Oceny okresowe i opinie służbowe funkcjonariuszy celnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 15 kwietnia 2010 r.
w sprawie ocen okresowych i opinii służbowych funkcjonariuszy celnych

Na podstawie art. 129 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 i Nr 201, poz. 1540) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
kryteria, na podstawie których są sporządzane oceny okresowe, zwane dalej "ocenami", i opinie służbowe, zwane dalej "opiniami";
2)
skalę ocen i przesłanki, które uwzględnia się w procesie oceniania i opiniowania;
3)
wzór kwestionariusza oceny i opinii;
4)
tryb przeprowadzenia oceny oraz tryb rozpatrywania wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczących oceny;
5)
tryb wydawania opinii oraz rozpatrywania odwołań od opinii.
§  2.
1.
Ocenę i opinię funkcjonariusza celnego, zwanego dalej "funkcjonariuszem", sporządza się, biorąc pod uwagę następujące kryteria:
1)
wiedzę specjalistyczną i umiejętność jej wykorzystania;
2)
realizację zadań i czynności;
3)
rozwój własny i doskonalenie kwalifikacji;
4)
planowanie i organizowanie służby;
5)
pracę w zespole;
6)
komunikację;
7)
zdolności analityczne;
8)
samodzielność;
9)
kreatywność;
10)
dyspozycyjność;
11)
radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych.
2.
W przypadku funkcjonariusza pełniącego służbę na stanowisku kierowniczym w jednostce organizacyjnej Służby Celnej ocenę i opinię sporządza się, uwzględniając kryteria określone w ust. 1 oraz następujące kryteria:
1)
zdolność zarządzania;
2)
umiejętność negocjowania;
3)
myślenie strategiczne;
4)
zarządzanie zmianą.
3.
Przy ocenianiu i opiniowaniu spełniania przez funkcjonariusza odpowiednich kryteriów uwzględnia się przesłanki określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Sporządzenie oceny powinno obejmować następujące etapy:
1)
przyznanie ocen cząstkowych odpowiednio do poziomu spełniania przez funkcjonariusza kryteriów, odrębnie za każde kryterium wymienione w § 2 ust. 1 i 2, według skali ocen:
a)
1 punkt - niezadowalająca,
b)
2 punkty - przeciętna,
c)
3 punkty - dobra,
d)
4 punkty - bardzo dobra;
2)
ustalenie ogólnego poziomu spełniania przez funkcjonariusza kryteriów - przez wyliczenie średniej arytmetycznej z ocen cząstkowych - według skali ocen:
a)
od 1 punktu do 1,5 punktu - niezadowalająca,
b)
powyżej 1,5 punktu do 2,5 punktów - przeciętna,
c)
powyżej 2,5 punktów do 3,5 punktów - dobra,
d)
powyżej 3,5 punktów do 4 punktów - bardzo dobra;
3)
przyznanie oceny końcowej:
a)
pozytywnej albo
b)
negatywnej.
2.
Ocena niezadowalająca, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a i pkt 2 lit. a, oznacza, że funkcjonariusz przejawia brak wiedzy i umiejętności jej wykorzystania i nie wykonuje samodzielnie zadań służbowych.
3.
Ocena przeciętna, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b i pkt 2 lit. b, oznacza, że realizacja przez funkcjonariusza zadań i czynności służbowych wymaga nadzoru i kontroli.
4.
Ocena dobra, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c i pkt 2 lit. c, oznacza, że funkcjonariusz spełnia kryteria na poziomie umożliwiającym sprawne i samodzielne wykonywanie zadań i czynności służbowych.
5.
Ocena bardzo dobra, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. d i pkt 2 lit. d, oznacza, że funkcjonariusz wzorowo realizuje zadania i czynności służbowe oraz wykonuje zadania dodatkowe.
6.
Przyznanie końcowej oceny:
1)
pozytywnej - oznacza, że funkcjonariusz wywiązuje się z obowiązków służbowych - w przypadku ustalenia ogólnego poziomu spełniania kryteriów oceny na poziomie "bardzo dobra", "dobra" albo "przeciętna", pod warunkiem uzyskania przez funkcjonariusza nie więcej niż dwóch ocen cząstkowych na poziomie "niezadowalająca";
2)
negatywnej - oznacza, że funkcjonariusz nie wywiązuje się z obowiązków służbowych - w przypadku ustalenia ogólnego poziomu spełniania kryteriów oceny na poziomie "niezadowalająca", a także w przypadku uzyskania przez funkcjonariusza co najmniej trzech ocen cząstkowych na poziomie "niezadowalająca".
§  4.
Ocenę funkcjonariusza sporządza się na kwestionariuszu oceny okresowej, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  5.
1.
Sporządzając ocenę funkcjonariusza, kierownik urzędu, w rozumieniu art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, zwany dalej "kierownikiem urzędu", bierze pod uwagę samoocenę funkcjonariusza oraz stanowisko bezpośredniego przełożonego.
2.
Samooceny, o której mowa w ust. 1, funkcjonariusz dokonuje przez wypełnienie kwestionariusza oceny okresowej, o którym mowa w § 4.
3.
Stanowisko, o którym mowa w ust. 1, bezpośredni przełożony sporządza po przeprowadzeniu rozmowy z funkcjonariuszem, wypełniając kwestionariusz oceny okresowej, o którym mowa w § 4.
4.
Na wniosek funkcjonariusza w rozmowie, o której mowa w ust. 3, może brać udział przedstawiciel wskazanego przez funkcjonariusza związku zawodowego funkcjonariuszy.
§  6.
1.
Z treścią oceny zapoznaje funkcjonariusza bezpośredni przełożony oraz wręcza funkcjonariuszowi egzemplarz kwestionariusza oceny okresowej.
2.
Fakt zapoznania się z oceną funkcjonariusz potwierdza własnoręcznym podpisem.
3.
W przypadku odmowy złożenia podpisu bezpośredni przełożony sporządza na tę okoliczność adnotację na kwestionariuszu oceny okresowej.
§  7.
1.
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczącej oceny funkcjonariusz składa za pośrednictwem bezpośredniego przełożonego.
2.
Na prośbę funkcjonariusza, zawartą we wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczącej oceny, kierownik urzędu zawiadamia o złożeniu tego wniosku wskazany przez funkcjonariusza związek zawodowy funkcjonariuszy.
§  8.
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczącej oceny kierownik urzędu rozpatruje po wysłuchaniu funkcjonariusza.
§  9.
1.
Po rozpatrzeniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczącej oceny kierownik urzędu:
1)
utrzymuje w mocy ocenę albo
2)
uchyla ocenę i wydaje nową.
2.
Rozstrzygnięcie, o którym mowa w ust. 1, kierownik urzędu jest obowiązany wydać w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczącej oceny.
3.
Z rozstrzygnięciem, o którym mowa w ust. 1, bezpośredni przełożony niezwłocznie zapoznaje funkcjonariusza.
§  10.
1.
Opinię wydaje się na wniosek kierownika urzędu lub funkcjonariusza.
2.
Opinię funkcjonariusza sporządza się na kwestionariuszu opinii służbowej, którego wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3.
Przy wydawaniu opinii bezpośredni przełożony bierze pod uwagę samoocenę funkcjonariusza. Samooceny funkcjonariusz dokonuje przez wypełnienie kwestionariusza opinii służbowej, o którym mowa w ust. 2.
4.
Na wniosek funkcjonariusza opinia, o której mowa w ust. 1, jest przekazywana, w celu zajęcia stanowiska, wskazanemu przez funkcjonariusza związkowi zawodowemu funkcjonariuszy.
5.
Przy wydawaniu opinii przepisy § 3 i 6 stosuje się odpowiednio.
§  11.
Odwołanie od opinii funkcjonariusz składa za pośrednictwem bezpośredniego przełożonego.
§  12.
1.
Odwołanie od opinii bezpośredni przełożony może uwzględnić w całości i wydać nową opinię. Odwołanie, które uzna za nieuzasadnione, przesyła w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania kierownikowi urzędu, wraz z własnym stanowiskiem w sprawie i dokumentami będącymi podstawą wydania opinii.
2.
Na wniosek funkcjonariusza, zawarty w odwołaniu od opinii, kierownik urzędu zawiadamia o złożeniu tego odwołania wskazany przez funkcjonariusza związek zawodowy funkcjonariuszy.
3.
Po zapoznaniu się z całością sprawy kierownik urzędu:
1)
utrzymuje w mocy zaskarżoną opinię albo
2)
uchyla zaskarżoną opinię i poleca wydanie nowej opinii, wskazując, jakie okoliczności należy wziąć pod uwagę przy jej wydawaniu, albo
3)
uchyla zaskarżoną opinię i wydaje nową.
4.
Rozstrzygnięcie, o którym mowa w ust. 3, kierownik urzędu jest obowiązany wydać w terminie 30 dni od dnia otrzymania odwołania. Przepis § 8 stosuje się odpowiednio.
5.
Z rozstrzygnięciem, o którym mowa w ust. 3, bezpośredni przełożony niezwłocznie zapoznaje funkcjonariusza.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 3 kwietnia 2000 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy dokonywaniu ocen funkcjonariuszy celnych (Dz. U. Nr 27, poz. 322), które na podstawie art. 242 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 i Nr 201, poz. 1540) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 KRYTERIA I PRZESŁANKI SŁUŻĄCE DO SPORZĄDZENIA OCENY OKRESOWEJ LUB OPINII SŁUŻBOWEJ FUNKCJONARIUSZA CELNEGO

Kryterium Przesłanki
1. Wiedza specjalistyczna i umiejętność jej wykorzystania posiadanie wiedzy z konkretnej dziedziny, warunkującej odpowiedni poziom merytoryczny realizowanych zadań;

znajomość języka obcego na poziomie odpowiednim do realizowanych zadań;

umiejętność zastosowania posiadanej wiedzy w praktyce przy wykonywaniu obowiązków służbowych;

znajomość przepisów niezbędnych do właściwej realizacji obowiązków;

umiejętność wyszukania i zastosowania właściwych przepisów odpowiednich do rodzaju sprawy;

umiejętność doboru odpowiednich narzędzi lub technologii w celu wykonania zadania

2. Realizacja zadań i czynności wykonanie zadań i czynności służbowych w celu uzyskania wyników pożądanych z punktu widzenia ustawowych zadań Służby Celnej;

liczba, jakość i terminowość załatwianych spraw

3. Rozwój własny i doskonalenie kwalifikacji zdolność i gotowość do uczenia się oraz doskonalenia kwalifikacji zawodowych
4. Planowanie i organizowanie służby zdolność planowania działań w celu wykonania zadania;

zdolność oceny zadań według ich ważności;

umiejętność organizowania służby w sposób zapewniający efektywne wykorzystywanie czasu pełnienia służby;

dostosowanie planów i organizacji służby do zmieniających się okoliczności

5. Praca w zespole rozumienie celu i korzyści wynikających ze wspólnego realizowania zadań;

współpraca a nie rywalizowanie z pozostałymi członkami zespołu;

współdziałanie w realizacji celów bez obciążania własnymi zadaniami i czynnościami pozostałych członków zespołu;

udzielanie pomocy i doradzanie współpracownikom w razie potrzeby;

przekazywanie posiadanych informacji osobom, dla których informacje te będą stanowiły istotną pomoc w realizowanych przez nie zadaniach;

niestwarzanie sytuacji konfliktowych

6. Komunikacja umiejętność odbierania informacji w mowie i piśmie; formułowanie wypowiedzi ustnych i pisemnych w sposób gwarantujący ich zrozumienie
7. Zdolności analityczne umiejętność rozróżniania informacji istotnych i nieistotnych;

dokonywanie porównań różnych aspektów;

umiejętność analizowania i interpretowania danych i wyciągania właściwych wniosków z posiadanych informacji;

stosowanie odpowiednich narzędzi i technologii w celu rozwiązania problemu

8. Samodzielność zdolność do samodzielnego wyszukiwania i zdobywania

informacji;

umiejętność formułowania wniosków i proponowania rozwiązań w celu wykonania zleconego zadania;

umiejętność działania bez angażowania innych osób

9. Kreatywność wykorzystywanie umiejętności i wyobraźni do tworzenia nowych rozwiązań oraz doskonalenie już istniejących;

umiejętność i wola poszukiwania obszarów wymagających zmian oraz informowanie o nich;

inicjowanie działań i przyjmowanie odpowiedzialności za nie

10. Dyspozycyjność możliwość i gotowość podejmowania oraz realizacji zadań i czynności służbowych w czasie i poza czasem pełnienia służby
11. Radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych umiejętność stanowczego działania w sytuacjach nietypowych, gdy nie wystarczają obowiązujące (standardowe) procedury postępowania;

odporność na stres;

opanowanie emocjonalne;

szybkie działanie mające na celu rozwiązanie kryzysu;

dostosowywanie działania do szybko zmieniających się warunków i sytuacji

12. Zdolność zarządzania* umiejętność odpowiedniego rozmieszczenia i wykorzystania potencjału ludzkiego oraz zasobów rzeczowych, finansowych i informacyjnych w celu realizacji zadań i czynności służbowych;

nadzór nad realizacją czynności służbowych oraz kontrola realizacji zadań

13. Umiejętność negocjowania* umiejętność wypracowania stanowiska akceptowanego przez zainteresowanych, jego przygotowania oraz zaprezentowania argumentów wspierających to stanowisko;

umiejętność analizowania różniących się wniosków i ocen w celu poszukiwania najlepszych rozwiązań;

umiejętność przekonywania do zmiany ocen;

stymulowanie otwartej dyskusji na temat źródeł konfliktu w celu rozwiązania problemu w sytuacji konfliktowej

14. Myślenie strategiczne* umiejętność postrzegania kierowanej komórki organizacyjnej lub jednostki organizacyjnej Służby Celnej jako elementu systemu;

rozpoznawanie potrzeb i generowanie kierunków działania komórki organizacyjnej lub jednostki organizacyjnej Służby Celnej;

umiejętność oceny korzyści i ryzyka związanego z kierunkiem działania, tworzenia strategii działania

15. Zarządzanie zmianą* umiejętność reagowania na potrzeby komórki organizacyjnej lub jednostki organizacyjnej Służby Celnej, środowiska, w którym ona działa;

umiejętność wprowadzenia zmiany w organizacji, podejmowania inicjatywy w tym zakresie i określenia jej etapów, osiągania zamierzonego rezultatu przy maksymalnej eliminacji niepożądanych następstw

Uwaga:

* Dotyczy funkcjonariuszy celnych pełniących służbę na stanowiskach kierowniczych w jednostkach organizacyjnych Służby Celnej.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

KWESTIONARIUSZ OCENY OKRESOWEJ

Pola ciemne wypełnia komórka organizacyjna Służby Celnej właściwa w sprawach osobowych

OCENA OKRESOWA

Data sporządzenia oceny okresowej: Za okres służby:
od .....................................
(dzień - miesiąc - rok)
................................... do .....................................
(dzień - miesiąc - rok) (dzień - miesiąc - rok)

A.

 Dane dotyczące funkcjonariusza celnego

Nazwisko: Imię (imiona):
Stopień służbowy: Data ostatniej oceny:
Stanowisko służbowe oraz data objęcia stanowiska przez funkcjonariusza celnego: Nazwa komórki organizacyjnej Służby Celnej: Nazwa jednostki organizacyjnej Służby Celnej:
Zakres zadań wykonywanych przez funkcjonariusza celnego na danym stanowisku służbowym:

B.

 Ocena okresowa funkcjonariusza celnego

I.

Ocena spełniania przez funkcjonariusza celnego odpowiednich kryteriów*

Kryterium Skala ocen Samoocena funkcjonariusza Opinia bezpośredniego przełożonego Ocena kierownika urzędu
Wiedza specjalistyczna i umiejętność jej wykorzystania bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Realizacja zadań i czynności bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Rozwój własny i doskonalenie kwalifikacji bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Planowanie i organizowanie służby bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Praca w zespole bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Komunikacja bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Zdolności analityczne bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Samodzielność bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Kreatywność bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Dyspozycyjność bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Zdolność zarządzania** bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Umiejętność negocjowania** bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Myślenie strategiczne** bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Zarządzanie zmianą** bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Uwagi:

* Wstawić liczbę punktów zgodnie ze skalą ocen.

** Dotyczy funkcjonariuszy celnych pełniących służbę na stanowiskach kierowniczych w jednostkach organizacyjnych Służby Celnej.

II.

Ustalenie ogólnego poziomu spełniania przez funkcjonariusza celnego kryteriów*

Liczba punktów wynikająca z wyliczenia średniej arytmetycznej z ocen cząstkowych Ogólny poziom spełniania kryteriów Opinia bezpośredniego przełożonego Ocena kierownika urzędu
od 1 punktu do 1,5 punktu niezadowalająca
powyżej 1,5 punktów do 2,5 punktów przeciętna
powyżej 2,5 punktów do 3,5 punktów dobra
powyżej 3,5 punktów do 4 punktów bardzo dobra
Uwaga:

* Wpisać ogólny poziom spełniania kryteriów.

III.

Propozycje dotyczące rozwoju zawodowego lub awansu

(wypełnia bezpośredni przełożony)

Mając na uwadze ocenę spełniania przez funkcjonariusza celnego kryteriów, proponuję*:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Uwaga:

* Wpisać np. propozycję mianowania funkcjonariusza na pierwszy stopień do odpowiedniego korpusu.

IV.

Ocena końcowa*

Rodzaj oceny Opinia bezpośredniego przełożonego Ocena kierownika urzędu
1. Ocena pozytywna
2. Ocena negatywna

Pierwsza ocena o niewywiązywaniu się z obowiązków służbowych w okresie odbywania służby stałej

3. Ocena negatywna

Druga ocena o niewywiązywaniu się z obowiązków służbowych w okresie odbywania służby stałej

Uwaga:

* Wstawić znak "X" w odpowiednim polu.

Pouczenie

Funkcjonariusz celny może złożyć w terminie 14 dni od dnia zapoznania się z oceną okresową wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy do

.......................................................................................................................................................

Z oceną okresową zapoznałem się.

............................................................... .......................................................................

(data i podpis funkcjonariusza celnego) (pieczątka imienna i podpis kierownika urzędu)

Związki zawodowe - stanowisko

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

KWESTIONARIUSZ OPINII SŁUŻBOWEJ

Pola ciemne wypełnia komórka organizacyjna Służby Celnej właściwa w sprawach osobowych

OPINIA SŁUŻBOWA

Data sporządzenia oceny okresowej: Za okres służby:
................................... od .....................................
(dzień - miesiąc - rok) (dzień - miesiąc - rok)
do .....................................
(dzień - miesiąc - rok)

A.

Dane dotyczące funkcjonariusza celnego

Nazwisko: Imię (imiona):
Stopień służbowy: Data ostatniej oceny:
Stanowisko służbowe oraz data objęcia stanowiska przez funkcjonariusza celnego: Nazwa komórki organizacyjnej Służby Celnej: Nazwa jednostki organizacyjnej Służby Celnej:
Zakres zadań wykonywanych przez funkcjonariusza celnego na danym stanowisku służbowym:

B.

Opinia służbowa funkcjonariusza celnego

I.

Ocena spełniania przez funkcjonariusza celnego odpowiednich kryteriów*

Kryterium Skala ocen Samoocena funkcjonariusza Opinia bezpośredniego przełożonego
Wiedza specjalistyczna i umiejętność jej wykorzystania bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Realizacja zadań i czynności bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Rozwój własny i doskonalenie kwalifikacji bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Planowanie i organizowanie służby bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Praca w zespole bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Komunikacja bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Zdolności analityczne bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Samodzielność bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Kreatywność bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Dyspozycyjność bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Zdolność zarządzania** bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Umiejętność negocjowania** bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Myślenie strategiczne** bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Zarządzanie zmianą** bardzo dobra (4 punkty)
dobra (3 punkty)
przeciętna (2 punkty)
niezadowalająca (1 punkt)
Uwagi:

* Wstawić liczbę punktów zgodnie ze skalą ocen.

** Dotyczy funkcjonariuszy celnych pełniących służbę na stanowiskach kierowniczych w jednostkach organizacyjnych Służby Celnej.

II.

Ustalenie ogólnego poziomu spełniania przez funkcjonariusza celnego kryteriów*

Liczba punktów wynikająca z wyliczenia średniej arytmetycznej z ocen cząstkowych Ogólny poziom spełniania kryteriów Opinia bezpośredniego przełożonego
od 1 punktu do 1,5 punktu niezadowalająca
powyżej 1,5 punktów do 2,5 punktów przeciętna
powyżej 2,5 punktów do 3,5 punktów dobra
powyżej 3,5 punktów do 4 punktów bardzo dobra
Uwaga:

* Wpisać ogólny poziom spełniania kryteriów.

III.

Opinia końcowa*

Rodzaj opinii Opinia bezpośredniego przełożonego
1. Opinia pozytywna
2. Opinia negatywna

Pierwsza opinia o niewywiązywaniu się z obowiązków służbowych w okresie odbywania służby stałej

3. Opinia negatywna

Druga opinia o niewywiązywaniu się z obowiązków służbowych w okresie odbywania służby stałej

Uwaga:

* Wstawić znak "X" w odpowiednim polu.

................................................................

(podpis bezpośredniego przełożonego)

Potwierdzenie zapoznania się z opinią służbową
W dniu ........................... zostałem zapoznany z niniejszą opinią służbową i otrzymałem jej egzemplarz. Jednocześnie pouczono mnie o możliwości złożenia odwołania od opinii służbowej, w terminie 14 dni od dnia zapoznania się z opinią, do
..........................................................................
(kierownik urzędu właściwy do rozpatrzenia odwołania)
za pośrednictwem wydającego opinię.
.........................................
(data i podpis funkcjonariusza celnego)

Związki zawodowe - stanowisko

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024