Komunikat

Drodzy Użytkownicy

W dniu 10 stycznia 2012 r. nastąpiła zmiana sposobu logowania do Forum LEX w związku z wprowadzeniem nowego systemu autoryzacji. Zmiana ma na celu podniesienie bezpieczeństwa danych użytkowników.

Forum LEX

Widok kombinacyjny Płaski widok Widok drzewa
STWIERDZENIE NABYCIA SPADKU
toggle
Chciałabym się dowiedzieć jak przeprowadzić sprawę spadkową po zmarłych rodzicach. Matka zmarła w 1988r. , ojciec w 1999r. - nie pozostawili po sobie testamentu. Został po nich dom i działka. Moje siostry dawno już powychodziły za mąż i wyprowadziły się do innych miast. Jeden z moich braci zmarł jako dziecko , jeden w wieku 40 lat nie posiadając ani dzieci ani żomy oraz jeden pozostawiając po sobie syna. Jakie dokumenty muszę dołączyć do wniosku? Czy akt małżeństwa rodziców też będzie potrzebny?
Flag Flag
We wniosku o stwierdzenie nabyci spadku należy zawrzeć informacje o wszystkich żyjących spadkobiercach ustawowych spadkodawcy. Do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy dołączyć: 1) odpis wniosku w tylu kopiach ilu jest uczestników postępowania, 2) Odpis skrócony aktu zgonu spadkodawców po jednym egzemplarzu 3) Odpis skrócony aktu małżeństwa 4) Odpis skrócony aktu urodzenia mężczyzn uczestniczących w postępowaniu 5) Odpis skrócony aktu małżeństwa kobiet uczestniczących w postępowaniu(dot.zmiany nazwiska) 6) Opłata sądowa w wysokości 50 zł Wniosek taki należy w myśl art. 628 K.p.c. skierować do sądu spadku, tj. sądu rejonowego wydziału cywilnego, w którego okręgu zmarły spadkodawca miał ostatnio miejsce zamieszkania. Wydaje się, że dopuszczalne jest żądanie w jednym wniosku rozstrzygnięcia wszystkich opisanych w pytaniu spraw. Przemawia za tym fakt, iż sąd spadku dla wszystkich tych osób jest ten sam. Łączne przeprowadzenie tych wszystkich spraw może nastąpić na podstawie art. 199 i 219 kodeksu postępowania cywilnego w związku z art. 13 § 2 kodeksu postępowania cywilnego.
Flag Flag
Mam jeszcze dwa pytania: 1. czy odpis aktu małżeństwa spadkodawców jest konieczny? 2. czy spadkobiercą po zmarłym bracie jest tylko jego syn czy może również jego żona (i jej akt urodzenia i małżeństwa także muszę przedstawić?)?
Flag Flag
Polecamy:
Jeżeli chcesz wziąć udział w dyskusji
musisz się zalogować
Logowanie

Jeżeli masz już swoje konto - wystarczy, że podasz swój e-mail i hasło.
Jeżeli jeszcze konta nie posiadasz - zachęcamy do bezpłatnej rejestracji.

Zamknij