Komunikat

Drodzy Użytkownicy

W dniu 10 stycznia 2012 r. nastąpiła zmiana sposobu logowania do Forum LEX w związku z wprowadzeniem nowego systemu autoryzacji. Zmiana ma na celu podniesienie bezpieczeństwa danych użytkowników.

Forum LEX

Widok kombinacyjny Płaski widok Widok drzewa
RE: Sytuowanie budynku - warunki techniczne.
toggle
Witam, nie znalazłem odpowiedniego działu gdzie mógłbym zamieścić owo pytanie. Pracuję w starostwie w wydziale budownictwa i potrzebujemy porady prawnej. Kilka osób u nas ma różne zdanie na temat który opiszę poniżej i nie potrafią dojść do konkretnego wniosku. Przedmiotem sporu jest sytuowanie budynku gospodarczo - garażowego w odległości 3m od granicy z działką sąsiednią. Budynek ten posiada ścianę bez otworów okiennych oraz podcień. Właśnie o ten podcień toczy się spór. Niektórzy twierdzą że budynek ten sytuowany jest zgodnie z warunkami technicznymi - 3m ścianą pełną, oraz okap więcej niż 1,5m od granicy (podcień pomijamy). Inni zaś twierdzą że jest to swego rodzaju wiata, która nie powinna mieć "przerwy" między ścianą a słupem który podpiera dach oraz tworzy podcień i powinna mieć ścianę na całej długości. Dla zobrazowania sytuacji wklejam zdjęcia
rzut parteru <- niestety jako link bo przy wrzucaniu obrazka ucina go
Flag Flag
Witam, proszę zapytać Tych, którzy widzą pomiędzy słupem a ścianą, ŚCIANĘ, czy w tej ścianie widzą otwór okienny lub drzwiowy. No bo jeśli widzą tam jednak ścianę, to problem jest ... ale chyba bardziej natury medycznej.
Flag Flag
No niestety problem jest. A potrzebna nam jest jednak pomoc jak najbardziej wyczerpująca temat. Dzisiaj wróciliśmy do tej sprawy i kolega znalazł wyrok sądu w którym to sąd stwierdził że jest to jeden budynek przykryty tym samym dachem, a podcień ten wlicza się do powierzchni zabudowy i należy tu stosować warunki techniczne, czyli budynek taki powinien stanąć 4m od granicy bądź nie mieć ścianę na całej jego długości. Niestety nie mam tego wyroku i nie jestem w stanie przytoczyć jego numeru. Jednak dla mnie osobiście to tłumaczenie jest trochę bez sensu. Oczywiście warunki techniczne nie są napisane zbyt dokładnie i praktycznie w każdym aspekcie można przysłowiowo gdybać. Analogicznie mozna by stosować zadaszony taras. Odległości podane w WT dla tarasu i okapu to 1,5m. Ale można by twierdzić że zadaszony taras przykryty przedłużonym dachem z budynku stanowi jedną bryłę i takie zadaszenie nie mogło by być bliżej niż 4m od granicy. Otwarty taras 1,5m od granicy - OK, okap 1,5m od granicy - OK, zadaszony taras 1,5m - NIE OK emoticon
Flag Flag
Żeby nie męczyć tematu, napiszę tylko, że wyrok jaki by nie nie stanowi podstawy prawnej. Dla mnie sprawa jest prosta nie ma ściany, nie ma sprawy. Po 19 latach pracy w administracji nauczyłem się jednego - musisz podejmować własne decyzje i sam sobie i ludziom nie stwarzaj problemów tam gdzie ich nie ma i jeszcze tego, że gdybym chciał literalnie za każdym razem stosować przepisy zasadniczo niewiele bym w ogóle załatwił. Pozdrawiam.
Flag Flag
Ma rację autor poprzedniej odpowiedzi (z 12 października 2017 r., godz. 15:27) że wyrok sądu "nie stanowi podstawy prawnej". Wyroki wiążą tylko w sprawach, w których je wydano, dla konkretnego stanu faktycznego spornej sprawy. Aby je wykorzystać jako wzorce do podejmowania decyzji, trzeba najpierw dokładnie sprawdzić, czy stany faktyczne w sprawie orzeczonej wyrokiem i rozstrzyganej poprzez wydanie decyzji są identyczne, lub na tyle zbliżone, by stosować analogię. Ma rację też, by nie stwarzać problemów sobie i stronom postępowania.
W pytaniu zabrakło informacji, czy właścicielowi sąsiedniej posesji, w pobliżu której ma być ta sporna ściana z zadaszonym tarasem, umożliwiono zajęcie stanowiska (art. 10 k.p.a.) w sprawie proponowanej budowli, bo przecież jako sąsiad powinien być dopuszczony, w charakterze strony postępowania administracyjnego, do sprawy o wydanie pozwolenie na budowę. Czy pouczono go jakie są przepisy i wątpliwości interpretacyjne organu? Jeśli sąsiad, dopuszczony do postępowania i należycie pouczony o jego prawach (art. 9 k.p.a.) nie protestowałby przeciwko temu tarasowi, to nie ma problemu. Jeśli zaprotestuje, to dopiero wtedy trzeba będzie rozstrzygnąć spór.
Flag Flag
Jeżeli chcesz wziąć udział w dyskusji
musisz się zalogować
Logowanie

Jeżeli masz już swoje konto - wystarczy, że podasz swój e-mail i hasło.
Jeżeli jeszcze konta nie posiadasz - zachęcamy do bezpłatnej rejestracji.

Zamknij