demontowalnych częściach ciśnieniowych urządzeń transportowych, które umożliwiają ich ponowne napełnienie i spełniają bezpośrednio funkcję bezpieczeństwa. Numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej, która przeprowadziła procedurę oceny zgodności lub ponownej oceny zgodności ciśnieniowych urządzeń transportowych, umieszcza się obok oznakowania П.
§  13.
1.
Nowe zawory oraz inne wyposażenie ciśnieniowych urządzeń transportowych związane bezpośrednio z bezpieczeństwem powinny posiadać oznakowanie znakiem zgodności P albo znakiem CE zgodnie z przepisami w sprawie zasadniczych wymagań dla urządzeń ciśnieniowych i zespołów urządzeń ciśnieniowych, w przypadku braku wymagań, o których mowa w § 3.
2.
Przy oznakowaniu, o którym mowa w ust. 1, nie jest konieczne umieszczenie numeru identyfikacyjnego jednostki notyfikowanej, która przeprowadziła ocenę zgodności zaworów oraz innego wyposażenia.
3.
Zawory i wyposażenie, inne niż określone w ust. 1, nie podlegają wymaganiom w zakresie oznaczania.
§  14.
Butle do gazów oznakowane znakiem zgodności Î 1, Î 2, Î 3 po przeprowadzeniu pierwszego badania okresowego powinny zostać oznakowane znakiem zgodności P oraz numerem identyfikacyjnym jednostki wykonującej to badanie.
§  15. 12
 W przypadku przeprowadzenia oceny zgodności, ponownej oceny zgodności, a także badań ciśnieniowych urządzeń transportowych, numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej powinien być umieszczony na jej odpowiedzialność w sposób trwały przez tę jednostkę lub producenta.
§  15a. 13
 Oznakowanie daty badania okresowego lub badania pośredniego umieszcza się obok numeru identyfikacyjnego jednostki notyfikowanej odpowiedzialnej za badanie okresowe.
§  16.
Wzór znaku zgodności P określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

Rozdział  6

Przepisy końcowe

§  17.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do ciśnieniowych urządzeń transportowych innych niż butle od dnia 1 lipca 2005 r.
§  17a. 14
 Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się do naczyń ciśnieniowych, ich zaworów i innego wyposażenia, przeznaczonych do przewozu towarów niebezpiecznych o numerach UN 1745, UN 1746 i UN 2495 od dnia 1 lipca 2013 r.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  15

WYKAZ TOWARÓW NIEBEZPIECZNYCH INNYCH KLAS NIŻ KLASA 2 PRZEWOŻONYCH CIŚNIENIOWYMI URZĄDZENIAMI TRANSPORTOWYMI

Numer UN Klasa Towar niebezpieczny
1051 6.1 CYJANOWODÓR, STABILIZOWANY

zawierający mniej niż 3% wody

1052 8 FLUOROWODÓR, BEZWODNY
1745 5.1 PIĘCIOFLUOREK BROMU

z wyjątkiem przewozu w cysternach

1746 5.1 TRÓJFLUOREK BROMU

z wyjątkiem przewozu w cysternach

1790 8 KWAS FLUOROWODOROWY

zawierający więcej niż 85% fluorowodoru

2495 5.1 PIĘCIOFLUOREK JODU

z wyjątkiem przewozu w cysternach

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  16 (uchylony).

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  17

WZÓR ZNAKU ZGODNOŚCI П

wzór

W przypadku pomniejszenia lub powiększenia znaku П należy zachować proporcje podane na powyższym rysunku. Kratka nie stanowi części znaku.

Elementy znaku powinny posiadać taką samą wysokość, która nie może być mniejsza niż 5 mm. W przypadku ciśnieniowych urządzeń transportowych o średnicy do 140 mm minimalna wysokość wynosi 2,5 mm.

1 Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 134, poz. 1429).
2 Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy 1999/36/EC z dnia 29 kwietnia 1999 r. w sprawie ciśnieniowych urządzeń transportowych (Dz. Urz. WE L 138 z 1.06.1999).
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2011 r. (Dz.U.11.135.794) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2011 r.
4 § 5-8 uchylone przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2011 r. (Dz.U.11.135.794) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2011 r.
5 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2011 r. (Dz.U.11.135.794) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2011 r.
6 § 9 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2011 r. (Dz.U.11.135.794) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2011 r.
7 § 9 ust. 6a dodany przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2011 r. (Dz.U.11.135.794) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2011 r.
8 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2011 r. (Dz.U.11.135.794) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2011 r.
9 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2011 r. (Dz.U.11.135.794) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2011 r.
10 § 11a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2011 r. (Dz.U.11.135.794) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2011 r.
11 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2011 r. (Dz.U.11.135.794) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2011 r.
12 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2011 r. (Dz.U.11.135.794) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2011 r.
13 § 15a dodany przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2011 r. (Dz.U.11.135.794) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2011 r.
14 § 17a dodany przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2011 r. (Dz.U.11.135.794) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2011 r.
15 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2011 r. (Dz.U.11.135.794) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2011 r.
16 Załącznik nr 2 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2011 r. (Dz.U.11.135.794) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2011 r.
17 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2011 r. (Dz.U.11.135.794) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2011 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024