Mianowanie na wyższy stopień wojskowy osób niepodlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz byłych żołnierzy zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 12 maja 2006 r.
w sprawie mianowania na wyższy stopień wojskowy osób niepodlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz byłych żołnierzy zawodowych

Na podstawie art. 76 ust. 15 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 i Nr 277, poz. 2742 oraz z 2005 r. Nr 180, poz. 1496) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa tryb i sposób mianowania na wyższe stopnie wojskowe:
1)
osób, które z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej, jeżeli mianowanie to jest uznaniem ich zasług z tytułu udziału w:
a)
walkach o niepodległość państwa,
b)
misjach pokojowych;
2)
byłych żołnierzy zawodowych, którzy:
a)
działając jako wolontariusze w stowarzyszeniach zrzeszających byłych żołnierzy zawodowych, wykonują świadczenia o charakterze obronnym lub edukacyjno-wychowawczym albo w zakresie bezpieczeństwa publicznego,
b)
są zatrudnieni w organach władzy publicznej albo w podmiotach posiadających osobowość prawną, wykonując zadania związane z obronnością państwa

- jeżeli mianowanie to jest uznaniem ich zasług z tytułu wykonywania działalności związanej z obronnością państwa.

§  2.
Z wnioskiem o mianowanie na wyższy stopień wojskowy osób, o których mowa w § 1 pkt 1:
1) 1
występuje wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące tych osób;
2)
występuje attaché obrony (wojskowy, morski, lotniczy) w polskim przedstawicielstwie dyplomatycznym w stosunku do osób posiadających obywatelstwo polskie, stale zamieszkujących za granicą w obszarze właściwości danego polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego;
3)
lit. a - występują stowarzyszenia zrzeszające osoby, które brały udział w walkach o niepodległość państwa, wobec osób zrzeszonych w tych stowarzyszeniach;
4)
lit. b - występują stowarzyszenia zrzeszające osoby, które brały udział w misjach pokojowych, wobec osób zrzeszonych w tych stowarzyszeniach.
§  3.
Attaché obrony (wojskowy, morski, lotniczy) w polskim przedstawicielstwie dyplomatycznym przesyła wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy osób, o których mowa w § 1 pkt 1, do Wojskowego Komendanta Uzupełnień Warszawa Śródmieście.
§  4.
Stowarzyszenia zrzeszające osoby, które brały udział w walkach o niepodległość państwa, przesyłają wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy osób, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, do dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr.
§  5. 2
Stowarzyszenia zrzeszające osoby, które brały udział w misjach pokojowych, przesyłają wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy osób, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b, do wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące tych osób.
§  6.
Z wnioskiem o mianowanie na wyższy stopień wojskowy byłych żołnierzy zawodowych, o których mowa w § 1 pkt 2:
1) 3
występuje wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące byłego żołnierza zawodowego;
2)
lit. a - występują stowarzyszenia zrzeszające byłych żołnierzy zawodowych, wobec żołnierzy zrzeszonych w tych stowarzyszeniach;
3)
lit. b - występują organy władzy publicznej albo podmioty posiadające osobowość prawną, zatrudniające byłych żołnierzy zawodowych, wobec żołnierzy zatrudnionych w urzędach tych organów lub w tych podmiotach.
§  7. 4
Stowarzyszenia zrzeszające byłych żołnierzy zawodowych oraz organy władzy publicznej i podmioty posiadające osobowość prawną przesyłają wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy byłych żołnierzy zawodowych, o których mowa w § 1 pkt 2, do wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące tych żołnierzy.
§  8.
1.
Wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy, o których mowa w § 2 pkt 1, § 3 i 5, wojskowy komendant uzupełnień przesyła do dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr, za pośrednictwem szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego.
2.
Wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy, o których mowa w § 6 pkt 1 i § 7, dotyczące byłych żołnierzy zawodowych:
1)
niepodlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej - wojskowy komendant uzupełnień przesyła do dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr, za pośrednictwem szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego;
2)
podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej - wojskowy komendant uzupełnień przesyła do dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr, za pośrednictwem szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego i Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1 i 2, wojskowy komendant uzupełnień i szef wojewódzkiego sztabu wojskowego, a do wniosku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, także Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, załącza własną opinię.
§  9.
Wzór wniosku, o którym mowa w § 2 i 6, określa załącznik do rozporządzenia.
§  10.
1.
Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej projekt wniosku do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o:
1)
mianowanie osób, o których mowa w § 1 pkt 1, na pierwszy stopień oficerski podporucznika (podporucznika marynarki) oraz na stopnie oficerskie generałów (admirałów);
2)
mianowanie byłych żołnierzy zawodowych, o których mowa w § 1 pkt 2, na stopnie oficerskie generałów (admirałów).
2.
Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr przed przedstawieniem wniosku, o którym mowa w ust. 1, dotyczącego osób określonych w § 1 pkt 1 lit. a, przesyła ten wniosek do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w celu wyrażenia opinii.
3.
Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej projekt decyzji o mianowaniu na wyższy stopień wojskowy inny niż określony w ust. 1 osób, o których mowa w § 1.
§  11.
W przypadku ujawnienia okoliczności powodujących niezasadność mianowania na wyższy stopień wojskowy, organ, który wystąpił z wnioskiem o mianowanie, niezwłocznie zawiadamia o tym bezpośrednio organ uprawniony do mianowania na dany stopień wojskowy.
§  12.
Akt mianowania sporządza organ, który mianuje osobę określoną w § 1 na wyższy stopień wojskowy, albo na jego polecenie, zgodnie z podległością służbową, organ, który wystąpił z wnioskiem o mianowanie.
§  13.
1.
Mianowanym na wyższy stopień wojskowy wręcza się akt mianowania. W przypadku śmierci osoby mianowanej akt ten wręcza się najbliższemu członkowi jej rodziny.
2.
Akt mianowania wręcza:
1)
wojskowy komendant uzupełnień, a w przypadku oficerów mianowanych na stopień wojskowy od stopnia porucznika (porucznika marynarki) do stopnia pułkownika (komandora) - szef wojewódzkiego sztabu wojskowego albo żołnierz zawodowy upoważniony przez organ uprawniony do mianowania;
2)
attaché obrony (wojskowy, morski, lotniczy);
3)
w przypadku mianowania na stopnie oficerskie podporucznika (podporucznika marynarki) oraz stopnie oficerskie generałów (admirałów) - organ uprawniony do mianowania lub organ przez niego upoważniony.
§  14.
Wręczenie aktu mianowania następuje zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
§  15.
Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr prowadzi ewidencję osób mianowanych na wyższy stopień wojskowy w trybie niniejszego rozporządzenia.
§  16.
Przy mianowaniu osób, o których mowa w § 1, nie stosuje się warunków mianowania na wyższe stopnie wojskowe, określonych w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 czerwca 2004 r. w sprawie mianowania na stopnie wojskowe (Dz. U. Nr 150, poz. 1584, z 2005 r. Nr 68, poz. 598 i Nr 133, poz. 1121 oraz z 2006 r. Nr 86, poz. 596).
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  5

WZÓR

WNIOSEK O MIANOWANIE NA STOPIEŃ WOJSKOWY ......

1 § 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2007 r. (Dz.U.08.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 stycznia 2008 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2007 r. (Dz.U.08.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 stycznia 2008 r.
3 § 6 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2007 r. (Dz.U.08.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 stycznia 2008 r.
4 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2007 r. (Dz.U.08.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 stycznia 2008 r.
5 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2007 r. (Dz.U.08.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 stycznia 2008 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024