Nadanie Instytutowi Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur statusu państwowego instytutu badawczego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 października 2017 r.
w sprawie nadania Instytutowi Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur statusu państwowego instytutu badawczego

Na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1158 i 1452) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Instytutowi Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur z siedzibą w Warszawie, o numerze identyfikacyjnym REGON 000136780 i numerze identyfikacji podatkowej NIP 525 000 94 47, utworzonemu rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie połączenia Instytutu Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji oraz Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego (Dz. U. poz. 1787 oraz z 2007 r. poz. 509), zwanemu dalej "Instytutem", nadaje się status państwowego instytutu badawczego.
2. 
Instytut używa nazwy "Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur - Państwowy Instytut Badawczy".
3. 
Nadzór nad Instytutem sprawuje minister właściwy do spraw gospodarki.
§  2. 
Przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie:
1)
nauk społecznych i humanistycznych oraz przystosowywanie ich do zastosowania w praktyce;
2)
wdrażania wyników badań naukowych oraz prac rozwojowych w dziedzinie ekonomii i finansów;
3)
monitorowania skutków kryzysów gospodarczych i finansowych, analizowania przyczyn ich powstawania oraz przedstawiania propozycji ich zapobiegania.
§  3. 
1. 
Do zadań Instytutu należy:
1)
prowadzenie badań naukowych, prac rozwojowych, wdrożeniowych i innowacyjnych dotyczących polityki gospodarczej;
2)
prowadzenie prac analitycznych w zakresie skutków ekonomicznych procesu cyfryzacji produkcji;
3)
analizowanie dokonań w dziedzinie ekonomii i finansów oraz dokonywanie oceny ich zastosowania w praktyce;
4)
podejmowanie działalności dotyczącej doskonalenia metod prowadzenia badań naukowych, prac badawczo-rozwojowych i diagnostycznych, w zakresie ekonomii i finansów;
5)
współpraca z innymi podmiotami dotycząca doskonalenia metod badawczych, w szczególności metod ilościowych, w tym zastosowanie informatyki w ekonomii, oraz modelowania matematycznego;
6)
współpraca z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi w zakresie badań ekonomicznych oraz interdyscyplinarnych służących integracji rezultatów badań poszczególnych dziedzin nauki z właściwymi dziedzinami ekonomii;
7)
prowadzenie i rozwijanie baz danych związanych z zakresem działania Instytutu;
8)
upowszechnianie wyników badań naukowych i prac rozwojowych Instytutu;
9)
prowadzenie działalności wydawniczej związanej z realizowanymi badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi oraz z popularyzacją wyników badań prowadzonych w tym zakresie przez inne podmioty;
10)
organizowanie seminariów, sympozjów i konferencji naukowych;
11)
monitorowanie wdrażania koncepcji zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju gospodarczego, szczególnie w zakresie aktywizacji zawodowej i kapitałowej społeczeństwa;
12)
prowadzenie działalności w zakresie informacji naukowej.
2. 
Do zadań Instytutu, szczególnie ważnych dla planowania i realizacji polityki państwa, których wykonywanie jest niezbędne dla poprawy jakości życia obywateli, należy:
1)
opracowywanie i opiniowanie z punktu widzenia skutków ekonomicznych standardów, produktów, procesów i usług, a także warunków przestrzegania tych standardów z punktu widzenia:
a)
wymagań polityki przemysłowej i procesu cyfryzacji produkcji,
b)
wymagań jednolitego rynku europejskiego,
c)
wymagań konkurencyjności oferty eksportowej na rynku globalnym;
2)
monitorowanie oraz zapobieganie skutkom zjawisk i wydarzeń mogących stwarzać zagrożenie publiczne w sferze makroekonomicznej:
a)
modelowanie ekonometryczne oraz prognozowanie rezultatów wieloletnich planów rozwoju gospodarczego kraju, w tym programów regionalnych, za pomocą modelu głównego i szeregu podmodeli dedykowanych wybranym aspektom polityki gospodarczej oraz zagadnieniom sektorowym i regionalnym,
b)
ocena procesów regulacji gospodarczych,
c)
ocena i rekomendacje polityk migracyjnych w kontekście kondycji polskiej gospodarki,
d)
monitorowanie wydatków państwa zgodnie ze standardami oraz praktykami krajowymi i międzynarodowymi,
e)
monitorowanie wpływu finansów publicznych na rozwój gospodarki.
§  4. 
Źródłem finansowania zadań Instytutu jako państwowego instytutu badawczego są środki finansowe:
1)
uzyskiwane ze źródeł, o których mowa w art. 18 ust. 7 i 8 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych;
2)
uzyskane na zasadach określonych w art. 21 ust. 6 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych;
3)
przyznawane Instytutowi przez ministra właściwego do spraw nauki na podstawie przepisów o zasadach finansowania nauki;
4)
przyznawane w formie dotacji celowej w ramach środków budżetowych, które pozostają w dyspozycji ministra właściwego do spraw gospodarki;
5)
pozyskiwane na realizację projektów finansowanych z funduszy Unii Europejskiej;
6)
uzyskiwane z innych źródeł.
§  5. 
Dysponentem środków budżetowych na realizację zadań, o których mowa w § 3 ust. 2, jest minister właściwy do spraw gospodarki.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024