Komunikat

Drodzy Użytkownicy

W dniu 10 stycznia 2012 r. nastąpiła zmiana sposobu logowania do Forum LEX w związku z wprowadzeniem nowego systemu autoryzacji. Zmiana ma na celu podniesienie bezpieczeństwa danych użytkowników.

Forum LEX

Widok kombinacyjny Płaski widok Widok drzewa
RE: Gabinet medycyny estetycznej - kwalifikacja do kategorii
toggle
Witam, otwieram gabinet medycyny estetycznej, ale mam watpliwosc odnosnie kwalifikacji do odpowiedniej kategorii - uslugi lekarskie czy kosmetologiczne? Nazwa kierunku studiow, ktore ukonczylam brzmiala: 'Kosmetologia lekarska z elementami medycyny estetycznej', w pkd nie potrafie znalezc odpowiedniego kodu. Ksiegowa rowniez ma watpliwosc, do jakiego rodzaju uslug zaliczyc tego typu dzialalnosc oraz czy moge w tym przypadku skorzystac z prolongaty dotyczacej posiadania kasy fiskalnej i odroczyc jej zakup do stycznia, a takze czy ktoras z tych kategorii bedzie dla mnie korzystniejsza czy nie ma to znaczenia? Z gory dziekuje za odpowiedz.
Flag Flag
Zakwalifikowanie działalności do usług lekarskich, bądź do usług kosmetycznych zależy przede wszystkim od tego, czy osoby wykonujące te usługi mają (będą miały) uprawnienia do wykonywania praktyki lekarskiej i posługiwania się tytułem lekarza.
Flag Flag
Jak dobrze rozumiem, to gabinet to specjalistyczne pomieszczenie pracy zawodowej, pracownia: gabinet lekarski, zabiegowy, kosmetyczny itp. To wszystko zależy jak zakwalifikujemy takie zabiegi. Poczytaj sobie na tym blogu więcej medyczne-prawo.pl albo idź do kancelarii prawa farmaceutycznego na porady prawne
Flag Flag
Jakub Stroka:
To wszystko zależy jak zakwalifikujemy takie zabiegi. Poczytaj sobie na tym blogu więcej medyczne-prawo.pl albo idź do kancelarii prawa farmaceutycznego na porady prawne

To nie zależy od tego jak pytająca sama sobie zakwalifikuje działalność, lecz od tego jak można ją legalnie zakwalifikować. I nie ma po co chodzić po poradę do "kancelarii prawa farmaceutycznego", bo problem nie jest z zakresu farmacji. Jak wynika z treści pytania, osoba chcąca otworzyć gabinet miała wątpliwości natury finansowo-podatkowej. Konsultowała to z księgową i zastanawiały się czy musi już na wstępie zakupić kasę fiskalną. Jednak na co zwróciłem uwagę w poprzedniej mojej odpowiedzi (jako anonim) istotnym jest czy osoba prowadząca usługi upiększające i chcąca je zakwalifikować jako "medycynę estetyczną" ma uprawnienia do posługiwania się tytułem lekarza (lub czy zatrudni lekarzy). W przeciwnym razie prowadząc gabinet "medycyny estetycznej" bez stosownych uprawnień popełniłaby czyn nieuczciwej konkurencji na przykład wobec podobnych usługodawców nazywających swoje gabinety "kosmetycznymi". Naruszyłaby także przepisy ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. W świetle obu ustaw byłyby to czyny polegające na wprowadzaniu klientów w błąd, polegające m.in. na posługiwaniu się nieprawdziwymi tytułami zawodowymi . Wprawdzie w obecnej praktyce języka polskiego użycie słowa "medycyna" niekoniecznie musi oznaczać usługi stricte lekarskie, bo są pojęcia "medycyny ludowej", "medycyny niekonwencjonalnej" itp. gdzie z reguły każdy zrozumie, że to nie chodzi o lekarza z uprawnieniami. Natomiast przy zestawieniu usług kosmetycznych, i usług "medycyny estetycznej" w tym drugim przypadku rozumiemy, że chodzi bardziej o operacje plastyczne, a nie o zwykłe przypiłowanie lub pomalowanie paznokci. Oczywiście nie twierdzę, że pytająca nie posiada stosownych uprawnień, gdyż niektóre uczelnie prowadzą studia z kosmetologii i medycyny estetycznej jako podyplomowe dla lekarzy - ale tu pytająca nie określiła, jaki charakter i poziom ma ukończony przez nią kierunek kształcenia.
Flag Flag
Jeżeli chcesz wziąć udział w dyskusji
musisz się zalogować
Logowanie

Jeżeli masz już swoje konto - wystarczy, że podasz swój e-mail i hasło.
Jeżeli jeszcze konta nie posiadasz - zachęcamy do bezpłatnej rejestracji.

Zamknij