Otrzymywanie wyżywienia przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH 1
z dnia 2 czerwca 2015 r.
w sprawie otrzymywania wyżywienia przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu

Na podstawie art. 64 ust. 2 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. z 2014 r. poz. 170, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa przypadki, w których funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu otrzymuje wyżywienie, oraz normy wyżywienia, z uwzględnieniem rodzajów tych norm oraz ich podziału, a także ilość produktów żywnościowych przypadających na te normy, odpowiadające wykonywanym zadaniom i warunkom ich wykonywania.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
funkcjonariusz - funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu;
2)
wyżywienie w naturze - przygotowanie i wydanie posiłków zgodnie z przysługującą normą wyżywienia;
3)
norma wyżywienia - ilość produktów żywnościowych przysługującą jednej osobie w ciągu doby;
4)
dodatkowa uzupełniająca norma wyżywienia - ilość produktów żywnościowych przysługującą jednej osobie w ciągu doby jako uzupełnienie podstawowej normy wyżywienia albo jako oddzielny posiłek;
5)
norma napojów - ilość płynów przysługującą jednej osobie w ciągu doby.
§  3.
Osobie powołanej do odbycia ćwiczeń w jednostce przewidzianej do militaryzacji przysługuje:
1)
podstawowa norma wyżywienia, jeżeli czas ćwiczeń wynosi ponad 12 godzin;
2)
75% podstawowej normy wyżywienia, jeżeli czas ćwiczeń wynosi od 8 do 12 godzin;
3)
35% podstawowej normy wyżywienia, jeżeli czas ćwiczeń wynosi od 4 do 8 godzin.
§  4.
1.
W komórkach organizacyjnych Biura Ochrony Rządu, w czasie żywienia organizowanego w obiektach we własnym zakresie funkcjonariuszowi wyznaczonemu do kierowania gospodarką żywnościową oraz kierownikowi punktu żywienia przysługują posiłki wydawane w godzinach ich służby.
2.
Lekarzowi wykonującemu obowiązki służbowe w ramach nadzoru służbowego nad żywieniem funkcjonariuszy przysługują posiłki w godzinach jego służby, w wymiarze 50% normy podstawowej.
§  5.
Funkcjonariuszowi pełniącemu całodobową służbę w charakterze dowódcy warty lub jego pomocnika przysługuje wyżywienie w naturze według normy wyżywienia przysługującej funkcjonariuszom wchodzącym w skład warty.
§  6.
1.
Ustala się normę wyżywienia podstawową "P", normę wyżywienia dodatkową uzupełniającą "DU" oraz normę napojów "N".
2.
Wymiar rzeczowy podstawowych grup produktów żywnościowych dla norm wyżywienia, o których mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.
3.
Wartość rzeczowych norm wyżywienia, o których mowa w ust. 1, stanowi podstawę do ustalenia wartości pieniężnych tych norm.
§  7.
1.
Norma wyżywienia podstawowa "P" przysługuje w naturze funkcjonariuszowi:
1)
w dniach przebywania funkcjonariusza - na podstawie decyzji Szefa Biura Ochrony Rządu - na terenie działania jednostki, połączonego z zakwaterowaniem, trwającego powyżej 12 godzin, oraz w dniach składania egzaminów na uczelnie służb państwowych poza miejscem zamieszkania;
2)
w służbie kandydackiej;
3)
pobierającemu naukę lub odbywającemu studia na uczelni służb państwowych, w instytucie badawczym lub na kursie - w czasie pobytu w szkole, instytucie badawczym lub na kursie poza miejscem stałego zamieszkania, a w miejscu zamieszkania wtedy, gdy na czas szkolenia jest zakwaterowany;
4)
uczestniczącemu w całodniowych szkoleniach i naradach organizowanych przez urząd obsługujący ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz organy i jednostki podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowane;
5)
biorącemu udział w zadaniach ochronnych trwających powyżej 8 godzin, odbywających się poza miejscem stałego pełnienia służby, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu;
6)
biorącemu udział w zawodach sportowych, spartakiadach oraz przebywającemu na obozach kondycyjnych i zgrupowaniach szkoleniowych przed tymi zawodami - w wymiarze 200% normy;
7)
skierowanemu do wykonywania czynności służbowych poza miejscem stałego pełnienia służby - w warunkach uzasadniających wypłatę diety, w wymiarze odpowiadającym wysokości tej diety;
8)
w służbie stałej i przygotowawczej biorącemu udział:
a)
w ćwiczeniach i szkoleniach odbywających się w ośrodku szkolenia Biura Ochrony Rządu trwających ponad 12 godzin - w wymiarze 100% normy,
b)
w ćwiczeniach i szkoleniach odbywających się w ośrodku szkolenia Biura Ochrony Rządu trwających powyżej 8 godzin - w wymiarze 75% normy.
2.
Podstawowa norma wyżywienia "P" przysługuje w formie suchego prowiantu - w wymiarze 200% - funkcjonariuszowi w służbie kandydackiej:
1)
w czasie podróży służbowych, konwojów oraz w innych okolicznościach, gdy przygotowanie posiłku nie jest możliwe;
2)
pełniącemu służbę lub wykonującemu prace, podczas których zorganizowanie wyżywienia w postaci gotowanych posiłków nie jest możliwe.
§  8.
W przypadku braku możliwości zapewnienia funkcjonariuszowi wyżywienia w naturze w jednostkach podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych, dopuszcza się wyżywienie funkcjonariuszy w placówkach gastronomicznych według normy podstawowej "P" - w wymiarze do 400% tej normy.
§  9.
1.
Funkcjonariuszowi przysługuje uroczysty posiłek, według podstawowej normy wyżywienia "P", w czasie:
1)
świąt państwowych i kościelnych - Święta Narodowego Trzeciego Maja, Narodowego Święta Niepodległości oraz świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych;
2)
Święta Biura Ochrony Rządu;
3)
składania ślubowań i pożegnań funkcjonariuszy w służbie kandydackiej.
2.
O udziale i liczbie funkcjonariuszy uczestniczących w posiłku decyduje Szef Biura Ochrony Rządu, ogłaszając to w dzienniku decyzji.
§  10.
Norma dodatkowa uzupełniająca wyżywienia "DU" przysługuje w naturze funkcjonariuszowi biorącemu udział w przedsięwzięciach i operacjach ochronnych:
1)
w wymiarze powyżej 8 godzin - w wysokości 100%;
2)
w wymiarze powyżej 12 godzin - w wysokości 150%.
§  11.
Norma dodatkowa uzupełniająca wyżywienia "DU" w wysokości 100% przysługuje w naturze, jako dodatek do podstawowej normy wyżywienia "P", funkcjonariuszowi w służbie kandydackiej w dniu 24 grudnia i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych.
§  12.
Norma dodatkowa uzupełniająca wyżywienia "DU" w wysokości 50% przysługuje w naturze, jako dodatek do podstawowej normy wyżywienia "P" funkcjonariuszowi:
1)
wymienionemu w § 7 ust. 1 pkt 5, 7 i 8;
2)
w służbie kandydackiej podczas pełnienia służby wartowniczej.
§  13.
Norma napojów "N" przysługuje w naturze funkcjonariuszowi w dniach pełnienia służby:
1)
w pomieszczeniach zamkniętych, w których temperatura spowodowana warunkami techniczno-technologicznymi i lokalowymi oraz atmosferycznymi przekracza 28°C;
2)
na otwartej przestrzeni przy temperaturze powyżej 25°C lub poniżej 10°C.
§  14.
1.
Funkcjonariusz, któremu przysługuje wyżywienie z kilku tytułów, otrzymuje wyżywienie tylko z jednego tytułu, według najkorzystniejszej dla niego, podstawowej normy wyżywienia, wraz z przysługującymi normami dodatkowymi uzupełniającymi wyżywienia.
2.
Funkcjonariuszowi pobierającemu dietę z tytułu podróży służbowej wyżywienie w naturze nie przysługuje.
§  15.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie otrzymywania wyżywienia przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu (Dz. U. Nr 122, poz. 1050 oraz z 2009 r. Nr 62, poz. 514 i Nr 224, poz. 1807).
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYMIAR RZECZOWY PODSTAWOWYCH GRUP PRODUKTÓW ŻYWNOŚCIOWYCH DLA NORM WYŻYWIENIA "P", "DU" I "N"

Lp. Nazwa grupy produktów żywnościowych Norma wyżywienia dziennie, w gramach na osobę
"P" "DU" "N"
1 2 3 4 5
1 Strączkowe 27 -
2 Zbożowe 73 -
3 Pieczywo 670 100
4 Mięso i przetwory w przeliczeniu na mięso 292 85
5 Tłuszcze zwierzęce w przeliczeniu na smalec 19 -
6 Tłuszcze roślinne w przeliczeniu na olej 10 -
7 Mleko i przetwory w przeliczeniu na mleko 790 400
8 Masło i śmietana w przeliczeniu na masło 46 20
9 Jaja (g/szt.) 25/0,5 25/0,5
10 Ryby i przetwory w przeliczeniu na tusze ryb morskich 58 -
11 Ziemniaki 700 -
12 Warzywa i owoce bogate w witaminę C 132 100
13 Warzywa i owoce bogate w karoten 160 100
14 Inne warzywa i owoce 365 400
15 Cukry i słodycze przeliczone na cukier 73 20 20*
16 Woda mineralna (l) - - 1,5
17 Herbata lub kawa - - 5*
* W przypadku wydawania należności w postaci gorącego napoju.
1 Minister Spraw Wewnętrznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. poz. 1265).

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024