Prowadzenie ewidencji żeglugowego wykorzystania śluz i pochylni.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 25 stycznia 2006 r.
w sprawie prowadzenia ewidencji żeglugowego wykorzystania śluz i pochylni

Na podstawie art. 66a ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 i Nr 267, poz. 2255) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia ewidencji żeglugowego wykorzystania śluz i pochylni przez obiekty pływające;
2)
wzór formularza do ewidencji żeglugowego wykorzystania śluz i pochylni przez obiekty pływające oraz miejsce i termin składania formularza.
§  2. 
1. 
Ewidencję żeglugowego wykorzystania śluz i pochylni przez obiekty pływające, zwaną dalej "ewidencją", prowadzi się według podziału tych obiektów w zależności od rodzaju na:
1)
barki z własnym napędem;
2)
barki holowane;
3)
barki pchane;
4)
holowniki;
5)
pchacze;
6)
statki pasażerskie służące do przewozu więcej niż 12 pasażerów;
7)
pozostałe obiekty pływające.
2. 
Ewidencję w odniesieniu do:
1)
barek, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, prowadzi się według ich nośności w tonach;
2)
holowników i pchaczy, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 5, prowadzi się według mocy silnika w kW.
3. 
Ewidencję zestawu pchanego albo holowanego, składającego się odpowiednio z pchacza albo holownika i barek pchanych albo holowanych, prowadzi się w odniesieniu do każdego obiektu pływającego wchodzącego w skład tego zestawu.
4. 
Kierownik śluzowanej barki z własnym napędem, zestawu pchanego albo holowanego podaje obsłudze śluzy dane dotyczące odpowiednio nośności barki z własnym napędem, barek pchanych albo holowanych, określonej w tonach, oraz mocy silnika pchacza albo holownika, określonej w kW.
§  3. 
Wzór formularza do ewidencji, o którym mowa w § 1 pkt 2, zwanego dalej "formularzem", jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Ewidencję prowadzi się na bieżąco, odrębnie w odniesieniu do każdej śluzy i pochylni, rejestrując obiekty pływające według podziału, o którym mowa w § 2 ust. 1.
2. 
Przejście tego samego obiektu pływającego przez kilka śluz i pochylni podczas jednego rejsu jest ewidencjonowane na każdej śluzie i pochylni.
3. 
Ewidencję prowadzi się za każdy miesiąc kalendarzowy, z okresu dostępności śluzy i pochylni dla żeglugi.
§  5. 
1. 
Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej sporządza za każdy rok kalendarzowy ewidencję zbiorczą żeglugowego wykorzystania śluz i pochylni przez obiekty pływające na śródlądowej drodze wodnej, na której są one zlokalizowane, lub na jej odcinku lub grupie dróg wodnych, zwaną dalej "ewidencją zbiorczą", na podstawie danych zawartych w ewidencji.
2. 
Wzór formularza do ewidencji zbiorczej, o której mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Ewidencję zbiorczą sporządza się w odniesieniu do śródlądowych dróg wodnych, ich odcinków lub grupy dróg wodnych, uwzględniając klasę drogi wodnej.
4. 
Ewidencję zbiorczą sporządza się zgodnie z wykazem śródlądowych dróg wodnych, który jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
5. 
W celu sporządzenia ewidencji zbiorczej dane z ewidencji dotyczące:
1)
śluzy Czersko Polskie i śluzy Miejskiej w miejscowości Bydgoszcz są przekazywane przez dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu;
2)
śluzy Koźle w miejscowości Kędzierzyn-Koźle są przekazywane przez dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach dyrektorowi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
6. 
Dane, o których mowa w ust. 4, są przekazywane w terminie 14 dni po zakończeniu każdego miesiąca kalendarzowego.
§  6. 
1. 
Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej przekazuje jeden egzemplarz ewidencji zbiorczej:
1)
Prezesowi Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej2),
2)
jednostce określonej w przepisach ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z późn. zm.)

- do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego.

2. 
Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej przechowuje jeden egzemplarz ewidencji zbiorczej, o którym mowa w ust. 1, przez co najmniej 3 lata.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - gospodarka wodna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 220, poz. 1899).

2) Zgodnie z art. 218a ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne określone w ustawie zadania i kompetencje Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wykonuje minister właściwy do spraw gospodarki wodnej.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

FORMULARZ DO EWIDENCJI ŻEGLUGOWEGO WYKORZYSTANIA ŚLUZY I POCHYLNI

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

FORMULARZ DO EWIDENCJI ZBIORCZEJ ŻEGLUGOWEGO WYKORZYSTANIA ŚLUZ I POCHYLNI NA ŚRÓDLĄDOWEJ DRODZE WODNEJ W ........ ROKU

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WYKAZ ŚRÓDLĄDOWYCH DRÓG WODNYCH OBJĘTYCH EWIDENCJĄ ZBIORCZĄ ŻEGLUGOWEGO WYKORZYSTANIA ŚLUZ I POCHYLNI

I. Śródlądowe drogi wodne, ich odcinki i grupy dróg wodnych o znaczeniu transportowym:

1) Odra od śluzy Koźle w miejscowości Kędzierzyn-Koźle do miejscowości Malczyce, wraz z jej szlakiem bocznym od śluzy Opatowice do śluzy Miejskiej w miejscowości Wrocław;

2) Kanał Gliwicki;

3) Kanał Bydgoski i rzeka Brda od połączenia z Kanałem Bydgoskim do ujścia do rzeki Wisły;

4) Kanał Ślesiński;

5) rzeka Noteć dolna od połączenia z Kanałem Bydgoskim do ujścia rzeki Drawy;

6) rzeka Wisła od ujścia rzeki Przemszy do stopnia wodnego Przewóz włącznie i Kanał Łączański;

7) rzeka Wisła od miejscowości Płock do stopnia wodnego Włocławek włącznie i Kanał Żerański;

8) rzeka Nogat, rzeka Szkarpawa i rzeka Martwa Wisła.

II. Śródlądowe drogi wodne i grupy dróg wodnych o znaczeniu dla turystyki wodnej:

1) Kanał Augustowski;

2) rzeka Noteć górna od jeziora Gopło do połączenia z Kanałem Górnonoteckim i Kanał Górnonotecki;

3) system Wielkich Jezior Mazurskich;

4) Kanał Elbląski od jeziora Druzno do jeziora Szeląg Wielki.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024