Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu oraz zakresu etykietowania i plombowania materiału siewnego, rodzajów opakowań materiału siewnego oraz sposobów ich zabezpieczania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 15 lutego 2010 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu oraz zakresu etykietowania i plombowania materiału siewnego, rodzajów opakowań materiału siewnego oraz sposobów ich zabezpieczania2)

Na podstawie art. 63 ustawy z dnia 26 czerwca 2003 r. o nasiennictwie (Dz. U. z 2007 r. Nr 41, poz. 271, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowego sposobu oraz zakresu etykietowania i plombowania materiału siewnego, rodzajów opakowań materiału siewnego oraz sposobów ich zabezpieczania (Dz. U. Nr 23, poz. 140 i Nr 163, poz. 1158) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 11 w pkt 2 dodaje się lit. j w brzmieniu:

"j) art. 18 dyrektywy Komisji 2008/62/WE z dnia 20 czerwca 2008 r. przewidującej pewne odstępstwa w odniesieniu do rejestracji populacji miejscowych i odmian roślin rolniczych przystosowanych naturalnie do warunków lokalnych i regionalnych i zagrożonych erozją genetyczną oraz obrót materiałem siewnym i sadzeniakami ziemniaka tych populacji miejscowych i odmian (Dz. Urz. UE L 162 z 21.06.2008, str. 13, z późn. zm.).";

2)
załącznik nr 1 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia;
3)
w załączniku nr 2 do rozporządzenia po części II "Informacje umieszczane na etykietach dla materiału siewnego odmian roślin rolniczych i roślin warzywnych zgłoszonych do krajowego rejestru lub do rejestrów państw członkowskich oraz przyjętych do badań" dodaje się część IIa w brzmieniu:

"IIa. Informacje umieszczane na etykietach dla materiału siewnego odmian dla zachowania bioróżnorodności roślin rolniczych

Lp. Informacja wymagana na etykiecie prowadzącego obrót1)
1 2
1 jakość WE
2 numer przedsiębiorcy z rejestru przedsiębiorców dokonujących obrotu materiałem siewnym albo podmiotu z rejestru podmiotów prowadzących obrót materiałem siewnym
3 nazwa producenta lub przedsiębiorcy
4 numer partii materiału siewnego
5 miesiąc i rok zabezpieczenia opakowania
6 nazwa gatunku w języku polskim
7 nazwa gatunku po łacinie, która może być podana w formie skróconej i bez nazwisk autorów
8 nazwa odmiany
9 wyrazy "odmiana dla zachowania bioróżnorodności roślin rolniczych"
10 wyraz "mieszaniec", oprócz nazwy odmiany w przypadku odmian mieszańcowych
11 masa materiału siewnego albo liczba nasion lub jednostek siewnych
12 napis GMO - jeśli jest to materiał siewny organizmów genetycznie zmodyfikowanych
13 rodzaj dodatku oraz stosunek masy nasion do masy całkowitej, jeżeli są stosowane granulowane pestycydy, substancje otoczkujące lub inne dodatki w formie stałej
14 region pochodzenia
15 w przypadku gdy region wytwarzania materiału siewnego jest inny niż region pochodzenia - wskazanie regionu wytwarzania materiału siewnego

Objaśnienie:

1) Etykiety urzędowej nie stosuje się.".

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 216, poz. 1599).

2) Przepisy rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy Komisji 2008/62/WE z dnia 20 czerwca 2008 r. przewidującej pewne odstępstwa w odniesieniu do rejestracji populacji miejscowych i odmian roślin rolniczych przystosowanych naturalnie do warunków lokalnych i regionalnych i zagrożonych erozją genetyczną oraz obrót materiałem siewnym i sadzeniakami ziemniaka tych populacji miejscowych i odmian (Dz. Urz. UE L 162 z 21.06.2008, str. 13, z późn. zm.).

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 80, poz. 541 i Nr 191, poz. 1362 oraz z 2009 r. Nr 69, poz. 591, Nr 98, poz. 817, Nr 157, poz. 1241 i Nr 215, poz. 1665.

ZAŁĄCZNIK 

ROZMIARY I KOLORY ETYKIET DLA POSZCZEGÓLNYCH KATEGORII I STOPNI KWALIFIKACJI MATERIAŁU SIEWNEGO

Lp. Kategoria materiału siewnego Stopień kwalifikacji Kolor etykiet1) Rozmiary
nazwa symbol etykiet2)
1 Elitarny Przedbazowy PB/III Biała z fioletowym ukośnym paskiem nie mniej niż 110 mm x 67 mm
PB/II
Bazowy3) B Biała
2 Kwalifikowany Pierwszego4) rozmnożenia C/1 Niebieska
Drugiego rozmnożenia C/2 Czerwona
Trzeciego rozmnożenia C/3 Czerwona
3 Handlowy Brązowa5)
4 Standard Ciemnożółta
5 Mieszanki nasienne Zielona
6 Mieszańce złożone rzepaku Niebieska z zielonym ukośnym paskiem
7 Materiał siewny odmian roślin rolniczych i roślin warzywnych zgłoszonych do krajowego rejestru lub do rejestrów państw członkowskich oraz przyjętych do badań Pomarańczowa
8 Materiał siewny odmian dla zachowania bioróżnorodności roślin rolniczych Żółta z niebieskim ukośnym paskiem
9 Materiał siewny niezakwalifikowany ostatecznie Szara
10 Materiał szkółkarski wolny od wirusów Pomarańczowa nie mniej niż
11 Pozostały materiał szkółkarski Biała 50 cm2
Objaśnienia:

1) Nie dotyczy stałego nadruku lub stempla na opakowaniu.

2) Nie dotyczy małych opakowań WE.

3) Sadzeniaki ziemniaka w stopniu B obu klas (B/I i B/II) etykietuje się etykietą białą.

4) Materiał siewny odmian mieszańcowych, z wyjątkiem mieszańców złożonych rzepaku, etykietuje się etykietą jak dla C/1 - w kolorze niebieskim; kwalifikowane sadzeniaki obu klas (C/A i C/B) etykietuje się etykietą niebieską.

5) Etykietę koloru brązowego stosuje się również do materiału siewnego niespełniającego minimalnych wymagań jakościowych oraz do materiału siewnego odmian niewpisanych do wspólnotowych katalogów lub odpowiednich rejestrów państw członkowskich.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.31.163

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu oraz zakresu etykietowania i plombowania materiału siewnego, rodzajów opakowań materiału siewnego oraz sposobów ich zabezpieczania.
Data aktu: 15/02/2010
Data ogłoszenia: 03/03/2010
Data wejścia w życie: 18/03/2010