Mianowanie policjantów na stopnie policyjne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 19 lipca 2007 r.
w sprawie mianowania policjantów na stopnie policyjne

Na podstawie art. 57 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277, Nr 57, poz. 390, Nr 120, poz. 818 i Nr 140, poz. 981) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
warunki przystąpienia do egzaminu oficerskiego, jego zakres, tryb i terminy składania;
2)
jednostkę organizacyjną Policji właściwą w zakresie przeprowadzania egzaminu oficerskiego;
3)
sposób i tryb mianowania policjantów na stopnie policyjne;
4)
terminy mianowania na stopnie policyjne;
5)
wzory wniosku o mianowanie na stopień policyjny i aktu mianowania na stopień policyjny, tryb ich sporządzania oraz przełożonych właściwych w tych sprawach.

Rozdział  2

Egzamin oficerski

§  2.  2
1. 
Policjant może przystąpić do egzaminu oficerskiego wymaganego do mianowania na pierwszy stopień policyjny w korpusie oficerów młodszych Policji, zwanego dalej "egzaminem", jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1)
jest mianowany albo powołany na stanowisko, dla którego jest określony policyjny stopień etatowy w korpusie oficerów Policji;
2)
ukończył szkolenie zawodowe dla absolwentów szkół wyższych albo studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, zwanej dalej "WSPol";
3) 3
 uzyskał pozytywną opinię w rozumieniu przepisów o opiniowaniu służbowym funkcjonariuszy Policji.
2. 
Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie stosuje się do policjanta, który w WSPol ukończył studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym na kierunku nauka o Policji.
§  3.  4
 Egzamin składa się po ukończeniu szkolenia zawodowego dla absolwentów szkół wyższych albo studiów w WSPol, w terminie wyznaczonym przez Komendanta-Rektora WSPol.
§  4. 
1.  5
 Policjant, który nie mógł przystąpić do egzaminu w terminie, o którym mowa w § 3, może przystąpić do egzaminu w kolejnych terminach jego przeprowadzania, na podstawie skierowania odpowiednio Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Policji, dowódcy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji, Komendanta-Rektora WSPol, komendanta powiatowego (miejskiego) lub rejonowego Policji, dyrektora biura (równorzędnej komórki organizacyjnej) Komendy Głównej Policji albo komendanta szkoły policyjnej, zwanego dalej "przełożonym".
2.  6
 Policjant, o którym mowa w ust. 1, składa przełożonemu w terminie do 21 dni przed terminem egzaminu raport o skierowanie na egzamin, zwany dalej "raportem".
3. 
Przełożony rozpatruje raport w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania, wyrażając na raporcie zgodę na skierowanie policjanta na egzamin albo odmowę skierowania.
4.  7
 Na podstawie pozytywnie rozpatrzonych raportów kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr Komendy Głównej Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji, Biura Spraw Wewnętrznych Policji, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, WSPol, szkoły policyjnej sporządza i przesyła do WSPol, w terminie 14 dni przed terminem egzaminu, wykaz policjantów skierowanych na egzamin, zawierający następujące dane:
1)
stopień policyjny, nazwisko i imię, imię ojca, datę i miejsce urodzenia oraz numer identyfikacyjny;
2)
nazwę jednostki organizacyjnej Policji, w której policjant pełni służbę;
3)
stanowisko służbowe;
4)
datę ukończenia szkolenia zawodowego dla absolwentów szkół wyższych albo studiów w WSPol.
5. 
O umieszczeniu w wykazie niezwłocznie zawiadamia się policjanta.
§  5.  8
 1. Egzamin jest sprawdzianem wiedzy niezbędnej do właściwego wykonywania zadań służbowych i przeprowadza się go w formie testu wiedzy.
2. 
Test wiedzy jest jednakowy dla policjantów wszystkich rodzajów służb.
§  6. 
1.  9
 Test wiedzy oraz dołączoną do niego dokumentację niezbędną do przeprowadzenia egzaminu, zwane dalej "pakietem egzaminacyjnym", opracowuje WSPol, z wykorzystaniem opracowanych przez szkoły policyjne propozycji pytań do testu wiedzy.
2. 
Otwarcie i przygotowanie pakietu egzaminacyjnego do zastosowania odbywa się komisyjnie.
3. 
Osoby uczestniczące w opracowaniu i przechowywaniu, a także komisyjnym otwarciu i przygotowaniu pakietów egzaminacyjnych oraz członkowie komisji egzaminacyjnych obowiązani są do zachowania ich treści w tajemnicy do czasu zakończenia egzaminu.
§  7. 
1. 
Egzamin przeprowadza WSPol.
2. 
Egzamin składa się przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Komendanta-rektora WSPol. Podczas pracy komisji egzaminacyjnej może być obecny, w charakterze obserwatora, przedstawiciel Komendanta Głównego Policji.
3. 
Przed rozpoczęciem egzaminu komisja egzaminacyjna:
1)
sprawdza tożsamość policjantów przystępujących do egzaminu;
2) 10
 informuje policjantów przystępujących do egzaminu o zasadach obowiązujących w czasie jego przeprowadzania i kryteriach zaliczenia.
§  8. 
1. 
Test wiedzy składa się z 60 pytań testowych punktowanych w skali 0-1 punktu za pytanie i trwa 70 minut.
2.  11
 Uzyskanie z testu wiedzy co najmniej 42 punktów jest równoznaczne z otrzymaniem pozytywnego wyniku z tego testu.
3.  12
 (uchylony).
4.  13
 (uchylony).
5.  14
 (uchylony).
§  8a.  15
 1. W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii, wprowadzenia stanu klęski żywiołowej lub innych zagrożeń Komendant-Rektor WSPol wyznacza dodatkowy termin przeprowadzania egzaminu.
2. 
Policjant, który rozpoczął egzamin i nie mógł go kontynuować z powodu choroby potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim albo z innych ważnych przyczyn, niezależnych od niego, może przystąpić do egzaminu w kolejnych terminach przeprowadzania egzaminu.
3. 
Do policjanta, o którym mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio przepisy § 4.
§  9. 
1. 
Przewodniczący albo członek komisji egzaminacyjnej wyklucza policjanta z egzaminu, jeśli w czasie jego przeprowadzania policjant:
1)
korzysta z pomocy innych osób lub
2)
posługuje się niedozwolonymi urządzeniami, materiałami lub środkami, lub
3)
w inny sposób zakłóca jego przebieg.
2. 
Osoba, o której mowa w ust. 1, dokumentuje w protokole egzaminu albo w formie notatki fakt i przyczyny wykluczenia policjanta z egzaminu.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, komisja egzaminacyjna wystawia policjantowi ocenę niedostateczną z egzaminu.
§  10.  16
 Komisja egzaminacyjna wystawia policjantowi ocenę z egzaminu na podstawie liczby punktów uzyskanych z testu wiedzy według następującej skali punktowej:
1)
0-41 punktów - ocena 1 (niedostateczna);
2)
42-44 punktów - ocena 2 (dopuszczająca);
3)
45-49 punktów - ocena 3 (poprawna);
4)
50-53 punktów - ocena 4 (dobra);
5)
54-58 punktów - ocena 5 (bardzo dobra);
6)
59-60 punktów - ocena 6 (wyróżniająca).
§  11. 
1.  17
 Policjant, który złożył egzamin z wynikiem pozytywnym, otrzymuje świadectwo złożenia egzaminu oficerskiego z wpisaną oceną z egzaminu.
2. 
Wzór świadectwa złożenia egzaminu oficerskiego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  12.  18
1. 
Policjant, który uzyskał z egzaminu ocenę niedostateczną, może przystąpić do egzaminu poprawkowego w kolejnych terminach przeprowadzania egzaminu.
2. 
Do policjanta, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy § 4.
3. 
Do egzaminu poprawkowego stosuje się odpowiednio przepisy § 5-11.
§  12a.  19
1. 
Policjant, który uzyskał z egzaminu poprawkowego ocenę niedostateczną lub któremu odmówiono skierowania na egzamin poprawkowy, może ponownie przystąpić do egzaminu nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia odpowiednio egzaminu poprawkowego albo egzaminu.
2. 
Do policjanta, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy § 4.
§  13. 
1.  20
 Po złożeniu przez policjantów egzaminu oraz egzaminu poprawkowego sporządza się i przechowuje w WSPol dokumentację obejmującą w szczególności:
1)
protokół egzaminu, egzaminu poprawkowego oraz dokumentację, na podstawie której zostały one sporządzone;
2)
pakiety egzaminacyjne;
3)
rejestr wydanych świadectw złożenia egzaminu oficerskiego.
2. 
Protokół, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, zawiera w szczególności:
1)
skład komisji egzaminacyjnej;
2)
stopień policyjny, nazwisko i imię, imię ojca oraz numer identyfikacyjny policjantów przystępujących do egzaminu;
3) 21
 liczbę punktów z testu wiedzy uzyskanych przez zdających egzamin oraz ocenę z egzaminu.

Rozdział  3

Mianowanie na stopnie policyjne

§  14. 
1. 
Mianowanie policjanta na stopień policyjny następuje na wniosek o mianowanie, składany do przełożonego właściwego do mianowania za pośrednictwem komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr.
2. 
Wzór wniosku o mianowanie na stopień policyjny określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  15. 
Wniosek o mianowanie na stopień starszego posterunkowego Policji sporządza i składa:
1) 22
 Komendantowi Głównemu Policji - dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA" albo dyrektor biura (równorzędnej komórki organizacyjnej);
1a) 23
 Komendantowi Centralnego Biura Śledczego Policji - naczelnik zarządu albo naczelnik wydziału (o ile nie podlega naczelnikowi zarządu);
1b) 24
 Komendantowi Biura Spraw Wewnętrznych Policji - naczelnik zarządu albo naczelnik wydziału, o ile nie podlega naczelnikowi zarządu;
1c) 25
 Komendantowi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości - naczelnik zarządu albo naczelnik wydziału, o ile nie podlega naczelnikowi zarządu;
1d) 26
 Dyrektorowi Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji - naczelnik wydziału;
2) 27
 komendantowi wojewódzkiemu (Stołecznemu) Policji - naczelnik wydziału (równorzędnej komórki organizacyjnej), kierownik izby dziecka, kierownik sekcji (o ile nie podlega naczelnikowi wydziału), komendant komisariatu specjalistycznego Policji, dowódca oddziału lub samodzielnego pododdziału prewencji Policji, dowódca samodzielnego pododdziału kontrterrorystycznego Policji albo kierownik ośrodka szkolenia Policji;
3) 28
 Komendantowi-rektorowi WSPol - zastępca komendanta-prorektor, prorektor, kanclerz, dyrektor instytutu, kierownik zakładu, kierownik studium, kwestor, kierownik rektoratu albo naczelnik wydziału lub kierownik sekcji (o ile nie podlega naczelnikowi wydziału);
4)
komendantowi szkoły policyjnej - kierownik zakładu, naczelnik wydziału, kierownik studium, kierownik biblioteki lub kierownik sekcji (o ile nie podlega naczelnikowi wydziału);
5)
komendantowi powiatowemu (miejskiemu) lub rejonowemu Policji - podlegli mu: naczelnik sekcji, kierownik izby dziecka, posterunku Policji, referatu lub ogniwa albo komendant komisariatu Policji.
§  16. 
Wniosek o mianowanie na stopień policyjny w korpusie podoficerów i aspirantów Policji, a także na stopnie komisarza i nadkomisarza Policji sporządza i składa:
1) 29
 Komendantowi Głównemu Policji - dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA" albo dyrektor biura (równorzędnej komórki organizacyjnej);
1a) 30
 Komendantowi Centralnego Biura Śledczego Policji - naczelnik zarządu albo naczelnik wydziału (o ile nie podlega naczelnikowi zarządu);
1b) 31
 Komendantowi Biura Spraw Wewnętrznych Policji - naczelnik zarządu albo naczelnik wydziału, o ile nie podlega naczelnikowi zarządu;
1c) 32
 Komendantowi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości - naczelnik zarządu albo naczelnik wydziału, o ile nie podlega naczelnikowi zarządu;
1d) 33
 Dyrektorowi Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji - naczelnik wydziału;
2) 34
 komendantowi wojewódzkiemu (Stołecznemu) Policji - komendant powiatowy (miejski) i rejonowy Policji, a za jego pośrednictwem również komendant komisariatu Policji, naczelnik wydziału (równorzędnej komórki organizacyjnej), kierownik izby dziecka, kierownik sekcji (o ile nie podlega naczelnikowi wydziału), komendant komisariatu specjalistycznego Policji, dowódca oddziału lub samodzielnego pododdziału prewencji Policji, dowódca samodzielnego pododdziału kontrterrorystycznego Policji albo kierownik ośrodka szkolenia Policji;
3) 35
 Komendantowi-rektorowi WSPol - zastępca komendanta-prorektor, prorektor, kanclerz, dyrektor instytutu, kierownik zakładu, kierownik studium, kwestor, kierownik rektoratu albo naczelnik wydziału lub kierownik sekcji (o ile nie podlega naczelnikowi wydziału);
4)
komendantowi szkoły policyjnej - kierownik zakładu, naczelnik wydziału, kierownik studium albo kierownik biblioteki lub kierownik sekcji (o ile nie podlega naczelnikowi wydziału).
§  17. 
1.  36
 Wniosek o mianowanie na pierwszy stopień policyjny w korpusie oficerów młodszych Policji oraz na stopień policyjny w korpusie oficerów starszych Policji sporządza i przedstawia Komendantowi Głównemu Policji:
1)
Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji - w odniesieniu do policjantów pełniących służbę w Centralnym Biurze Śledczym Policji;
2)
Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Policji - w odniesieniu do policjantów pełniących służbę w Biurze Spraw Wewnętrznych Policji;
2a) 37
 dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA" - w odniesieniu do policjantów pełniących służbę w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji "BOA";
2b) 38
 Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości - w odniesieniu do policjantów pełniących służbę w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości;
2c) 39
 Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji - w odniesieniu do policjantów pełniących służbę w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji;
3)
komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji - w odniesieniu do policjantów pełniących służbę na terenie swojego działania;
4)
dyrektor biura (równorzędnej komórki organizacyjnej) - w odniesieniu do policjantów pełniących służbę w biurze (równorzędnej komórce organizacyjnej);
5)
Komendant-rektor WSPol - w odniesieniu do:
a)
policjantów pełniących służbę w WSPol,
b)
policjantów, którzy złożyli egzamin oficerski;
6)
komendant szkoły policyjnej - w odniesieniu do policjantów pełniących służbę w szkole policyjnej.
1a.  40
 Wnioski dotyczące mianowania na pierwszy stopień policyjny w korpusie oficerów młodszych Policji, o których mowa w ust. 1 pkt 5 lit. b, mogą być sporządzane w formie wniosku zbiorczego.
2. 
Wnioski, o których mowa w ust. 1, dotyczące mianowania na pierwszy stopień policyjny w korpusie oficerów młodszych Policji, Komendant Główny Policji niezwłocznie przedstawia ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
§  18. 
1. 
Wnioski o mianowanie na kolejne wyższe stopnie policyjne, do stopnia nadkomisarza Policji włącznie, mogą być sporządzone w formie wniosku zbiorczego.
2.  41
 Przepisu ust. 1 nie stosuje się do wniosków o mianowanie na stopień policyjny sporządzonych na podstawie art. 52 ust. 3 i 4 pkt 2 albo art. 87 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, zwanej dalej "ustawą".
3. 
Zbiorczy wniosek o mianowanie policjantów na stopień policyjny powinien zawierać dane z pierwszej strony wniosku, o którym mowa w § 14 ust. 2, z wyłączeniem danych dotyczących przebiegu służby.
§  19. 
W przypadku ujawnienia faktu podważającego zasadność mianowania policjanta na stopień policyjny osoba składająca wniosek o mianowanie jest obowiązana niezwłocznie powiadomić o tym fakcie przełożonego właściwego do mianowania na stopień policyjny objęty wnioskiem.
§  20. 
1. 
Policjantów mianuje się na wyższe stopnie policyjne w dniu Święta Policji.
2. 
Mianowanie policjanta na pierwszy stopień policyjny w korpusie oficerów młodszych Policji następuje z dniem wydania postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
3.  42
 Osobę przyjmowaną do służby na podstawie art. 25a ust. 1 ustawy i posiadającą stopień Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego lub Służby Kontrwywiadu Wojskowego mianuje się na odpowiedni stopień policyjny z dniem przeniesienia do służby w Policji.
4. 
Mianowanie policjanta na wyższy stopień policyjny w drodze wyróżnienia następuje z dniem udzielenia tego wyróżnienia.
5.  43
 Mianowanie policjanta na wyższy stopień policyjny w przypadkach, o których mowa w art. 52 ust. 1a, 3 i 4 ustawy, może nastąpić w każdym terminie. Datę mianowania określa rozkaz personalny wydany w związku z tym mianowaniem.
6.  44
 Mianowania policjanta, o którym mowa w art. 52 ust. 4 ustawy, dokonuje się z ostatnim dniem służby.
7. 
Policjanta w służbie kontraktowej posiadającego już stopień policyjny mianuje się na ten stopień z dniem mianowania na funkcjonariusza Policji.
§  21.  45
1. 
Policjantowi mianowanemu na stopień policyjny wręcza się akt mianowania.
2. 
Akt mianowania na stopień policyjny sporządza:
1)
minister właściwy do spraw wewnętrznych dla Komendanta Głównego Policji;
2)
Komendant Główny Policji dla policjantów mianowanych na pierwszy stopień policyjny w korpusie oficerów młodszych Policji oraz stopnie policyjne w korpusie generałów Policji;
3)
kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr jednostki organizacyjnej Policji, w której policjant pełni służbę, dla policjantów niewymienionych w pkt 1 i 2.
3. 
Akty mianowania na stopnie policyjne, wręczane policjantom przez wyższego przełożonego podczas zorganizowanej w tym celu uroczystości, może sporządzić kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr jednostki organizacyjnej Policji, którą kieruje ten przełożony.
4. 
Wzór aktu mianowania na stopień policyjny określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
5. 
Wzór aktu mianowania na pierwszy stopień policyjny w korpusie oficerów młodszych Policji oraz stopnie policyjne w korpusie generałów Policji określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.

Rozdział  4

Przepisy przejściowe i końcowe

§  22. 
1. 
Policjant, który przed dniem wejścia w życie rozporządzenia:
1)
złożył raport o skierowanie na egzamin i został on pozytywnie rozpatrzony przez przełożonego, a nie został skierowany na egzamin, albo
2)
złożył raport o skierowanie na egzamin i nie został on rozpatrzony przez przełożonego, albo
3)
został skierowany na egzamin i do niego nie przystąpił, albo
4)
mimo spełniania warunków przystąpienia do egzaminu nie złożył raportu o skierowanie na egzamin,

może przystąpić do egzaminu i złożyć go na warunkach i w trybie określonych w rozporządzeniu.

2. 
Policjant, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, przystępuje do egzaminu na podstawie dotychczasowego skierowania.
§  23. 
WSPol może stosować dotychczasowe druki świadectw złożenia egzaminu aż do wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  24. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 maja 2003 r. w sprawie składania egzaminów oraz mianowania policjantów na stopnie policyjne (Dz. U. Nr 95, poz. 872, z 2005 r. Nr 25, poz. 213 i Nr 147, poz. 1227 oraz z 2006 r. Nr 30, poz. 212).
§  25. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

Świadectwo złożenia egzaminu oficerskiego

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

WNIOSEK O MIANOWANIE NA STOPIEŃ POLICYJNY

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3  46

WZÓR

AKT MIANOWANIA NA STOPIEŃ POLICYJNY

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4  47

WZÓR

AKT MIANOWANIA NA STOPIEŃ POLICYJNY

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 131, poz. 919 oraz z 2007 r. Nr 38, poz. 245).
2 § 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 2019 r. (Dz.U.2019.1581) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2019 r.
3 § 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 7 października 2011 r. (Dz.U.11.220.1307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2011 r.
4 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 marca 2021 r.
5 § 4 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 7 października 2011 r. (Dz.U.11.220.1307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 17 września 2014 r. (Dz.U.2014.1238) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 października 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 22 stycznia 2018 r. (Dz.U.2018.204) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.443) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 14 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.119) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 stycznia 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 11 kwietnia 2022 r. (Dz.U.2022.820) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 kwietnia 2022 r.

6 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 marca 2021 r.
7 § 4 ust. 4 zdanie wstępne:

- zmienione przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 7 października 2011 r. (Dz.U.11.220.1307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2011 r.

- zmienione przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 17 września 2014 r. (Dz.U.2014.1238) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 października 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 22 stycznia 2018 r. (Dz.U.2018.204) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.

- zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 14 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.119) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 stycznia 2022 r.

- zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 11 kwietnia 2022 r. (Dz.U.2022.820) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 kwietnia 2022 r.

8 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 marca 2021 r.
9 § 6 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1625) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 marca 2021 r.

10 § 7 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 marca 2021 r.
11 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a rozporządzenia z dnia 23 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 marca 2021 r.
12 § 8 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia z dnia 23 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 marca 2021 r.
13 § 8 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia z dnia 23 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 marca 2021 r.
14 § 8 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia z dnia 23 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 marca 2021 r.
15 § 8a:

- dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 7 października 2011 r. (Dz.U.11.220.1307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 marca 2021 r.

16 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 marca 2021 r.
17 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 marca 2021 r.
18 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 7 października 2011 r. (Dz.U.11.220.1307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2011 r.
19 § 12a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 7 października 2011 r. (Dz.U.11.220.1307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2011 r.
20 § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 7 października 2011 r. (Dz.U.11.220.1307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2011 r.
21 § 13 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2021 r. (Dz.U.2021.416) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 marca 2021 r.
22 § 15 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 25 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.443) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2019 r.
23 § 15 pkt 1a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 września 2014 r. (Dz.U.2014.1238) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 października 2014 r.
24 § 15 pkt 1b dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 2018 r. (Dz.U.2018.204) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.
25 § 15 pkt 1c dodany przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 14 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.119) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 stycznia 2022 r.
26 § 15 pkt 1d dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 kwietnia 2022 r. (Dz.U.2022.820) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 kwietnia 2022 r.
27 § 15 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 25 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.443) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2019 r.
28 § 15 pkt 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 7 października 2011 r. (Dz.U.11.220.1307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 14 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.119) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 stycznia 2022 r.

29 § 16 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 25 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.443) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2019 r.
30 § 16 pkt 1a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 września 2014 r. (Dz.U.2014.1238) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 października 2014 r.
31 § 16 pkt 1b dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 2018 r. (Dz.U.2018.204) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.
32 § 16 pkt 1c dodany przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 14 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.119) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 stycznia 2022 r.
33 § 16 pkt 1d dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 11 kwietnia 2022 r. (Dz.U.2022.820) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 kwietnia 2022 r.
34 § 16 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 25 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.443) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2019 r.
35 § 16 pkt 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 7 października 2011 r. (Dz.U.11.220.1307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 14 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.119) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 stycznia 2022 r.

36 § 17 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 września 2014 r. (Dz.U.2014.1238) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 października 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 2018 r. (Dz.U.2018.204) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.

37 § 17 ust. 1 pkt 2a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 25 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.443) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 2019 r.
38 § 17 ust. 1 pkt 2b dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 14 stycznia 2022 r. (Dz.U.2022.119) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 stycznia 2022 r.
39 § 17 ust. 1 pkt 2c dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 11 kwietnia 2022 r. (Dz.U.2022.820) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 kwietnia 2022 r.
40 § 17 ust. 1a:

- dodany przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 7 października 2011 r. (Dz.U.11.220.1307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 września 2014 r. (Dz.U.2014.1238) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 października 2014 r.

41 § 18 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 7 października 2011 r. (Dz.U.11.220.1307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2011 r.
42 § 20 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. a) rozporządzenia z dnia 7 października 2011 r. (Dz.U.11.220.1307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2011 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.348) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2017 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 lipca 2018 r. (Dz.U.2018.1389) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2018 r.

43 § 20 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. b) rozporządzenia z dnia 7 października 2011 r. (Dz.U.11.220.1307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2011 r.
44 § 20 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. b) rozporządzenia z dnia 7 października 2011 r. (Dz.U.11.220.1307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2011 r.
45 § 21 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 7 października 2011 r. (Dz.U.11.220.1307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2011 r.
46 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 7 października 2011 r. (Dz.U.11.220.1307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2011 r.
47 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 7 października 2011 r. (Dz.U.11.220.1307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 października 2011 r.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024