Tryb nadawania pierwszego stopnia oficerskiego, stopni oficerskich generałów i admirałów oraz stopnia wojskowego Marszałka Polski.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 3 listopada 2009 r.
w sprawie trybu nadawania pierwszego stopnia oficerskiego, stopni oficerskich generałów i admirałów oraz stopnia wojskowego Marszałka Polski

Na podstawie art. 76 ust. 13a ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa tryb nadawania:
1)
pierwszego stopnia oficerskiego (podporucznika);
2)
stopni oficerskich generałów i admirałów;
3)
stopnia wojskowego Marszałka Polski.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
wniosku o mianowanie - należy przez to rozumieć wniosek o mianowanie odpowiednio na pierwszy stopień oficerski (podporucznika), stopnie oficerskie generałów lub admirałów oraz stopień wojskowy Marszałka Polski.
§  3.
1.
Wniosek o mianowanie Minister Obrony Narodowej przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej nie później niż czterdzieści pięć dni przed przewidywanym terminem mianowania.
2.
W przypadku określonym w art. 76 ust. 7 pkt 2 ustawy wniosek o mianowanie Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej nie później niż dwadzieścia jeden dni przed przewidywanym terminem mianowania.
3.
Wniosek o mianowanie na pierwszy stopień oficerski żołnierza, który ukończył naukę w uczelni wojskowej lub szkolenie wojskowe, Minister Obrony Narodowej przedstawia nie później niż trzydzieści dni przed przewidywanym terminem mianowania.
4.
W przypadkach uzasadnionych potrzebami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o mianowanie może być przedstawiony bez zachowania terminów określonych w ust. 1-3.
5.
Wzór wniosku o mianowanie, o którym mowa w ust. 1 i 2, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
6.
Wzór wniosku o mianowanie, o którym mowa w ust. 3, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4.
W przypadku przedstawienia wniosku o mianowanie zawierającego niekompletne lub błędne dane albo powzięcia informacji o fakcie podważającym zasadność mianowania Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może zwrócić się do organu, który wystąpił z wnioskiem o mianowanie, o uzupełnienie lub poprawienie wniosku albo o przedstawienie informacji o tym fakcie.
§  5.
Jeżeli po przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o mianowanie zostaną ujawnione fakty podważające zasadność mianowania, organ, który wystąpił z wnioskiem, niezwłocznie zawiadamia o tym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
§  6.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może przekazać wniosek o mianowanie Szefowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego lub właściwej komórce organizacyjnej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w celu zaopiniowania.
§  7.
Mianowanie na stopień wojskowy następuje z dniem określonym w postanowieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
§  8.
1.
Mianowanemu żołnierzowi wystawia się:
1)
w przypadku mianowania na pierwszy stopień oficerski (podporucznika) - akt mianowania w formie patentu oficerskiego;
2)
w przypadku mianowania na stopnie oficerskie generałów i admirałów oraz stopień wojskowy Marszałka Polski - akt mianowania.
2.
Akt mianowania, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, stanowi druk na papierze, w poziomie, o wymiarach 420 mm x 300 mm. U góry znajduje się wizerunek godła Rzeczypospolitej Polskiej o polu tarczy szrafowanym pionowo, a w wydzielonych, podobnie szrafowanych polach po bokach, stylizowany ornament z gałązek wawrzynu. Pod wizerunkiem godła znajduje się majuskułowy napis PATENT OFICERSKI i poniżej odpowiednio tekst: "Stwierdzam, że Pan/Pani ... ..., syn/córka ..., wykazawszy zalety właściwe powołaniu oficera oraz zdolności do spełniania obowiązków nadanego stopnia oficerskiego i gotowość poświęcenia wszystkiego ku dobru i chwale Ojczyzny, z dniem ... uzyskał/a stopień ..." lub "Stwierdzam, że Pan/Pani ... ..., syn/córka ..., za zasługi na rzecz obronności państwa pośmiertnie z dniem ... został/a mianowany/a na stopień ...". Tekst patentu oficerskiego jest ujęty po bokach i dołem wydzielonymi polami tworzącymi szrafowaną pionowo ramę, w której są cztery historyczne wizerunki herbu Orzeł Biały; z lewej strony u góry znajduje się wizerunek Orła Piastów, z prawej strony u góry wizerunek Orła Jagiellonów, z lewej strony u dołu wizerunek Orła królów elekcyjnych, z prawej strony u dołu wizerunek Orła wzór 1919 odrodzonej Rzeczypospolitej; pola tarcz herbowych są szrafowane pionowo. Pomiędzy herbami z lewej strony znajduje się panoplium z półzbroi husarskiej, szabli i kopii z proporcem, pomiędzy herbami z prawej strony jest panoplium z kurtki ułańskiej z czapką, szablą i lancą z proporcem. W dolnym polu ramy wypełnionym stylizowanym ornamentem z gałązek dębiny jest pisany majuskułą napis: BÓG HONOR OJCZYZNA.
3.
Akt mianowania, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, stanowi druk na papierze, w poziomie, o wymiarach 500 mm x 350 mm. U góry znajduje się wizerunek godła Rzeczypospolitej Polskiej o polu tarczy szrafowanym pionowo, a w wydzielonych polach po bokach ornament wyobrażający wężyk generalski, nad którym są stylizowane liście wawrzynu. Pod wizerunkiem godła znajduje się majuskułowy napis AKT MIANOWANIA i poniżej odpowiednio tekst: "Na wniosek Ministra Obrony Narodowej ku dobru i chwale Ojczyzny mianuję z dniem ... Pana/Panią ... ... na stopień ..." lub "Na wniosek Ministra Obrony Narodowej za zasługi na rzecz obronności państwa pośmiertnie mianuję z dniem ... Pana/Panią ... ... na stopień ...". Tekst aktu mianowania jest ujęty po bokach i dołem wydzielonymi polami tworzącymi szrafowaną pionowo ramę wypełnioną stylizowanym ornamentem z gałązek wawrzynu, wśród których są po lewej stronie, od góry: wizerunek orła generałów (admirałów), odznaka Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari i u dołu rok ustanowienia Orderu - 1792. Po prawej stronie jest wizerunek orła generałów (admirałów), odznaka Krzyża Kawalerskiego Orderu Krzyża Wojskowego i u dołu rok ustanowienia Orderu - 2006. W dolnym polu ramy, pomiędzy stylizowanymi gałązkami wawrzynu, jest pisany majuskułą napis: BÓG HONOR OJCZYZNA.
4.
Wzór aktu mianowania, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
5.
Wzór aktu mianowania, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  9.
1.
Akt mianowania na stopnie oficerskie generałów i admirałów lub na stopień wojskowy Marszałka Polski oraz w przypadku określonym w art. 76 ust. 13 ustawy podpisuje i wręcza Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Akt mianowania w przypadkach innych niż określone w ust. 1 podpisuje i wręcza Minister Obrony Narodowej lub upoważniona przez niego osoba, o ile czynności tych nie podjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. O zamiarze podpisania i wręczenia aktu mianowania przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej powiadamia się Ministra Obrony Narodowej.
3.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może upoważnić inne osoby do wręczania aktów mianowania na stopnie oficerskie generałów i admirałów lub na stopień wojskowy Marszałka Polski oraz w przypadku określonym w art. 76 ust. 13, w szczególności w przypadku przebywania mianowanych żołnierzy poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
§  10.
1.
Mianowanemu żołnierzowi wręcza się akt mianowania w sposób uroczysty, zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
2.
Żołnierza mianowanego na stopień wojskowy, o którym mowa w § 1 pkt 2 lub 3, oraz organ występujący z wnioskiem o mianowanie powiadamia się o wręczeniu aktu mianowania co najmniej na siedem dni przed planowaną datą jego wręczenia.
3.
Wręczenie aktu mianowania może być w szczególności połączone z obchodami świąt narodowych lub wojskowych.
§  11.
1.
Żołnierza, który nie mógł przybyć na uroczystość wręczenia aktu mianowania, oraz organ występujący z wnioskiem o mianowanie powiadamia się o innym wyznaczonym terminie wręczenia aktu mianowania.
2.
W wyjątkowych przypadkach, w których mianowany żołnierz nie może przybyć na uroczystość wręczenia aktu mianowania, w szczególności z powodu długotrwałej choroby, akt mianowania można wręczyć w miejscu jego pobytu.
3.
W przypadku śmierci mianowanego żołnierza przed wręczeniem aktu mianowania oraz w przypadku określonym w art. 76 ust. 13 ustawy, akt mianowania wręcza się najbliższemu członkowi rodziny po zmarłym żołnierzu. Przepisy ust. 1 i 2 oraz § 10 stosuje się odpowiednio.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK

O MIANOWANIE NA ..............1)

Na podstawie .............2)ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.)

- wnoszę o mianowanie żołnierza:

1. Posiadany stopień wojskowy, numer oraz data postanowienia lub decyzji o mianowaniu ....................................................................................................................

2. Imię ............................................ Nazwisko ..................................................................

3. Imię ojca .........................................................................................................................

4. Data i miejsce urodzenia ................................................................................................

5. Numer PESEL ................................................................................................................

6. Wykształcenie (należy podać dokładną nazwę szkoły oraz rok jej ukończenia, posiadany tytuł zawodowy, stopień lub tytuł naukowy) ................................................

7. Informacje dodatkowe3) ................................................................................................

................................................................................................................................................

Uzasadnienie wniosku4)........................................................................................................

................................................................................................................................................

1) Wskazać odpowiednio: pierwszy stopień oficerski (podporucznika), stopień oficerski generała, stopień oficerski admirała, stopień wojskowy Marszałka Polski.

2) Wskazać podstawę prawną mianowania.

3) W przypadku wniosku o mianowanie na podstawie:

1) art. 76 ust. 4 i 9 pkt 2 ustawy (dotyczy żołnierzy mianowanych na pierwszy stopień oficerski podlegających powszechnemu obowiązkowi obrony) - należy wskazać również korpus osobowy i datę egzaminu na oficera;

2) art. 76 ust. 4 i 8 - należy wskazać przyczynę (podstawę) niepodlegania obowiązkowi służby wojskowej lub okres służby wojskowej i datę przeniesienia do rezerwy, a ponadto w przypadku wniosku o mianowanie na podstawie art. 76 ust. 8:

a) pkt 1 - należy wskazać informacje o udziale w walkach o niepodległość państwa (okres i miejsce),

b) pkt 2 - należy wskazać zasługi z tytułu działalności na rzecz suwerennej i demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej,

c) pkt 3 - należy wskazać informacje o udziale w misjach i operacjach poza granicami państwa (okres i miejsce),

d) pkt 4 - należy wskazać informacje o wykonywaniu prac lub zadań na rzecz obronności państwa, w tym:

- pkt 4 lit. a - informacje o wykonywaniu w organizacjach pozarządowych działań o charakterze obronnym, edukacyjno-wychowawczym lub w zakresie bezpieczeństwa publicznego (należy podać dokładny charakter działań),

- pkt 4 lit. b - informacje o wykonywaniu zadań związanych z obronnością państwa w ramach zatrudnienia w organach władzy publicznej albo w podmiotach posiadających osobowość prawną (miejsce pracy oraz zajmowane stanowisko),

- pkt 4 lit. c - należy wskazać pracowniczy przydział mobilizacyjny lub przydział organizacyjno-mobilizacyjny,

e) pkt 5 - należy wskazać przydział mobilizacyjny oraz okresy odbytych ćwiczeń wojskowych/okresowej służby wojskowej,

f) pkt 6 - należy wskazać zawód, korpus osobowy/grupę osobową;

3) art. 76 ust. 4 i 13 ustawy - należy wskazać również nazwę/numer jednostki wojskowej (nazwę instytucji cywilnej), w której żołnierz pełnił czynną służbę wojskową, datę śmierci oraz numer i datę orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej o związku śmierci żołnierza z pełnieniem czynnej służby wojskowej;

4) art. 76 ust. 4 (dotyczy generałów i admirałów w służbie czynnej) albo art. 76 ust. 4 i 7 pkt 2 ustawy - należy wskazać również datę powołania do czynnej służby wojskowej/okres pełnienia służby wojskowej, posiadane odznaczenia krajowe/zagraniczne oraz rok ich otrzymania, nazwę zajmowanego stanowiska służbowego, stopień etatowy, numer i datę decyzji o wyznaczeniu na to stanowisko, stopień etatowy;

5) art. 76 ust. 6 ustawy - należy wskazać również datę powołania do czynnej służby wojskowej/okres pełnienia służby wojskowej oraz odznaczenia krajowe/zagraniczne oraz daty ich otrzymania.

4) W uzasadnieniu wniosku o mianowanie należy wskazać informacje uzasadniające mianowanie.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

WNIOSEK ZBIORCZY

O MIANOWANIE

na pierwszy stopień oficerski absolwentów .............................................................................1)

Na podstawie ................................................................................................................................

.............................................................................................................................2)

- wnoszę o mianowanie niżej wymienionych żołnierzy z dniem .........3) na stopień:

PODPORUCZNIKA

Lp. Posiadany stopień wojskowy Nazwisko i imię/imiona, imię ojca Data urodzenia/ Nr PESEL Wykształcenie4) Ocena z egzaminu na oficera
1
2

PODPORUCZNIKA MARYNARKI

Lp. Posiadany stopień wojskowy Nazwisko i imię/imiona, imię ojca Data urodzenia/ Nr PESEL Wykształcenie4) Ocena z egzaminu na oficera
1
2

1) Wskazać nazwę uczelni wojskowej lub szkolenia wojskowego.

2) Wskazać podstawę prawną mianowania.

3) Wskazać datę promocji.

4) Wskazać nazwę szkoły oraz rok jej ukończenia, posiadany tytuł zawodowy, stopień lub tytuł naukowy.

.....................................

(miejsce na pieczęć)

.......................................... ...........................................................................

(miejscowość, data) (podpis rektora-komendanta uczelni wojskowej)

.....................................

(miejsce na pieczęć)

.......................................... ...........................................

(miejscowość, data) (podpis wnioskodawcy)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

PATENT OFICERSKI

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

AKT MIANOWANIA

1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 277, poz. 2742, z 2005 r. Nr 180, poz. 1496, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 220, poz. 1600, z 2007 r. Nr 107, poz. 732 i Nr 176, poz. 1242, z 2008 r. Nr 171, poz. 1056, Nr 180, poz. 1109, Nr 206, poz. 1288, Nr 208, poz. 1308 i Nr 223, poz. 1458 oraz z 2009 r. Nr 22, poz. 120, Nr 97, poz. 801, Nr 161, poz. 1278 i Nr 190, poz. 1474.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024