Komunikat

Drodzy Użytkownicy

W dniu 10 stycznia 2012 r. nastąpiła zmiana sposobu logowania do Forum LEX w związku z wprowadzeniem nowego systemu autoryzacji. Zmiana ma na celu podniesienie bezpieczeństwa danych użytkowników.

Forum LEX

Widok kombinacyjny Płaski widok Widok drzewa
ugoda cywilna
toggle
Czy jest dopuszczalna taka oto ugoda z art. 917 Kc? <br> Strony zawarły umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości (umowa ta była bez formy notarialnej). Kupujący wręczył zadatek równy połowie wartości tej nieruchomości). <br> Ponieważ z winy strony sprzedającej nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej nabywca zażądał zapłaty podwójnego zadatku. <br> Sprzedający nie miał pieniędzy na zapłacenie podwójnego zadatku, więc zawarto ugodę (też bez formy notarialnej) na podstawie art. 917 Kc, w której ustalono, iż zamiast zapłaty podwójnego zadatku dłużnik przeniesie na kupującego prawo własności nieruchomości? <br> Ugoda ma zapis na sąd polubowny. <br> Czy na podstawie takiej ugody można skutecznie przed sądem polubownym (lub powszechnym) dochodzić przeniesienia prawa własności, jeżeli dłużnik dobrowolnie ugody nie wykona? <br> Ugoda nie miała formy notarialnej (która notabene nie jest wymagana przy ugodzie).
Flag Flag
Odp: ugoda cywilna
30.08.05 00:00 jako odpowiedź na Anonim.
ale forma aktu jest wymagana, gdy przedmiotem umowy /także ugody/ jest nieruchomość. Ugoda jest nieważna.
Flag Flag
Odp: ugoda cywilna
30.08.05 00:00 jako odpowiedź na Anonim.
oczywiscie ze ugoda jest nieważna, a tak na marginesie to mam nieodparte wrażenie że ktoś chce tu oszukać sprzedającego
Flag Flag
Odp: ugoda cywilna
31.08.05 00:00 jako odpowiedź na Anonim.
Forma aktu notarialnego nie jest wymagana przy zawarciu umowy przedwstępnej dotyczącej sprzedaży nieruchomości. W razie niewywiązania się z niej nie będzie można się po prostu domagac przeniesienia własności a jedynie odszkodowania. Przypuszczam, że podobnie może być z ugodą ale nie jestem tego pewien.
Flag Flag
Odp: Odp: ugoda cywilna
31.08.05 00:00 jako odpowiedź na Anonim.
no ok, znalazlem taka teze w wyroku SN - Izba Cywilna, sygn. IV CK 464/2004 (za Rzeczpospolitą). A sama ważność ugody? w koncu ugoda nie może sprowadzac się do ustepstw poczynionych jedynie przez 1 stronę. Własciciel nieruchomosci niczego w wyniku takiej ugody nie zyskał przecież..
Flag Flag
teoretycznie zwolnił się z obowiązku zwrotu zadatku w podwójnej wysokości więc uzyskał jakąś korzyść. Natomiast nie rozumiem jakie przeszkody istniały nie pozwalające sprzedającemu na wywiązanie się z umowy, teraz znajduje się w dużo gorszej sytuacji i być może będzie musiał przenieść własność za połowę ceny. Być może istnieje jakaś możliwość powołania się na wadę oświadczenia woli? Dlaczego został przyjęty zadatek w tak dużej wysokości?
Flag Flag
hm, ale w ugodzie, o ile dobrze rozumiem, sprzedawca zobowiązał się do przeniesienia własności nieruchomości. Ugoda taka musialaby wiec mieć formę aktu notarialnego. to juz nie jest umowa przedswtępna, tylko samoistna umowa o przeniesienie nieruchomości. Bez formy aktu notarialnego - nieważna.
Flag Flag
nie, to tylko umowa zobowiązująca ale nie rozporządzająca. Do wywołania skutku potrzebna jest kolejna czynność przed notariuszem, co więcej przy sporządzaniu aktu notarialnego w jego treści musi być zawarta informacja, iż rozporządzenie następuje w rezultacie wykonania wcześniej podjętego zobowiązania, w przeciwnym razie przeniesienie jest nieważne
Flag Flag
jesli można - Kc: Art. 158. Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione. Dla uporządkowania: 1.ugoda zawiera zobowiaznanie do przeniesienia wlasnosci 2.ugoda nie ma formy aktu notarialnego 3.umowa ugody jest nieważna 4.przeniesienie wlasnosci będzie nieważne 5.nabywca nie osiagnie zamierzonego skutku i nie uzyska własności nieruchomosci,a zatem 6.roszczeniom nabywcy nie mozna udzielic skutecznej ochrony /przegra w sądzie/. Jezeli popelniam jakis blad w rozumowaniu to prosze wskazac, a zamilkne na wieki niczym fryderyka kulesza ;)
Flag Flag
Racja. 100%
Flag Flag
Ja błędu nie widzę - umowa przedwstępna to jedno, a ugoda to co innego. Pierwszej nie dotrzymano (ma zresztą tylko skutki odszkodowawcze, bez rzeczowych), a druga jest nieważna. Żeby sprzedać trzeba pójść do notariusza. <br> P.S. Pani Fryderyka rzeczywiście zamilkła? Na wieki? Po tej reprymendzie dostała zawału?
Flag Flag
Zapewne teraz mnie czeka wyrugowanie z forum, hę ;) Muszę być zatem ostrożna, chyba, że z założenia miało to być forum męskie emoticon
Flag Flag
Jeżeli chcesz wziąć udział w dyskusji
musisz się zalogować
Logowanie

Jeżeli masz już swoje konto - wystarczy, że podasz swój e-mail i hasło.
Jeżeli jeszcze konta nie posiadasz - zachęcamy do bezpłatnej rejestracji.

Zamknij