Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Dziennikarz, korespondent sądowy

Od lat specjalizuje się w prawie cywilnym i prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje relacje z Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i tzw. sądów warszawskich. Współtworzyła „Gazetę Prawną”, w której była zastępcą redaktora naczelnego, wcześniej pracowała w Radiu „Solidarność”. Była też specjalistą w urzędzie pełnomocnika rządu do spraw integracji europejskiej.  

Kontakt: K.Zaczkiewicz@wolterskluwer.com

Artykuły autora

SN "zabiera" się za franki, Prokurator Generalny wnioskuje o wyłączenie "nowych" sędziów

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe

25 kwietnia, w samo południe, Izba Cywilna SN, a raczej jej "nowy" skład, ma pochylić się nad pytaniami dotyczącymi kredytów frankowych. Prawnicy bankowi liczą, że w uchwale zakwestionuje praktykę uznawania umów frankowych za nieważne. Pełnomocnicy frankowiczów tego właśnie się obawiają. Mają jednak nadzieję na respektowanie wyroków TSUE. A Prokurator Generalny wystąpił właśnie z wnioskiem o wyłączenie ze sprawy tzw. neo-sędziów.

24.04.2024

Apolityczność TK: W nowym ślubowaniu nie ma odwołania do Boga

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym są podyktowane poważnym kryzysem systemowym. Celem ustawy ma być odpolitycznienie Trybunału, który przestał pełnić swoją konstytucyjną rolę. Ma się to przejawiać m.in. w przyjęciu treści ślubowania, ograniczeniu roli prezydenta, a także w wyborze kandydatów przez szersze gremia i czteroletniej przerwie w zajmowaniu przez kandydata stanowisk politycznych. Szanse na wejście w życie ustawy są jednak niewielkie.

24.04.2024

SN: Sędzia uniewinniony od zarzutu głosowania za swoim awansem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli głosowanie na wolne stanowiska sędziego w sądach wyższej instancji odbywa się za pomocą terminala, to trudno ustalić, czy sędzia uczestniczący w kolegium sądu wyłączył się od głosowania nad opiniowaniem własnej kandydatury. Nie można więc z całą pewnością stwierdzić, jaki był wpływ sędziego na ostateczny wynik tego głosowania – potwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.

24.04.2024

SN: Nabycie spadku stwierdza jeden sędzia

Prawo cywilne Prawnicy

Apelację w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, wniesioną po 27 września 2023 roku, sąd rozpoznaje w składzie jednego sędziego – podjął uchwałę Sąd Najwyższy. Regulacja z art. 367(1) k.p.c. ma odpowiednie zastosowanie w postępowaniu nieprocesowym. Na tym etapie postępowania sąd ustala, jak jest podstawa dziedziczenia i jakie udziały uzyskują poszczególni spadkobiercy.

23.04.2024

Polexit wymaga bezpiecznika, czyli poprawki ustawowej

Administracja publiczna Prawo unijne

Potrzebne jest umocnienie legitymacji demokratycznej członkostwa Polski w Unii Europejskiej – uważa Konferencja Ambasadorów RP i Polska Fundacja Schumana. Eksperci proponują, aby rozważyć nowelizację ustawy o umowach międzynarodowych. Nowelizacja powinna jednoznacznie stwierdzać, że podjęcie przez Prezydenta RP decyzji w sprawie wystąpienia Polski z Unii wymaga zgody w drodze ustawy uchwalanej w obu izbach większością 2/3 głosów. Albo referendum ogólnokrajowego o charakterze wiążącym.

22.04.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    1961