Kontrola ośrodków szkolenia kierowców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ1)
z dnia 15 stycznia 2013 r.
w sprawie kontroli ośrodków szkolenia kierowców

Na podstawie art. 48 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 30, poz. 151, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowy zakres, warunki i tryb przeprowadzania kontroli ośrodków szkolenia kierowców oraz wzory stosowanych przy tym dokumentów.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami;
2)
organie - rozumie się przez to starostę albo prezydenta miasta na prawach powiatu;
3)
osobie kontrolującej - rozumie się przez to osobę upoważnioną przez organ do przeprowadzania kontroli;
4)
ośrodku - rozumie się przez to ośrodek szkolenia kierowców.
§  3. 
1. 
Kontrola jest przeprowadzana zgodnie z rocznym planem kontroli uwzględniającym kontrole, o których mowa w art. 44 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. a i c ustawy.
2. 
Roczny plan kontroli zatwierdza organ.
3. 
Określając kolejność kontroli w planie kontroli, uwzględnia się:
1)
jako pierwsze:
a)
ośrodki, wpisane do rejestru w roku poprzednim, które nie zostały skontrolowane,
b)
ośrodki, o których mowa w art. 44 ust. 2 ustawy, które nie zostały skontrolowane w roku poprzednim,
c)
ośrodki, dla których analiza statystyczna za poprzedni rok wskazuje na możliwość występowania nieprawidłowości;
2)
jako kolejne - ośrodki, w których podczas poprzedniej kontroli stwierdzono nieprawidłowości;
3)
pozostałe ośrodki.
4. 
Plan kontroli uzupełnia się w ciągu roku o ośrodki, w odniesieniu do których wystąpiły okoliczności, o których mowa w art. 44 ust. 1 pkt 2 lit. a i c lub ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy.
§  4. 
1. 
Organ przeprowadza kontrolę:
1)
kompleksową - w czasie której bada się całokształt działalności ośrodka;
2)
doraźną - w czasie której bada się wybrane zagadnienia związane z działalnością ośrodka.
2. 
W przypadku określonym w:
1)
art. 44 ust. 1 pkt 1 lub ust. 2 pkt 1 ustawy przeprowadza się kontrolę kompleksową;
2)
art. 44 ust. 1 pkt 2 lit. a i c lub ust. 2 pkt 2 ustawy przeprowadza się kontrolę doraźną lub kompleksową.
§  5. 
1. 
Kontrolę przeprowadza osoba kontrolująca, na podstawie legitymacji służbowej i wydanego przez organ imiennego upoważnienia, którego wzór jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Imienne upoważnienie sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden przeznaczony jest dla kontrolowanego przedsiębiorcy, a drugi - do włączenia do akt kontroli.
§  6. 
1. 
Kontrola obejmuje, odpowiednio do jej zakresu wynikającego z § 4, sprawdzenie:
1)
prawidłowości:
a)
zapisów w książce ewidencji osób szkolonych,
b)
zapisów w kartach przeprowadzonych zajęć,
c)
dokumentacji związanej z przeprowadzeniem egzaminu wewnętrznego,
d)
sposobu prowadzenia zajęć teoretycznych i praktycznych w ośrodku przez instruktorów i wykładowców prowadzących zajęcia w ośrodku;
2)
zgodności prowadzonych szkoleń z informacjami przekazywanymi przez ośrodek.
2. 
Ośrodek przedkłada organowi do celów kontroli informację, o której mowa w art. 27 ust. 1 pkt 1 ustawy, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Osoba kontrolująca ustala stan faktyczny na podstawie zebranych w toku kontroli dowodów.
2. 
Dowodami są w szczególności dokumenty, wyniki oględzin, zeznania świadków, pisemne wyjaśnienia i oświadczenia oraz nagrania.
§  8. 
1. 
Zebrane w toku kontroli dowody można zabezpieczyć na czas trwania kontroli, w szczególności w przypadku gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie fałszowania dokumentów lub potwierdzania w dokumentach danych niezgodnych ze stanem faktycznym.
2. 
Zabezpieczenia dokonuje się w obecności kontrolowanego przedsiębiorcy lub osoby przez niego upoważnionej przez pobranie dowodów za pokwitowaniem z kontrolowanego ośrodka i umieszczenie ich w siedzibie organu w sposób uniemożliwiający dostęp osób postronnych.
3. 
Pokwitowanie sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden przeznaczony jest dla kontrolowanego przedsiębiorcy, a drugi - do włączenia do akt kontroli.
4. 
Dowody, o których mowa w ust. 1, oznacza się w sposób uniemożliwiający ich zamianę.
5. 
Zwolnienia dowodów spod zabezpieczenia dokonuje organ. Zwolnione dowody zwraca się niezwłocznie kontrolowanemu przedsiębiorcy.
6. 
Na wniosek kontrolowanego przedsiębiorcy osoba kontrolująca wydaje kopię zabezpieczonych dowodów.
§  9. 
1. 
Osoba kontrolująca może sporządzać kopie, odpisy, wydruki i wyciągi z dokumentów prowadzonych w postaci papierowej lub w postaci elektronicznej.
2. 
Zgodność kopii, odpisów, wydruków i wyciągów z oryginałami potwierdza osoba kontrolująca i kontrolowany lub osoba przez niego upoważniona.
§  10. 
Osoba kontrolująca może żądać od kontrolowanego przedsiębiorcy lub osoby przez niego upoważnionej sporządzenia zestawień i obliczeń niezbędnych dla kontroli.
§  11. 
1. 
Jeżeli konieczne jest ustalenie stanu faktycznego obiektów lub pojazdów albo przebiegu określonych czynności, osoba kontrolująca przeprowadza oględziny.
2. 
Z dokonanych oględzin sporządza się protokół oględzin, który podpisuje osoba kontrolująca i kontrolowany lub osoba przez niego upoważniona.
3. 
Skreślenia, poprawki, uzupełnienia oraz odmowę podpisania protokołu oględzin opisuje się w protokole.
4. 
Strony protokołu oględzin powinny być ponumerowane i parafowane przez osoby podpisujące protokół.
5. 
Protokół oględzin sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden przeznaczony jest dla kontrolowanego przedsiębiorcy, a drugi - do włączenia do akt kontroli.
6. 
Oględziny mogą być utrwalone za pomocą aparatury i środków technicznych do utrwalania dźwięku i obrazu. W takim przypadku osoby biorące udział w oględzinach powiadamia się o użyciu podczas oględzin takiej aparatury lub środków technicznych.
§  12. 
1. 
Protokół kontroli sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden przeznaczony jest dla kontrolowanego przedsiębiorcy, a drugi - do włączenia do akt kontroli.
2. 
Wzór protokołu kontroli jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  13. 
1. 
Zastrzeżenia, o których mowa w art. 44 ust. 6 ustawy, można wnieść na piśmie w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.
2. 
W przypadku wniesienia zastrzeżeń organ podejmuje czynności zmierzające do wyjaśnienia wniesionych zastrzeżeń.
3. 
W terminie 7 dni od dnia wniesienia zastrzeżeń organ informuje na piśmie wnoszącego zastrzeżenia o ich uwzględnieniu w całości lub w części albo o ich nieuwzględnieniu.
§  14. 
1. 
Organ przekazuje kontrolowanemu przedsiębiorcy zalecenia pokontrolne niezwłocznie, a w przypadku wniesienia zastrzeżeń - w terminie 10 dni od dnia doręczenia informacji, o której mowa w § 13 ust. 3.
2. 
W zaleceniach pokontrolnych zawiera się syntetyczną ocenę ośrodka prowadzonego przez kontrolowanego przedsiębiorcę, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości również uwagi i wnioski w sprawie ich usunięcia.
§  15. 
Pierwszy plan kontroli, o którym mowa w § 3 ust. 1, starosta albo prezydent miasta na prawach powiatu zatwierdza do końca lutego 2013 r.
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 stycznia 2013 r.
______

1) Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (Dz. U. Nr 248, poz. 1494 oraz z 2012 r. poz. 1396).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 92, poz. 530, Nr 106, poz. 622, Nr 205, poz. 1210, Nr 227, poz. 1367 i Nr 244, poz. 1454, z 2012 r. poz. 113 oraz z 2013 r. poz. 82.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR IMIENNEGO UPOWAŻNIENIA DO PRZEPROWADZANIA KONTROLI W OŚRODKU SZKOLENIA KIEROWCÓW

UPOWAŻNIENIE NR ....../....

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

INFORMACJA O TERMINIE, CZASIE I MIEJSCU PROWADZENIA ZAJĘĆ, WRAZ Z LISTĄ UCZESTNIKÓW KURSU1)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR PROTOKOŁU KONTROLI

PROTOKÓŁ KONTROLI NR ..........

wzór

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024