Szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania przez Agencję Rynku Rolnego wypłat w ramach realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 25 listopada 2014 r.
w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania przez Agencję Rynku Rolnego wypłat w ramach realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020

Na podstawie art. 134l ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 182, ze zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania przez Agencję Rynku Rolnego, zwaną dalej "Agencją", wypłat, o których mowa w art. 134b ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, zwanej dalej "ustawą", dla organizacji partnerskich w ramach realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, zwanego dalej "Programem Operacyjnym".
§  2.
Wypłaty są realizowane na podstawie umowy o dofinansowanie, o której mowa w art. 134b ust. 2 pkt 2 ustawy, zwanej dalej "umową", z przeznaczeniem na płatności oraz dotacje celowe, o których mowa w art. 186 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.), z tytułu kosztów:
1)
administracyjnych, transportu i magazynowania związanych z nieodpłatną dystrybucją artykułów spożywczych wśród osób najbardziej potrzebujących;
2)
działań na rzecz włączenia społecznego realizowanych w ramach środków towarzyszących.
§  3.
Wypłaty są udzielane organizacjom partnerskim, o których mowa w art. 134a pkt 5 ustawy, spełniającym minimalne standardy w zakresie administrowania, transportu i magazynowania oraz w zakresie środków towarzyszących, określone w wytycznych instytucji zarządzającej, o których mowa w art. 134a pkt 6 ustawy.
§  4.
1.
Wypłaty są udzielane na podstawie wniosków o płatność, o których mowa w § 9.
2.
Warunkiem udzielenia wypłaty jest złożenie wniosku o dofinansowanie projektu, o którym mowa w art. 134b ust. 6 ustawy, oraz zawarcie umowy.
§  5.
1.
Po ogłoszeniu na stronie internetowej administrowanej przez Agencję wyników postępowania, o którym mowa w art. 134b ust. 2 pkt 1 ustawy, organizacja partnerska składa:
1)
wniosek o dofinansowanie projektu z tytułu kosztów administracyjnych, transportu i magazynowania;
2)
wniosek o dofinansowanie projektu z tytułu środków towarzyszących.
2.
Wnioski o dofinansowanie projektów są składane przez organizacje partnerskie w Agencji na formularzach opracowanych przez Agencję na podstawie wytycznych instytucji zarządzającej, o których mowa w art. 134a pkt 6 ustawy, i udostępnionych na stronie internetowej administrowanej przez Agencję.
3.
Jeżeli wniosek o dofinansowanie zawiera braki, Agencja wzywa organizację partnerską do ich usunięcia we wskazanym w wezwaniu terminie.
4.
Jeżeli organizacja partnerska nie usunęła, mimo upływu terminu określonego w wezwaniu, wszystkich braków wniosku, Agencja odmawia zawarcia z organizacją partnerską umowy, o której mowa w § 8.
§  6.
Wniosek o dofinansowanie, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, zawiera:
1)
nazwę i adres organizacji partnerskiej oraz przyznany organizacji partnerskiej numer identyfikacyjny w centralnym rejestrze przedsiębiorców, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 633 i 1512 oraz z 2014 r. poz. 1146);
2)
wnioskowaną kwotę dofinansowania;
3)
opis projektu;
4)
zestawienie planowanej ilości oraz, określonych zgodnie z wytycznymi instytucji zarządzającej, o których mowa w art. 134a pkt 6 ustawy, wartości poszczególnych rodzajów artykułów spożywczych, które zostaną przekazane osobom najbardziej potrzebującym w ujęciu wojewódzkim, z wyszczególnieniem wartości planowanych do osiągnięcia wskaźników produktu;
5)
plan dystrybucji z uwzględnieniem liczby magazynów organizacji partnerskich regionalnych, liczby organizacji partnerskich lokalnych oraz liczby osób najbardziej potrzebujących, w ujęciu wojewódzkim, z wyszczególnieniem wartości planowanych do osiągnięcia wskaźników rezultatu.
§  7.
Wniosek o dofinansowanie projektu, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, zawiera:
1)
nazwę i adres organizacji partnerskiej oraz przyznany organizacji partnerskiej numer identyfikacyjny w centralnym rejestrze przedsiębiorców, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych;
2)
wnioskowaną kwotę dofinansowania;
3)
opis projektu;
4)
zestawienie działań planowanych do realizacji w ramach środków towarzyszących w ujęciu wojewódzkim, z wyszczególnieniem wartości planowanych do osiągnięcia wskaźników produktu i wskaźników rezultatu.
§  8.
1.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosków o dofinansowanie projektów Agencja zawiera z organizacją partnerską umowę, według wzoru opracowanego przez Agencję na podstawie wytycznych instytucji zarządzającej, o których mowa w art. 134a pkt 6 ustawy.
2.
Umowa, poza elementami wskazanymi w art. 206 ust. 2 pkt 1-5 oraz pkt 7 i 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, określa w szczególności:
1)
ilość, wartość, o których mowa w § 6 pkt 4, terminy oraz warunki realizacji dostaw artykułów spożywczych zakupionych i przekazywanych przez Agencję do magazynów regionalnych organizacji partnerskich;
2)
warunki i terminy zwrotu środków równych kosztowi zakupu artykułów spożywczych, o których mowa w pkt 1, wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem określonym w umowie.
§  9.
Agencja dokonuje wypłaty z tytułu kosztów administracyjnych, transportu i magazynowania oraz wypłaty z tytułu środków towarzyszących na podstawie odpowiednio:
1)
wniosku o płatność z tytułu kosztów administracyjnych, transportu i magazynowania,
2)
wniosku o płatność z tytułu środków towarzyszących
-
składanych przez organizację partnerską w Agencji na formularzach opracowanych przez Agencję na podstawie wytycznych instytucji zarządzającej, o których mowa w art. 134a pkt 6 ustawy, i udostępnionych na stronie internetowej administrowanej przez Agencję.
§  10.
1.
Wnioski o płatność, o których mowa w § 9, są składane do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym Agencja przekazała organizacji partnerskiej artykuły spożywcze przeznaczone do nieodpłatnej dystrybucji wśród osób najbardziej potrzebujących.
2.
Wniosek o płatność obejmujący ostatni miesiąc przekazania artykułów spożywczych w ramach umowy jest składany w terminie 15 dni od dnia zakończenia ostatecznego terminu dystrybucji artykułów spożywczych wśród osób najbardziej potrzebujących określonego w umowie.
§  11.
Do wniosku o płatność, o którym mowa w § 9 pkt 1, organizacja partnerska załącza zestawienie ilości i wartości artykułów spożywczych przekazanych organizacji partnerskiej przez Agencję za okres objęty wnioskiem, określony w wytycznych instytucji zarządzającej, o których mowa w art. 134a pkt 6 ustawy, oraz:
1)
sprawozdanie z dystrybucji artykułów spożywczych i zestawienie planowanej dystrybucji na następny okres sprawozdawczy, określony w wytycznych, o których mowa w art. 134a pkt 6 ustawy - w przypadku wniosku o płatność składanego za wybrane miesiące określone w umowie, albo
2)
sprawozdanie końcowe z dystrybucji artykułów spożywczych - w przypadku wniosku o płatność obejmującego miesiąc, o którym mowa w § 10 ust. 2.
§  12.
Do wniosku o płatność, o którym mowa w § 9 pkt 2, organizacja partnerska załącza:
1)
sprawozdanie z przebiegu realizacji działań w ramach środków towarzyszących oraz zestawienie planowanych środków towarzyszących na następny okres sprawozdawczy, określony w wytycznych, o których mowa w art. 134a pkt 6 ustawy - w przypadku wniosku o płatność składanego za wybrane miesiące określone w umowie, albo
2)
sprawozdanie końcowe z przebiegu działań w ramach środków towarzyszących - w przypadku wniosku o płatność obejmującego miesiąc, o którym mowa w § 10 ust. 2.
§  13.
1.
Po złożeniu wniosku o płatność Agencja realizuje wypłatę w terminie 90 dni od dnia otrzymania przez Agencję kompletnego wniosku.
2.
Jeżeli wniosek o płatność zawiera braki, Agencja wzywa organizację partnerską do ich usunięcia we wskazanym w wezwaniu terminie.
3.
Wypłata, o której mowa w ust. 1, zostaje wstrzymana, jeżeli wniosek nie spełnia wymagań określonych w umowie.
§  14.
W podprogramie na rok 2014 Programu Operacyjnego udzielane jest wyłącznie dofinansowanie z tytułu kosztów administracyjnych, transportu i magazynowania, o którym mowa w § 2 pkt 1.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 1260).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.1668

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania przez Agencję Rynku Rolnego wypłat w ramach realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020.
Data aktu: 25/11/2014
Data ogłoszenia: 28/11/2014
Data wejścia w życie: 29/11/2014