Szczegółowe warunki i tryb przyznawania stypendiów osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami oraz wysokości tych stypendiów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1)
z dnia 24 maja 2012 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami oraz wysokości tych stypendiów

Na podstawie art. 7b ust. 3 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Stypendium jest przyznawane przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz innych ministrów, zwanych dalej "właściwymi ministrami", osobie fizycznej, zwanej dalej "wnioskodawcą", na realizację określonego przedsięwzięcia.
2.
Stypendia mogą być przyznawane jako:
1)
stypendia twórcze, w dziedzinach:
a)
literatura,
b)
sztuki wizualne,
c)
muzyka,
d)
taniec,
e)
teatr,
f)
film,
g)
opieka nad zabytkami,
h)
twórczość ludowa;
2)
stypendia na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury, w dziedzinach:
a)
animacja i edukacja kulturalna,
b)
zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury.
3.
Stypendium jest przyznawane na okres 6 miesięcy, roku lub na okres realizacji przedsięwzięcia.
§  2.
1.
Stypendium jest przyznawane w trybie konkursu ogłaszanego przez właściwego ministra.
2.
Ogłoszenie o konkursie zawiera informację o:
1)
przedmiocie konkursu;
2)
terminie i miejscu składania wniosków;
3)
warunkach udziału w konkursie;
4)
procedurze i terminie rozstrzygnięcia konkursu.
3.
Do ogłoszenia o konkursie załącza się:
1)
regulamin konkursu;
2)
wzory formularza wniosku zawierającego dane dotyczące wnioskodawcy: imię i nazwisko, numer PESEL, adres, numer telefonu lub adres poczty elektronicznej oraz wykaz dokumentów, które należy dołączyć do wniosku;
3)
wzór umowy stypendialnej.
4.
Ogłoszenie o konkursie jest publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej właściwego ministra.
§  3.
1.
Wnioskodawca może złożyć w ogłoszonym konkursie jeden wniosek o stypendium.
2.
Wniosek o stypendium podlega ocenie formalnej i merytorycznej, zgodnie z wymogami określonymi we właściwym regulaminie konkursu.
3.
O stypendium nie może ubiegać się wnioskodawca, który:
1)
aktualnie realizuje przedsięwzięcie, na które zostało przyznane stypendium finansowane ze środków budżetu państwa w części, której dysponentem jest właściwy minister;
2)
realizował przedsięwzięcie, na które zostało przyznane stypendium finansowane ze środków budżetu państwa w części, której dysponentem jest właściwy minister - przed upływem dwóch lat od dnia przyjęcia rozliczenia tego stypendium;
3)
został wezwany do zwrotu całej kwoty wypłaconego stypendium finansowanego ze środków budżetu państwa w części, której dysponentem jest właściwy minister, z tytułu nienależytego wykonania umowy stypendialnej - przed upływem trzech lat od dnia wezwania do zwrotu.
4.
Właściwy minister może powierzyć opiniowanie wniosków, proponowanie wysokości oraz warunków stypendium powołanej przez siebie komisji. Komisja może zostać powołana z udziałem przedstawicieli środowisk twórczych.
5.
Komisja wykonuje powierzone zadania w pełnym składzie lub w podkomisjach.
6.
Komisja, opiniując przyznanie stypendium na okres krótszy niż wskazany we wniosku, proponuje warunki realizacji przedsięwzięcia, na które zostało przyznane stypendium.
§  4.
1.
Właściwy minister przyznaje stypendium wnioskodawcy wybranemu w konkursie, określając jego wysokość i okres, na jaki zostaje przyznane.
2.
Informacja o przyznanych stypendiach jest publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej właściwego ministra.
§  5.
1.
Z osobą, której przyznano stypendium, zwaną dalej "stypendystą", zawiera się umowę stypendialną, zwaną dalej "umową".
2.
Umowa stanowi podstawę wypłaty stypendium i określa:
1)
przedsięwzięcie, na które zostało przyznane stypendium, w tym zakres realizowanych zadań, harmonogram ich wykonania, planowane efekty przedsięwzięcia oraz sposób ich upowszechnienia;
2)
wysokość stypendium oraz terminy wypłaty i sposób płatności;
3)
obowiązki stypendysty i właściwego ministra;
4)
tryb kontroli wykonania umowy;
5)
termin i sposób rozliczenia stypendium.
3.
W przypadku wystąpienia okoliczności uniemożliwiających terminowe wykonanie lub rozliczenie stypendium właściwy minister może na uzasadniony wniosek stypendysty wyrazić zgodę na zmianę terminu realizacji przedsięwzięcia, na które zostało przyznane stypendium, lub terminu rozliczenia stypendium. Po wyrażeniu zgody przez ministra sporządza się odpowiedni aneks do umowy.
§  6.
1.
Właściwy minister może zlecić wykonywanie czynności związanych z przyznawaniem stypendiów, w tym ogłaszanie i przeprowadzanie konkursu, podległym ośrodkom i instytucjom kultury, w ramach realizacji ich zadań.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, informacje o ogłoszeniu konkursu i o przyznaniu stypendium są publikowane również na stronie internetowej podległego ośrodka lub instytucji kultury.
§  7.
Miesięczna wysokość stypendium nie może przekroczyć trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za rok poprzedni, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" zgodnie z art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592).
§  8.
1.
Osoba, której przyznano stypendium na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowuje prawo do tego stypendium do końca okresu, na który zostało ono przyznane, na dotychczasowych warunkach.
2.
Wnioski o stypendia, złożone i nierozpatrzone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów dotychczasowych.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2012 r.2)
______

1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. Nr 248, poz. 1482).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 12 czerwca 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania stypendiów osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami oraz wysokości tych stypendiów (Dz. U. Nr 52, poz. 626 oraz z 2007 r. Nr 210, poz. 1531), które utraciło moc na podstawie art. 13 pkt 1 ustawy z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 207, poz. 1230).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2012.612

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb przyznawania stypendiów osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami oraz wysokości tych stypendiów.
Data aktu: 24/05/2012
Data ogłoszenia: 30/05/2012
Data wejścia w życie: 01/07/2012