Stypendia doktorskie i habilitacyjne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU 1
z dnia 25 maja 2005 r.
w sprawie stypendiów doktorskich i habilitacyjnych

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o stypendium bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć stypendium doktorskie i stypendium habilitacyjne.
§  2.
1.
Stypendium doktorskie może być przyznane osobie przygotowującej rozprawę doktorską, jeżeli:
1)
wszczęto jej przewód doktorski;
2)
uzyskała pozytywną opinię opiekuna naukowego albo promotora o zaawansowaniu rozprawy doktorskiej;
3)
nie pozostaje w dodatkowym zatrudnieniu, z zastrzeżeniem ust. 3.
2.
Stypendium habilitacyjne może być przyznane osobie, która przygotowuje się do wszczęcia przewodu habilitacyjnego, jeżeli:
1)
uzyskała pozytywną opinię rady jednostki, w której przewód ma być wszczęty, o stopniu zaawansowania rozprawy habilitacyjnej;
2)
nie pozostaje w dodatkowym zatrudnieniu, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Przepisów ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 2 nie stosuje się do osób, które prowadzą działalność w dziedzinie nauk medycznych lub weterynaryjnych i w związku z tą działalnością podjęły dodatkowe zatrudnienie w szpitalu klinicznym lub innym zakładzie opieki zdrowotnej albo w klinice weterynaryjnej.
§  3.
1.
Stypendium może być przyznane przez pracodawcę lub inną osobę fizyczną albo prawną, zwanych dalej "organem przyznającym stypendium", na wniosek osoby ubiegającej się o to stypendium.
2.
Osoba ubiegająca się o stypendium dołącza do wniosku dokumenty potwierdzające spełnianie warunków, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2.
3.
Wysokość stypendium oraz warunki i okres jego wypłacania określa umowa.
4.
Osoba pobierająca stypendium jest obowiązana przedstawić organowi przyznającemu stypendium, co 6 miesięcy, oświadczenie o niepozostawaniu w dodatkowym zatrudnieniu innym niż wymienione w § 2 ust. 3 oraz opinię, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 lub ust. 2 pkt 1.
§  4.
Stypendium doktorskie może być przyznane na okres nieprzekraczający 18 miesięcy, a stypendium habilitacyjne - na okres nieprzekraczający 24 miesięcy.
§  5.
1.
Wysokość stypendium doktorskiego nie może być wyższa niż 100 % minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego asystenta określonej w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich.
2.
Wysokość stypendium habilitacyjnego nie może być wyższa niż 100 % minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego adiunkta określonej w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich.
3.
Stypendium jest wypłacane w okresach miesięcznych z góry.
§  6.
1.
Organ przyznający stypendium cofa stypendium, jeżeli osoba je pobierająca:
1)
podjęła dodatkowe zatrudnienie inne niż wskazane w § 2 ust. 3;
2)
nie wykazuje dostatecznych postępów w pracy naukowej;
3)
nie przedstawiła oświadczenia lub opinii, o których mowa w § 3 ust. 4, w wymaganym terminie.
2.
Organ przyznający stypendium może także cofnąć stypendium w innych przypadkach określonych w umowie, o której mowa w § 3 ust. 3.
§  7.
1.
Osoba, która pobierała stypendium, może zostać zobowiązana przez organ przyznający stypendium do zwrotu całości lub części pobranego stypendium, jeżeli:
1)
cofnięto jej stypendium zgodnie z § 6;
2)
w ciągu dwóch lat od daty upływu okresu, na który stypendium zostało przyznane, nie przystąpiła do obrony rozprawy doktorskiej lub kolokwium habilitacyjnego, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Do zwrotu stypendium nie może zostać zobowiązana osoba, która nie przystąpiła do obrony rozprawy doktorskiej lub kolokwium habilitacyjnego z przyczyn od niej niezależnych.
3.
O wysokości kwoty pobranego stypendium podlegającej zwrotowi rozstrzyga organ przyznający stypendium.
§  8.
1.
Osoby, które otrzymały stypendium na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują prawo do tego stypendium do końca okresu, na który zostało ono przyznane, na dotychczasowych warunkach, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Jeżeli warunki przyznawania stypendium określone w niniejszym rozporządzeniu są korzystniejsze, organ, który przyznał stypendium przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, może określić warunki pobierania stypendium zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 1991 r. w sprawie studiów doktoranckich i stypendiów naukowych (Dz. U. Nr 58, poz. 249, z 1993 r. Nr 5, poz. 26 oraz z 1997 r. Nr 101, poz. 632 i Nr 128, poz. 840).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 134, poz. 1426).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024