Komunikat

Drodzy Użytkownicy

W dniu 10 stycznia 2012 r. nastąpiła zmiana sposobu logowania do Forum LEX w związku z wprowadzeniem nowego systemu autoryzacji. Zmiana ma na celu podniesienie bezpieczeństwa danych użytkowników.

Forum LEX

Widok kombinacyjny Płaski widok Widok drzewa
Wejście na teren cudzej nieruchomości
toggle
Cześć, W mojej miejscowości jest duża nieruchomość gruntowa zabudowana starymi poniemieckimi zabudowaniami. Przez środek tej nieruchomości przechodzi droga (nie ma jej na aktualnych mapach ewidencyjnych), ale stanowi ona dojazd do innych nieruchomości. Nieruchomość ma ponad 10 niespokrewnionych ze sobą właścicieli. 1 z nich zabronil mi przejścia w trakcie przechodzenia przez ten teren bo sobie tego nie życzy. W tym samym czasie z przejeścia przez tą drogą korzysta wielu innych mieszkańców i to temu właścicielowi nie przeszkadza, tylko moja osoba. W tym samym czasie uzyskałem zgodę od 2 innych właścicieli tej nieruchomości - dla nich nie ma problemu. Czy w takiej syt. 1 z właścicieli w ramach zwykłego zarządu pomimo odmiennej decyzji pozostałych, może zabronić mi przechodu przez tę nieruchomość? Nieruchomość nie jest ogrodzona - każdy ma swobodny do niej dostęp i wszyscy korzystają bo skraca czas przejścia do sklepu/kościoła. Z góry dziękuję za pomoc.
Flag Flag
Masz rację, że w ramach zwykłego zarządu wspólną nieruchomością, współwłaściciele mogą zezwolić na przechodzenie osobom obcym przez ich teren. Ale do decydowania w ramach zwykłego zarządu, niezbędna jest zgoda większości współwłaścicieli, przy czym tę większość oblicza się nie wg liczby osób, ale wg wielkości ich udziałów we współwłasności (art. 201, 204 Kodeksu cywilnego). Zatem nie wystarczy wskazane przez Ciebie "przegłosowanie" na zasadzie: dwóch zezwalających, przeciwko jednemu zabraniającemu - chyba że ci dwaj mają w sumie ponad 50 % udziałów w nieruchomości. Musisz więc poszukać kolejnych zezwalających, najlepiej tych z większymi udziałami. Warto też ową zgodę mieć na piśmie.
Flag Flag
serdeczne dzięki!
Flag Flag
Uzupełniając poprzednią odpowiedź o uprawnienia poszczególnych współwłaścicieli do zakazywania wchodzenia na ich teren, dodam, że pojedynczy współwłaściciel ma prawo podejmować czynności zmierzające do ZACHOWANIA tego co wspólne (art. 209 k.c.). Gdyby więc ktoś obcy niszczył ową współwłasność, na przykład wjeżdżał na tę drogę zbyt ciężkimi pojazdami - wystarczyłby zakaz jednego ze współwłaścicieli.
Flag Flag
Jeżeli chcesz wziąć udział w dyskusji
musisz się zalogować
Logowanie

Jeżeli masz już swoje konto - wystarczy, że podasz swój e-mail i hasło.
Jeżeli jeszcze konta nie posiadasz - zachęcamy do bezpłatnej rejestracji.

Zamknij