Ustanowienie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Skarbowości Rzeczypospolitej Polskiej, ustalenie jej wzoru oraz zasady i tryb nadawania, a także sposób noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 kwietnia 2012 r.
w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Skarbowości Rzeczypospolitej Polskiej, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także sposobu noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się Odznakę Honorową za Zasługi dla Skarbowości Rzeczypospolitej Polskiej, zwaną dalej "odznaką".
§  2.
1.
Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem i może być nadawana osobom szczególnie zasłużonym dla skarbowości Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Odznaka może być nadawana obywatelom innych państw za zasługi w rozwoju i umacnianiu współpracy międzynarodowej w dziedzinie skarbowości.
§  3.
1.
Odznaka dzieli się na dwa stopnie:
1)
stopień I - Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Skarbowości Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
stopień II - Srebrna Odznaka Honorowa za Zasługi dla Skarbowości Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Odznaka tego samego stopnia może być nadana tej samej osobie tylko raz.
§  4.
1.
Przy nadawaniu odznaki zachowuje się kolejność w jej stopniach, przy czym Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Skarbowości Rzeczypospolitej Polskiej może być nadana osobie wyróżnionej Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Skarbowości Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli od jej nadania upłynęło co najmniej pięć lat.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach można odstąpić od zasad określonych w ust. 1.
§  5.
1.
Odznakę nadaje minister właściwy do spraw finansów publicznych z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
ministra;
2)
kierownika urzędu centralnego;
3)
organu administracji rządowej w województwie;
4)
kierownika przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Nadanie odznaki osobie nieposiadającej obywatelstwa polskiego następuje w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zagranicznych.
§  6.
1.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać dane personalne kandydata do wyróżnienia oraz opis zasług uzasadniających nadanie odznaki.
2.
Wzór wniosku o nadanie odznaki stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Wniosek o nadanie odznaki przedstawia się ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych co najmniej na trzy miesiące przed przewidywanym terminem wręczenia odznaki.
§  7.
1.
Odznakę stanowi okrągły, metalowy, w zależności od stopnia odznaki złocony lub srebrzony i patynowany medal o średnicy 33 mm, z uszkiem i kółkiem do zawieszenia. Na stronie licowej, w części centralnej, znajduje się wizerunek godła państwowego. Wokół godła jest symetrycznie ułożony dekoracyjny ornament, symbolizujący zwój papieru przechodzący w górnej części w liście akantu. W dolnej części ornamentu znajduje się wypukły majuskułowy napis "RZECZPOSPOLITA POLSKA", biegnący po krawędzi koła. Na stronie odwrotnej, w części centralnej, znajduje się poziomy, wypukły, majuskułowy pięciowierszowy napis: "ZA ZASŁUGI DLA SKARBOWOŚCI RP". Wokół napisu jest ułożony dekoracyjny ornament, symbolizujący zwój papieru przechodzący w liść akantu. Medal jest zawieszony na wstążce wykonanej z rypsu jedwabnego, o szerokości 35 mm, w kolorze ciemnogranatowym, mającej po brzegach symetrycznie połączone czerwone i białe paski o szerokości 4 mm.
2.
Wzór odznaki stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  8.
1.
Odznakę wraz z dyplomem stwierdzającym jej nadanie i legitymacją stwierdzającą prawo do jej noszenia wręcza minister właściwy do spraw finansów publicznych lub osoba przez niego upoważniona.
2.
Wzór dyplomu stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3.
Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia.
4.
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi po odznaczeniach państwowych.
§  9.
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi minister właściwy do spraw finansów publicznych.
§  10.
W razie zgubienia albo zniszczenia odznaki, dyplomu stwierdzającego jej nadanie lub legitymacji stwierdzającej prawo do jej noszenia wydaje się wtórny egzemplarz odznaki, dyplomu lub legitymacji, za zwrotem kosztów.
§  11.
Koszty związane z nadawaniem odznaki są pokrywane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw finansów publicznych.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 123, poz. 1353 oraz z 2009 r. Nr 92, poz. 753.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR WNIOSKU O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA SKARBOWOŚCI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ

ZA ZASŁUGI DLA SKARBOWOŚCI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Imiona i nazwisko kandydata

..........................................................................

Imię oj ca................................................................

Data i miejsce urodzenia .................................................

Uzasadnienie wniosku:
Stanowisko ministra właściwego do spraw zagranicznych*)
Wnoszę o nadanie odznaki: Złotej Odznaki Honorowej za Zasługi dla Skarbowości Rzeczypospolitej Polskiej/ Srebrnej Odznaki Honorowej za Zasługi dla Skarbowości Rzeczypospolitej Polskiej **)
................. ..............................
(miejscowość i data) (pieczęć) (podpis wnioskodawcy)
*) W przypadku osoby nieposiadającej obywatelstwa polskiego.

**) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ZŁOTEJ I SREBRNEJ ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA SKARBOWOŚCI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Wzór Złotej Odznaki Honorowej za Zasługi dla Skarbowości Rzeczypospolitej Polskiej

wzór

Wzór Srebrnej Odznaki Honorowej za Zasługi dla Skarbowości Rzeczypospolitej Polskiej

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR DYPLOMU STWIERDZAJĄCEGO NADANIE ZŁOTEJ LUB SREBRNEJ ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA SKARBOWOŚCI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Wzór dyplomu stwierdzającego nadanie Złotej Odznaki Honorowej za Zasługi dla Skarbowości Rzeczypospolitej Polskiej

(skala 1:2)

wzór

Wzór dyplomu stwierdzającego nadanie Srebrnej Odznaki Honorowej za Zasługi dla Skarbowości Rzeczypospolitej Polskiej

(skala 1:2)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR LEGITYMACJI STWIERDZAJĄCEJ PRAWO DO NOSZENIA ZŁOTEJ LUB SREBRNEJ ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA SKARBOWOŚCI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wzór

Objaśnienie:

Okładka legitymacji jest koloru brązowego i ma wymiary 104 x 148 mm. Na jej czołowej stronie jest wytłoczony orzeł państwowy. Tłoczenie jest wykonane z użyciem farby metalicznej koloru złotego.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2012.521

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Skarbowości Rzeczypospolitej Polskiej, ustalenie jej wzoru oraz zasady i tryb nadawania, a także sposób noszenia.
Data aktu: 10/04/2012
Data ogłoszenia: 16/05/2012
Data wejścia w życie: 31/05/2012