Rumunia-Polska. Protokół o przeglądzie umów dwustronnych. Bukareszt.2005.03.30.

PROTOKÓŁ
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o przeglądzie umów dwustronnych,
podpisany w Bukareszcie dnia 30 marca 2005 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 30 marca 2005 r. został podpisany w Bukareszcie Protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o przeglądzie umów dwustronnych, w następującym brzmieniu:

PROTOKÓŁ

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o przeglądzie umów dwustronnych

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Rumunii, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami",

uwzględniając rozwój stosunków traktatowych między obu państwami oraz dążąc do dalszego umacniania dwustronnej współpracy traktatowej,

biorąc pod uwagę rezultaty rozmów przeprowadzonych między Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rumunii na temat przeglądu umów dwustronnych,

mając na względzie, że członkostwo w Unii Europejskiej wymaga dostosowania podstaw traktatowych we wzajemnych stosunkach,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony stwierdzają, iż umowy dwustronne zawarte między Rzecząpospolitą Polską i Rumunią, wyszczególnione w załączniku nr 1, zachowują moc obowiązującą.

Artykuł  2

Umawiające się Strony stwierdzają, iż umowy dwustronne zawarte między Rzecząpospolitą Polską i Rumunią, wyszczególnione w załączniku nr 2, tracą moc obowiązującą w dniu wejścia w życie niniejszego protokołu.

Artykuł  3

Załączniki nr 1 i 2 stanowią integralną część niniejszego protokołu.

Artykuł  4

Niniejszy protokół wchodzi w życie z dniem otrzymania późniejszej noty dyplomatycznej informującej o spełnieniu przez Umawiające się Strony wewnętrznych wymogów prawnych niezbędnych do jego wejścia w życie.

Sporządzono w Bukareszcie dnia 30 marca 2005 r. w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w językach polskim i rumuńskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc obowiązującą.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 Wykaz umów dwustronnych zachowujących moc obowiązującą w dniu wejścia w życie Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o przeglądzie umów dwustronnych

1. Traktat Koncyliacyjno-Arbitrażowy między Polską a Rumunią, podpisany w Bukareszcie dnia 24 października 1929 r.

2. Konwencja handlowa i nawigacyjna między Polską a Rumunią, podpisana w Warszawie dnia 23 czerwca 1930 r. (tylko w zakresie artykułów 27-30).

3. Umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Rumuńską Republiką Ludową o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisana w Bukareszcie dnia 25 stycznia 1962 r. (tylko w zakresie artykułu 79).

4. Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Republiki Rumunii o międzynarodowych przewozach drogowych, podpisana w Bukareszcie dnia 29 stycznia 1968 r.,

5. Konwencja między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Republiki Rumunii o zniesieniu wiz przy podróżach służbowych i prywatnych, podpisana w Bukareszcie dnia 28 czerwca 1971 r. (z wyjątkiem artykułu 6 ustęp 2).

6. Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Republiki Rumunii o współpracy w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii jądrowej, podpisana w Warszawie dnia 23 lutego 1972 r.

7. Porozumienie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Republiki Rumunii o utworzeniu i działalności Ośrodka Informacji i Kultury Polskiej w Bukareszcie i Ośrodka Informacji i Kultury Rumuńskiej w Warszawie, podpisane w Bukareszcie dnia 11 lipca 1972 r.

8. Układ między Rzecząpospolitą Polską a Rumunią o przyjaznych stosunkach i współpracy, podpisany w Bukareszcie dnia 25 stycznia 1993 r.

9. Konwencja konsularna między Rzecząpospolitą Polską a Rumunią, podpisana w Bukareszcie dnia 25 stycznia 1993 r.

10. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Rumunii w sprawie wzajemnego przyjmowania osób przebywających bez zezwolenia na terytorium jednego z państw Umawiających się Stron, podpisana w Warszawie dnia 24 lipca 1993 r.

11. Porozumienie między Ministerstwem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Obrony Narodowej Rumunii o współpracy w dziedzinie wojskowej, podpisane w Bukareszcie dnia 23 lutego 1994 r.

12. Protokół o współpracy między Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rumunii, podpisany w Warszawie dnia 23 czerwca 1994 r.

13. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisana w Warszawie dnia 23 czerwca 1994 r.

14. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji, podpisana w Warszawie dnia 23 czerwca 1994 r.

15. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o współpracy w zakresie nauki, szkolnictwa i kultury, podpisana w Warszawie dnia 23 czerwca 1994 r.

16. Umowa o współpracy w dziedzinie turystyki między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Rumunii, podpisana w Bukareszcie dnia 13 grudnia 1994 r.

17. Porozumienie o współpracy między Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych Rzeczypospolitej Polskiej a Generalną Dyrekcją Archiwów Państwowych Rumunii, podpisane w Warszawie dnia 19 października 1995 r.

18. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o współpracy w dziedzinie nauki i techniki, podpisana w Bukareszcie dnia 14 maja 1996 r.

19. Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Rumunią o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, podpisana w Bukareszcie dnia 15 maja 1999 r.

20. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o cywilnym transporcie lotniczym, podpisana w Warszawie dnia 19 maja 1999 r.

21. Porozumienie o współpracy pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Sprawiedliwości Rumunii, podpisane w Warszawie dnia 18 kwietnia 2000 r.

22. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o współpracy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i innych rodzajów przestępstw, podpisana w Warszawie dnia 11 lipca 2001 r.

23. Program realizacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o współpracy w zakresie nauki, szkolnictwa i kultury na lata 2003-2006, podpisany w Bukareszcie dnia 8 października 2003 r.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 Wykaz umów dwustronnych, które utracą moc obowiązującą w dniu wejścia w życie Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o przeglądzie umów dwustronnych

1. Konwencja o współpracy gospodarczej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Rumuńską Republiką Ludową, podpisana w Bukareszcie dnia 10 września 1948 r.

2. Umowa o wymianie towarów i płatnościach między Rzecząpospolitą Polską i Rumuńską Republiką Ludową, podpisana w Bukareszcie dnia 10 września 1948 r.

3. Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Rumuńskiej Republiki Ludowej o utworzeniu Polsko-Rumuńskiej Rządowej Komisji dla Spraw Współpracy Gospodarczej, podpisana w Warszawie dnia 9 grudnia 1958 r.

4. Protokół między Ministerstwem Finansów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Ministerstwem Finansów Rumuńskiej Republiki Ludowej w sprawie rozliczenia należności Strony Polskiej z tytułu likwidacji Rumuńskiego Towarzystwa dla Selekcji i Rozmnażania Roślin Rolniczych "S.I.S.A", Spółka Akcyjna, podpisany w Bukareszcie dnia 24 września 1960 r.

5. Konwencja między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Republiki Rumunii w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony i kwarantanny roślin, podpisana w Bukareszcie dnia 10 lutego 1969 r.

6. Umowa między Głównym Komitetem Kultury Fizycznej i Turystyki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Radą Naczelną Wychowania Fizycznego i Sportu Socjalistycznej Republiki Rumunii w sprawie współpracy w dziedzinie kultury fizycznej, podpisana w Bukareszcie dnia 8 listopada 1973 r.

7. Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Republiki Rumunii o współpracy w zakresie utrzymania zdolności wydobywczych siarki w Polsce oraz zapewnienia wieloletnich dostaw siarki do Rumunii, podpisana w Bukareszcie dnia 30 maja 1986 r.

8. Protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o likwidacji wzajemnych należności i zobowiązań w stosunkach płatniczych istniejących na dzień 31 grudnia 1990 r., podpisany w Bukareszcie dnia 18 grudnia 1990 r.

9. Konwencja między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o współpracy w dziedzinie weterynarii, podpisana w Bukareszcie dnia 14 maja 1996 r.

10. Protokół uzgodnień między Ministerstwem Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Finansów Rumunii w sprawie zadłużenia Rumunii wobec Rzeczypospolitej Polskiej w walutach wymienialnych, podpisany w Bukareszcie dnia 25 lutego 1997 r.

Po zaznajomieniu się z powyższym protokołem, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- został on uznany za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych,

- jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony,

- będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 7 września 2005 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024