Ryczałt z tytułu zajmowania lokalu mieszkalnego przez żołnierzy odbywających czynną służbę wojskową oraz ich małżonków.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 grudnia 2004 r.
w sprawie ryczałtu z tytułu zajmowania lokalu mieszkalnego przez żołnierzy odbywających czynną służbę wojskową oraz ich małżonków

Na podstawie art. 131 ust. 8 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 i Nr 277, poz. 2742) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wysokość ryczałtu, o którym mowa w art. 131 ust. 7 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej "ryczałtem";
2)
organy upoważnione do wydawania decyzji o przyznaniu ryczałtu;
3)
dokumenty wymagane do wydania decyzji o przyznaniu ryczałtu;
4)
sposób przekazywania ryczałtu.
§  2.
1.
Ryczałt ustala się w kwocie odpowiadającej trzykrotnej wysokości czynszu ustalonego przez organ wykonawczy gminy dla lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy w trybie określonym w przepisach o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy.
2.
Jeżeli właścicielem mieszkaniowego zasobu jest inna niż gmina jednostka samorządu terytorialnego, do ustalenia ryczałtu przyjmuje się trzykrotną wysokość czynszu ustalonego przez organ wykonawczy tej jednostki w trybie określonym w przepisach o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy.
3.
W stosunku do lokali mieszkalnych niewchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy lub innych jednostek samorządu terytorialnego ryczałt ustala się w kwocie, o której mowa w ust. 1.
§  3.
Do obliczenia ryczałtu przyjmuje się wysokość czynszu, o której mowa w § 2, dla lokalu mieszkalnego o takiej samej powierzchni użytkowej, nie większej niż normatywna powierzchnia, o której mowa w art. 131 ust. 7 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, z uwzględnieniem czynników podwyższających lub obniżających wartość użytkową lokalu mieszkalnego.
§  4.
Jeżeli należność uiszczana przez żołnierza z tytułu zajmowania lokalu mieszkalnego na podstawie umowy najmu, o której mowa w art. 131 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, jest niższa niż ryczałt obliczony w sposób określony w § 3, kwotę ryczałtu ustala się w wysokości należności określonej w umowie najmu.
§  5.
Ryczałt za okres krótszy niż miesiąc ustala się za każdy dzień w wysokości 1/30 ryczałtu miesięcznego.
§  6.
Decyzję o przyznaniu ryczałtu, na udokumentowany wniosek żołnierza, wydaje wójt lub burmistrz (prezydent miasta) właściwy dla miejsca położenia lokalu mieszkalnego zajmowanego przez żołnierza.
§  7.
Do wniosku, o którym mowa w § 6, załącza się odpowiednio:
1)
umowę najmu lokalu mieszkalnego, a także oświadczenie wynajmującego wskazujące wysokość należności uiszczanych przez żołnierza z tytułu zajmowania tego lokalu oraz określające termin i formę płatności tych należności, jeżeli postanowień tych nie zawiera umowa najmu;
2)
zaświadczenie dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz odbywa czynną służbę wojskową, stwierdzające odbywanie służby przez żołnierza oraz podające okres, na jaki został on powołany do odbycia tej służby;
3)
decyzję o uznaniu żołnierza za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny albo za osobę samotną;
4)
oświadczenie żołnierza, że zajmowany przez niego lokal mieszkalny nie jest oddany do bezpłatnego używania albo w najem lub podnajem;
5)
zaświadczenie o zameldowaniu żołnierza na pobyt stały w zajmowanym lokalu mieszkalnym;
6)
oświadczenie wynajmującego o jego miejscu zamieszkania i adresie lub rachunku bankowym.
§  8.
Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) zawiadamia wynajmującego lokal mieszkalny o przejęciu obowiązku pokrywania należności z tytułu zajmowania tego lokalu przez żołnierza, podając adres lokalu, imię i nazwisko żołnierza oraz okres, przez który ryczałt będzie przekazywany, a także o ustaniu obowiązku przekazywania ryczałtu. Odpis zawiadomienia doręcza się żołnierzowi.
§  9.
1.
Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) przekazuje ryczałt wynajmującemu w formie bezgotówkowej przelewem bankowym albo przekazem pocztowym.
2.
Ryczałt przekazuje się w okresach miesięcznych albo w innych okresach określonych w umowie najmu lokalu mieszkalnego, z zachowaniem terminów płatności należności z tytułu zajmowania tego lokalu przez żołnierza.
§  10.
Postępowania w sprawach określonych w rozporządzeniu, niezakończone ostateczną decyzją do dnia jego wejścia w życie, toczą się w dalszym ciągu na zasadach określonych w niniejszym rozporządzeniu.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia1).
______

1) Niniejsze rozporządzenie w części dotyczącej ustalania wysokości ryczałtu z tytułu zajmowania przez żołnierza lokalu mieszkalnego na podstawie umowy najmu było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 września 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu pokrywania należności i opłat mieszkaniowych osobom spełniającym powszechny obowiązek obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz członkom ich rodzin (Dz. U. Nr 116, poz. 1238 oraz z 2003 r. Nr 70, poz. 640), które w tej części traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024