Postępowanie kwalifikacyjne do Służby Więziennej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 20 września 2010 r.
w sprawie postępowania kwalifikacyjnego do Służby Więziennej

Na podstawie art. 39 ust. 5 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 79, poz. 523 i Nr 182, poz. 1228) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne do Służby Więziennej, zwane dalej "postępowaniem kwalifikacyjnym", przeprowadza kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, zwany dalej "kierownikiem jednostki", o przyjęcie do której ubiega się kandydat do Służby Więziennej, zwany dalej "kandydatem", przy pomocy funkcjonariusza Służby Więziennej, zwanego dalej "funkcjonariuszem", lub pracownika realizującego zadania kadrowe w tej jednostce.
2.
Postępowanie sprawdzające wobec kandydata, mające na celu ustalenie, czy kandydat daje rękojmię zachowania tajemnicy w rozumieniu ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631, z późn. zm.1)), przeprowadza właściwy pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych.
§  2.
1.
Liczba oraz terminy prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych są uzależnione od istniejących w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi", potrzeb i możliwości w zakresie przyjęć do służby.
2.
Kierownik jednostki, w której jest przeprowadzane postępowanie kwalifikacyjne, publikuje ogłoszenia o przyjęciach do Służby Więziennej w prasie lub na stronach internetowych swojej jednostki organizacyjnej oraz umieszcza takie ogłoszenia we właściwych terytorialnie powiatowych lub wojewódzkich urzędach pracy.
3.
Ogłoszenie zawiera w szczególności informacje o:
1)
liczbie osób przewidzianych do przyjęcia do służby;
2)
wymaganiach stawianych kandydatom, określonych w ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, zwanej dalej "ustawą";
3)
ewentualnych preferencjach dotyczących wyboru kandydatów, w tym w zakresie wykształcenia i kwalifikacji zawodowych;
4)
przebiegu postępowania kwalifikacyjnego i wymaganych dokumentach;
5)
miejscu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących postępowania kwalifikacyjnego.
§  3.
1.
Decyzję o poddaniu kandydata postępowaniu kwalifikacyjnemu kierownik jednostki podejmuje po złożeniu przez kandydata podania o przyjęcie do służby oraz wypełnionej ankiety personalnej.
2.
W przypadku podjęcia decyzji o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego kandydat zobowiązany jest do dostarczenia, w wyznaczonych przez kierownika jednostki terminach, pozostałych dokumentów, o których mowa w art. 39 ust. 2 ustawy.
3.
W przypadku złożenia niekompletnych lub wadliwie wypełnionych dokumentów wzywa się kandydata do usunięcia braków w wyznaczonym dodatkowym terminie.
4.
Wzór ankiety personalnej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
5.
Funkcjonariusz lub pracownik realizujący zadania kadrowe, w przypadku podjęcia decyzji o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego, występuje o uzyskanie informacji o kandydacie w rejestrach skazanych w trybie ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 292 oraz z 2009 r. Nr 53, poz. 432 i Nr 168, poz. 1323).
§  4.
1.
Kandydata, który złożył wymagane dokumenty, zawiadamia się o terminie przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej.
2.
Rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza zespół powołany przez kierownika jednostki, w skład którego wchodzą:
1)
funkcjonariusz albo pracownik realizujący zadania kadrowe w tej jednostce;
2)
kierownik właściwego merytorycznie działu jednostki organizacyjnej, w którym kandydat ma pełnić służbę, albo przedstawiciel tego kierownika;
3)
psycholog albo inna wyznaczona osoba.
§  5.
1.
W arkuszu oceny predyspozycji kandydata zamieszcza się stanowisko i ocenę predyspozycji kandydata dokonaną przez kierownika jednostki oraz stanowiska i propozycje predyspozycji ocen kandydata dokonane przez osoby, o których mowa w § 4 ust. 2.
2.
Kierownik jednostki zajmując stanowisko i dokonując oceny predyspozycji kandydata, bierze pod uwagę stanowiska i propozycje predyspozycji ocen, a także:
1)
aktualne potrzeby jednostki organizacyjnej;
2)
poziom lub kierunek posiadanego wykształcenia;
3)
dodatkowe umiejętności lub udokumentowane osiągnięcia zawodowe;
4)
orzeczenie lekarskie o zdolności fizycznej i psychicznej kandydata;
5)
dotychczasowy przebieg pracy zawodowej;
6)
umiejętność obsługi programów komputerowych;
7)
wyniki testu sprawności fizycznej;
8)
znajomość języków obcych.
3.
Ocenę predyspozycji kandydata ustala się według następującej skali ocen:
1)
nie spełnia wymagań - 0 pkt;
2)
predyspozycje przeciętne - 1 pkt;
3)
predyspozycje dobre - 2 pkt;
4)
predyspozycje wysokie - 3 pkt;
5)
predyspozycje bardzo wysokie - 4 pkt.
4.
Wzór arkusza oceny predyspozycji kandydata określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6.
O odmowie wszczęcia postępowania kwalifikacyjnego lub jego przerwaniu zawiadamia się pisemnie kandydata.
§  7.
1.
Funkcjonariusz lub pracownik realizujący zadania kadrowe w jednostce organizacyjnej sporządza listę kandydatów spełniających warunki przyjęcia do służby na określone stanowiska służbowe, zwaną dalej "listą", zawierającą imię i nazwisko kandydata oraz imię ojca. Kandydatów umieszcza się na liście w kolejności wynikającej z uzyskanej przez kandydata zsumowanej oceny predyspozycji zawartej w arkuszu oceny predyspozycji kandydata, poczynając od najwyższej do najniższej.
2.
Listę zatwierdza kierownik jednostki. Zatwierdzenie listy kończy postępowanie kwalifikacyjne.
3.
Do służby w Służbie Więziennej w danej jednostce organizacyjnej przyjmuje się kandydatów spośród tych, którzy uzyskali najwyższe oceny na liście, uwzględniając aktualne potrzeby kadrowe tej jednostki.
§  8.
1.
Kandydat, który po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego został umieszczony na liście, lecz nie został przyjęty do służby w Służbie Więziennej, może ponownie ubiegać się o przyjęcie, jeżeli spełni wymagania określone w ogłoszeniu oraz jeżeli termin przyjęcia nie przypada później niż 12 miesięcy od dnia zakończenia postępowania kwalifikacyjnego.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, powtórzenia wymagają czynności, o których mowa w art. 39 ust. 3 pkt 1, 3, 7 i 8 ustawy.
3.
W przypadku uzyskania przez kandydata odmowy poddania kandydata postępowaniu kwalifikacyjnemu albo jego przerwania z przyczyn określonych w art. 39 ust. 4 pkt 3 i 4 ustawy, może on ponownie przystąpić do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od dnia odmowy lub przerwania postępowania kwalifikacyjnego.
§  9.
Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia prowadzi się dalej na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 149, poz. 1078, Nr 218, poz. 1592 i Nr 220, poz. 1600, z 2007 r. Nr 25, poz. 162, z 2008 r. Nr 171, poz. 1056 oraz z 2009 r. Nr 178, poz. 1375.

2) Rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 stycznia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego do Służby Więziennej (Dz. U. Nr 21, poz. 131), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 272 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 79, poz. 523 i Nr 182, poz. 1228).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Ankieta personalna

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

ARKUSZ OCENY PREDYSPOZYCJI KANDYDATA DO SŁUŻBY WIĘZIENNEJ

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024