Tryb uzyskiwania przez żołnierzy niezawodowych zezwoleń na wyjazd i pobyt za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 3 października 2005 r.
w sprawie trybu uzyskiwania przez żołnierzy niezawodowych zezwoleń na wyjazd i pobyt za granicą

Na podstawie art. 66 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 i Nr 277, poz. 2742 oraz z 2005 r. Nr 180, poz. 1496) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
 Przepisy rozporządzenia stosuje się do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej, o których mowa w art. 59 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej "żołnierzami".
§  2.
1.
Zezwolenia na wyjazd i pobyt za granicą żołnierza, zwanego dalej "zezwoleniem", udziela dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni czynną służbę wojskową, zwany dalej "dowódcą jednostki wojskowej".
2.
Obowiązek uzyskania zezwolenia, w trybie określonym w rozporządzeniu, nie dotyczy żołnierzy wyjeżdżających:
1)
do służby lub pełniących służbę poza granicami państwa w przypadkach, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. Nr 162, poz. 1117 oraz z 2004 r. Nr 210, poz. 2135);
2)
w celach służbowych poza granice państwa.
§  3.
1.
Zezwolenia udziela się na pisemny wniosek żołnierza.
2.
Wniosek o udzielenie zezwolenia żołnierz wnosi drogą służbową.
3.
Zezwolenie może być udzielone również za zgodą żołnierza na pisemny wniosek podmiotu organizującego wyjazd i pobyt za granicą, którym może być:
1)
stowarzyszenie kultury fizycznej lub związek, w którym jest ono zrzeszone, albo inna jednostka organizacyjna prowadząca działalność sportową - jeżeli wyjazd i pobyt za granicą ma nastąpić w celach sportowych;
2)
organ państwowy, organ samorządu terytorialnego, stowarzyszenie albo organizacja społeczna - jeżeli wyjazd i pobyt za granicą ma nastąpić w sprawach należących do ich działalności;
3) 2
 stowarzyszenie zrzeszające żołnierzy rezerwy - jeżeli wyjazd i pobyt dotyczy żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe lub okresową służbę wojskową i wynika z międzynarodowych zobowiązań tego stowarzyszenia.
4.
 Wnioski, o których mowa w ust. 3, wnosi się bezpośrednio do dowódcy jednostki wojskowej.
5.
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien być uzasadniony oraz zawierać:
1)
nazwę jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni czynną służbę wojskową;
2)
określenie celu wyjazdu;
3)
wskazanie zamierzonego miejsca i czasu pobytu za granicą oraz określenie trasy przejazdu i terminu powrotu;
4)
w przypadku wyjazdu, o którym mowa w ust. 3, pisemną zgodę żołnierza na wyjazd i pobyt za granicą.
6.
Wniosek żołnierza albo jego pisemna zgoda powinien zawierać jego oświadczenie o posiadaniu przez niego dokumentu uprawniającego do wyjazdu za granicę.
7.
Wniosek o udzielenie zezwolenia wnosi się na co najmniej trzydzieści dni przed planowanym terminem wyjazdu za granicę.
8.
W uzasadnionych przypadkach dowódca jednostki wojskowej może rozpoznać wniosek mimo niezachowania terminu, o którym mowa w ust. 7.
§  4.
1.
Przełożeni żołnierza opiniują jego wniosek o udzielenie zezwolenia i przesyłają do dalszego rozpatrzenia nie później niż w ciągu dwóch dni od dnia jego otrzymania.
2.
Dowódca jednostki wojskowej powinien rozpatrzyć wniosek w ciągu czternastu dni od dnia jego otrzymania, nie później jednak niż na siedem dni przed planowanym terminem wyjazdu żołnierza za granicę, z zastrzeżeniem ust. 3 i § 3 ust. 8.
3. 3
 Dowódca jednostki wojskowej przed udzieleniem zezwolenia może zwrócić się o opinię do właściwej jednostki organizacyjnej Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Służby Wywiadu Wojskowego. Opinię wydaje się w ciągu siedmiu dni.
§  5.
1.
Udzielenie zezwolenia polega na zamieszczeniu adnotacji w tej sprawie na wniosku oraz stwierdzeniu tego faktu w rozkazie dziennym dowódcy jednostki wojskowej.
2.
Z rozkazem, o którym mowa w ust. 1, zapoznaje się, za podpisem, żołnierza.
3.
W przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 3, o udzieleniu zezwolenia powiadamia się na piśmie podmiot, który złożył wniosek o udzielenie tego zezwolenia.
4.
Wyciąg z rozkazu, o którym mowa w ust. 1, przekazuje się żołnierzowi wyjeżdżającemu za granicę.
§  6.
1.
Odmowa udzielenia zezwolenia następuje w drodze decyzji administracyjnej.
2.
Odwołanie od decyzji o odmowie udzielenia zezwolenia wnosi się w terminie trzech dni od dnia jej doręczenia za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej, który wydał tę decyzję, do przełożonego tego dowódcy.
3.
W przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 3, o odmowie udzielenia zezwolenia powiadamia się na piśmie podmiot, który złożył wniosek o udzielenie tego zezwolenia.
4.
Wniesienie odwołania przysługuje jedynie żołnierzowi.
5.
Przełożony, o którym mowa w ust. 2, rozpatruje odwołanie w terminie nie później niż na dzień przed planowanym terminem wyjazdu żołnierza za granicę.
6.
W przypadku udzielenia zezwolenia przez przełożonego, o którym mowa w ust. 2, dowódca jednostki wojskowej stwierdza ten fakt w rozkazie dziennym. Przepisy § 5 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.
7.
Od decyzji wydanej po ogłoszeniu mobilizacji i w czasie wojny odwołanie nie przysługuje.
§  7.
W przypadku rezygnacji z wyjazdu i pobytu za granicą żołnierz jest zobowiązany powiadomić o tym fakcie dowódcę jednostki wojskowej.
§  7a. 4
 W przypadku gdy żołnierz zajmuje stanowisko służbowe dowódcy jednostki wojskowej lub jego zastępcy, zezwolenia udziela przełożony dowódcy jednostki wojskowej. Przepisy § 3-7 stosuje się odpowiednio.
§  8.
 Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 listopada 1992 r. w sprawie zasad i trybu uzyskiwania przez żołnierzy w czynnej służbie wojskowej zezwoleń na wyjazd i pobyt za granicą oraz właściwości organów wojskowych w tych sprawach (Dz. U. Nr 89, poz. 444, z 1995 r. Nr 50, poz. 272 oraz z 2003 r. Nr 50, poz. 430).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 stycznia 2011 r. (Dz.U.11.28.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 lutego 2011 r.
2 § 3 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 stycznia 2011 r. (Dz.U.11.28.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 lutego 2011 r.
3 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2006 r. (Dz.U.06.240.1744) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 2007 r.
4 § 7a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 stycznia 2011 r. (Dz.U.11.28.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 lutego 2011 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024