Każdy podręcznik powinien być analizowany pod kątem stereotypów i treści dyskryminacyjnych - przekonywała pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz podczas konferencji na temat edukacji antydyskryminacyjnej. Więcej »
Trybunał nie pomógł sądowi, który po prostu znalazł się w trudnej sytuacji, ale jeszcze udzielił mu coś w rodzaju reprymendy - tak w swojej najnowszej książce prof. Ewa Łętowska komentuje umorzenie przez Trybunał Konstytucyjny w kwietniu 2011 roku... Więcej »
Czy Trybunał Konstytucyjny ma badać cele lub działalność partii politycznych, czy także zasady ich działalności – zastanawia się rzecznik praw obywatelskich w kontekście głośnej swego czasu sprawy rejestracji „zakazu pedałowania”. RPO wystąpiła do... Więcej »
Sąd Najwyższy harmonizuje mechanizmy polskiego systemu prawnego - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas wtorkowego zgromadzenia ogólnego sędziów SN. Pozytywnie ocenił dorobek SN w 2011 r. Więcej »
Rządowe Centrum Legislacji widzi pewne zagrożenia w projekcie zmian w procedurze karnej. Będzie to zwiększenie liczby wyroków skazujących osoby niewinne i uniewinniających osoby winne, w przypadku, gdy sąd ograniczy się do oceny dowodów... Więcej »
NSZZ „Solidarność" chce objąć osoby świadczące pracę tymczasową przepisami ochronnymi i ograniczyć patologię jaką stało się omijanie limitu czasowego trwania zatrudnienia tymczasowego. Jednak zdaniem ekspertów PKPP Lewiatan, nadmierna ochrona w tej... Więcej »
Przepisy dotyczące świadków koronnych spełniają swą rolę, zeznania tych świadków, choć stosowane wyjątkowo, są skuteczne w zwalczaniu przestępstw - wynika z analizy przygotowanej przez Prokuraturę Generalną. Do tej pory sądy dopuściły zeznania 107... Więcej »
"Likwidacja odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych może doprowadzić do wydłużenia procesu i – co za tym idzie – dłuższego oczekiwania na wyrok". Tak właśnie eksperci organizacji Pracodawcy RP komentują zmniany wprowadzone niedawno do... Więcej »
Istniejąca regulacja procesu konsultacji publicznych nie jest wystarczająca dla zapewnienia realizacji konstytucyjnych standardów partycypacji obywateli w procesie stanowienia prawa - twierdzą autorzy opracowanego przez PARP i BCC raportu. Ich... Więcej »
Uznanie zbrodni katyńskiej za zbrodnię wojenną przez Europejski Trybunał Praw Człowieka to jedna z największych korzyści wyroku w sprawie skarg katyńskich - zgodzili się eksperci prawa międzynarodowego podczas dyskusji o wyroku strasburskich sędziów.... Więcej »