Tryb przyjmowania i zwalniania nieletnich z hosteli, warunki pobytu nieletnich w hostelu oraz sposób wykonywania nadzoru nad nieletnimi umieszczonymi w hostelach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 13 stycznia 2012 r.
w sprawie trybu przyjmowania i zwalniania nieletnich z hosteli, warunków pobytu nieletnich w hostelu oraz sposobu wykonywania nadzoru nad nieletnimi umieszczonymi w hostelach

Na podstawie art. 90a § 9 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2010 r. Nr 33, poz. 178 oraz z 2011 r. Nr 112, poz. 654, Nr 149, poz. 887 i Nr 191, poz. 1134) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb przyjmowania i zwalniania nieletnich z hosteli;
2)
warunki pobytu nieletnich w hostelach;
3)
sposób wykonywania nadzoru nad nieletnimi umieszczonymi w hostelach.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich;
2)
zakładzie - należy przez to rozumieć zakład poprawczy funkcjonujący na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 października 2001 r. w sprawie zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich (Dz. U. Nr 124, poz. 1359 oraz z 2009 r. Nr 119, poz. 996);
3)
hostelu - należy przez to rozumieć jednostkę organizacyjną utworzoną na zasadach określonych w art. 90a § 2 ustawy;
4)
dyrektorze - należy przez to rozumieć dyrektora zakładu, który kieruje jednocześnie hostelem stanowiącym dział zakładu;
5)
kierowniku - należy przez to rozumieć osobę kierującą hostelem prowadzonym przez stowarzyszenie, fundację lub inną organizację społeczną;
6)
zespole diagnostyczno-korekcyjnym - należy przez to rozumieć dział zakładu poprawczego prowadzący działalność diagnostyczną, terapeutyczną i doradczą względem nieletnich przebywających w zakładzie poprawczym.
§  3.
1.
W hostelu umieszczony może zostać nieletni, który:
1)
złoży pisemny wniosek o umieszczenie w hostelu, uzasadniony zamiarem podjęcia nauki lub zatrudnienia;
2)
przebywa w zakładzie co najmniej 6 miesięcy;
3)
uzyskał pozytywną opinię zespołu diagnostyczno-korekcyjnego opracowaną na podstawie dotychczasowego przebiegu pobytu w zakładzie i stanu realizacji indywidualnego planu resocjalizacji nieletniego. Zespół wydaje opinię w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku o umieszczenie w hostelu.
2.
Dyrektor zakładu może w przypadkach uzasadnionych wychowawczo, po zasięgnięciu opinii wychowawcy nieletniego, skrócić okres, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, do 3 miesięcy.
§  4.
1.
Przed wydaniem decyzji o umieszczeniu w hostelu dyrektor zakładu:
1)
zapoznaje nieletniego z regulaminem obowiązującym w hostelu, w szczególności zasadami pokrywania wydatków związanych z kosztami utrzymania nieletniego w hostelu;
2)
uzgadnia z nieletnim zasady pobytu w hostelu;
3)
ustala z dyrektorem lub kierownikiem możliwość przyjęcia nieletniego.
2.
Do czasu wydania decyzji o umieszczeniu w hostelu nieletni może cofnąć wniosek, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, o czym jest pouczany w czasie zapoznania go z regulaminem hostelu.
§  5.
1.
Decyzję o umieszczeniu nieletniego w hostelu wydaje dyrektor zakładu, w którym przebywa nieletni.
2.
W przypadku umieszczenia nieletniego w hostelu prowadzonym przez stowarzyszenie, fundację lub inną organizację społeczną dyrektor zakładu przesyła decyzję do kierownika w terminie 7 dni od chwili jej wydania. Kierownik w terminie 7 dni od otrzymania decyzji wydaje i przesyła dyrektorowi zakładu decyzję w sprawie określenia wysokości zobowiązania nieletniego do pokrywania wydatków związanych z kosztami utrzymania w hostelu.
3.
Decyzję o umieszczeniu nieletniego w hostelu prowadzonym przez stowarzyszenie, fundację lub inną organizację społeczną, jak również decyzję w sprawie pokrywania przez nieletniego wydatków związanych z kosztami jego utrzymania w hostelu oraz uzgodnione z nieletnim zasady pobytu, dyrektor zakładu przekazuje sądowi rodzinnemu, który wykonuje orzeczenie, w terminie 7 dni od chwili otrzymania od kierownika decyzji dotyczącej wysokości zobowiązania nieletniego.
§  6.
1.
Za doprowadzenie nieletniego do hostelu odpowiedzialny jest zakład, w którym nieletni przebywa.
2.
Przed doprowadzeniem do hostelu nieletni jest poddawany badaniom lekarskim w celu ustalenia, czyjego stan zdrowia pozwala na przewiezienie.
§  7.
Po umieszczeniu nieletniego w hostelu prowadzonym przez stowarzyszenie, fundację lub inną organizację społeczną, zakład przekazuje do niego dokumentację w postaci:
1)
odpisu decyzji o umieszczeniu nieletniego w hostelu;
2)
kopii orzeczenia sądu o umieszczeniu w zakładzie;
3)
odpisu orzeczenia sądu rodzinnego akceptującego decyzję dyrektora zakładu;
4)
uzgodnionych z nieletnim zasad pobytu;
5)
informacji o poziomie edukacyjnym nieletniego;
6)
informacji dotyczącej zatrudnienia nieletniego;
7)
kopii dokumentacji medycznej;
8)
opinii zespołu diagnostyczno-korekcyjnego, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 3.
§  8.
1.
Nieletniego do hostelu przyjmuje dyrektor lub kierownik, który przeprowadza z nim rozmowę i zapoznaje z obowiązującym regulaminem, co nieletni potwierdza własnoręcznym podpisem.
2.
O przyjęciu nieletniego do hostelu dyrektor lub kierownik zawiadamia niezwłocznie rodziców lub opiekuna nieletniego.
§  9.
Nieletni umieszczony w hostelu pozostaje nadal wychowankiem zakładu.
§  10.
W hostelach tworzone są grupy wychowawcze. Liczba nieletnich w grupie wychowawczej nie powinna przekraczać ośmiu.
§  11.
1.
Dla każdego nieletniego umieszczonego w hostelu opracowuje się indywidualny program usamodzielniania oraz wyznacza opiekuna usamodzielniania, którym może być pracownik zakładu lub wychowawca w hostelu.
2.
Opiekuna usamodzielniania wyznacza dyrektor, a w hostelu prowadzonym przez stowarzyszenie, fundację lub inną organizację społeczną - kierownik.
3.
Indywidualny program usamodzielniania powinien zawierać w szczególności:
1)
informację o posiadanych i koniecznych do uzyskania przez nieletniego niezbędnych dokumentach;
2)
informację o przebiegu nauki;
3)
informację o przebiegu zatrudnienia nieletniego wraz ze wskazaniem pracodawcy;
4)
okresowe informacje o zachowaniu nieletniego w hostelu, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu przyswojenia przez nieletniego kompetencji społecznych, takich jak: dbałość o obiekt, w którym mieści się hostel, udział w realizacji tygodniowego i miesięcznego rozkładu zajęć w hostelu oraz współpraca w grupie wychowawczej.
4.
Indywidualny program usamodzielniania powinien być modyfikowany wraz z przebiegiem procesu faktycznego usamodzielniania się nieletniego.
5.
Do zadań opiekuna usamodzielniania należy w szczególności: pośredniczenie i uczestniczenie w kontaktach nieletniego ze szkołą lub pracodawcą i organami pomocy społecznej oraz nadzór nad realizacją przez nieletniego zadań określonych w indywidualnym programie usamodzielniania.
§  12.
Dyrektor lub kierownik hostelu prowadzi dokumentację dotyczącą nieletnich, zawierającą:
1)
rejestr wyjść;
2)
rejestr udzielonych przepustek i urlopów;
3)
rejestr udzielonych nagród;
4)
rejestr środków dyscyplinarnych;
5)
akta osobowe nieletniego z przekazanymi przez dyrektora kopiami dokumentów, oryginałem decyzji o umieszczeniu nieletniego w hostelu oraz informacjami dotyczącymi pobytu nieletniego w hostelu.
§  13.
1.
Kierownik jest obowiązany do przekazywania do sądu rodzinnego wykonującego orzeczenie pisemnych kwartalnych informacji o zachowaniu nieletniego, stopniu realizacji indywidualnego programu usamodzielniania nieletniego, udzielonych nagrodach, przebiegu nauki i kontynuowaniu zatrudnienia.
2.
Kopie informacji, o których mowa w ust. 1, kierownik przesyła dyrektorowi zakładu, którego wychowankiem pozostaje nieletni.
§  14.
Sąd rodzinny, jeżeli względy wychowawcze za tym przemawiają, może w każdym czasie uchylić decyzję dyrektora zakładu i zarządzić umieszczenie nieletniego w zakładzie.
§  15.
1.
Dyrektor zakładu może odwołać decyzję o umieszczeniu nieletniego w hostelu:
1)
w przypadku stwierdzenia braku podstaw do dalszego pobytu nieletniego w hostelu;
2)
w przypadku naruszenia przez nieletniego regulaminu;
3)
na pisemny wniosek nieletniego.
2.
Nieletniego, wobec którego odwołano decyzję o umieszczeniu w hostelu, umieszcza się w zakładzie, z którego został on skierowany do hostelu. Za doprowadzenie odpowiada zakład.
3.
Ponowne umieszczenie nieletniego w hostelu może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od daty ponownego faktycznego umieszczenia w zakładzie.
§  16.
1.
Zwolnienie nieletniego z hostelu następuje na podstawie orzeczenia sądu o zwolnieniu z zakładu i wydanego nakazu zwolnienia, chyba że zwolnienie następuje w związku z ustaniem wykonywania środka poprawczego z mocy prawa.
2.
O terminie zwolnienia nieletniego zawiadamia się rodziców lub opiekuna. W uzasadnionych przypadkach uzgadnia się z nimi także sposób przekazania zwalnianego nieletniego.
§  17.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na pisemny wniosek nieletniego zwalnianego z zakładu, dyrektor, a w przypadku nieletniego umieszczonego w hostelu prowadzonym przez stowarzyszenie, fundację lub inną organizację społeczną - kierownik, może przedłużyć jego pobyt w hostelu na czas niezbędny do ustalenia miejsca pobytu po opuszczeniu zakładu, nie dłużej jednak niż na okres 30 dni od daty zwolnienia z zakładu.
§  18.
Dyrektor zakładu sprawuje nadzór nad nieletnimi umieszczonymi w hostelach.
§  19.
Wykonywanie nadzoru polega na kontroli i ocenie:
1)
przestrzegania praw i obowiązków nieletnich, zwłaszcza w zakresie, w jakim naruszenie tych praw i obowiązków może pociągać za sobą odpowiedzialność karną i dyscyplinarną;
2)
istnienia przesłanek do pobytu nieletniego w hostelu;
3)
wykonywania indywidualnego programu usamodzielniania;
4)
prawidłowości dokumentacji dotyczącej nieletniego;
5)
zapewnienia nieletniemu warunków bytowych, sanitarnych i opieki zdrowotnej.
§  20.
1.
W celu realizacji zadań nadzorczych dyrektor zakładu:
1)
ma prawo wstępu na teren nadzorowanego hostelu, w tym do pomieszczeń, w których przebywają nieletni;
2)
ma prawo przeglądania dokumentów i żądania wyjaśnień od kierownika hostelu;
3)
ma prawo przeprowadzania na osobności rozmów z nieletnimi oraz badania ich próśb i skarg.
2.
O rozpoczęciu kontroli dyrektor zakładu zawiadamia niezwłocznie kierownika hostelu lub osobę go zastępującą.
§  21.
1.
Dla każdego hostelu opracowywany jest jego regulamin organizacyjny.
2.
Dla hostelu utworzonego przy zakładzie regulamin opracowuje dyrektor i rada zakładu.
3.
Dla hostelu utworzonego przez stowarzyszenie, fundację lub inną organizację społeczną, regulamin opracowuje podmiot, który tworzy hostel, i stanowi on integralną część umowy zawieranej na podstawie art. 90b § 3 ustawy.
§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2012.110

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb przyjmowania i zwalniania nieletnich z hosteli, warunki pobytu nieletnich w hostelu oraz sposób wykonywania nadzoru nad nieletnimi umieszczonymi w hostelach.
Data aktu: 13/01/2012
Data ogłoszenia: 27/01/2012
Data wejścia w życie: 11/02/2012