Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Dziennikarz, korespondent sądowy

Od lat specjalizuje się w prawie cywilnym i prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje relacje z Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i tzw. sądów warszawskich. Współtworzyła „Gazetę Prawną”, w której była zastępcą redaktora naczelnego, wcześniej pracowała w Radiu „Solidarność”. Była też specjalistą w urzędzie pełnomocnika rządu do spraw integracji europejskiej.  

Kontakt: K.Zaczkiewicz@wolterskluwer.com

Artykuły autora

SN: Tęczowa Maryjka nie obraża uczuć religijnych - kasacja oddalona

Prawo karne

Sąd Najwyższy uznał w czwartek 28 marca br., że wyrok uniewinniający aktywistki oskarżone o obrazę uczuć religijnych nie naruszał prawa. Chodziło o wywieszanie plakatów przedstawiających Matkę Boską z tęczową aureolą. Za popełnienie przestępstwa groziły im dwa lata pozbawienia wolności. Zdaniem sądu aktywistki nie dopuściły się przestępstwa, ponieważ ich działanie nie było intencjonalne.

28.03.2024

SN: Demonstranci nie mogą być karani za chaos prawny

Prawo karne

Celem demonstrującej pod Trybunałem Konstytucyjnym aktywistki była reakcja na bezprawie. Sąd ocenił, że w takim przypadku jej zachowanie nie może być karane. W zasadzie i policjanci, i demonstranci działali legalnie, a winę z chaos ponosi władza publiczna, która wprowadziła niekonstytucyjne prawo – orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego, oddalając kasację prokuratora na niekorzyść aktywistki oskarżonej o znieważenie policjanta.

28.03.2024

Znieważenie policjanta nie zawsze prowadzi do skazania

Prawnicy Policja

Sądy mają problemy ze skazywaniem osób oskarżanych o znieważenie funkcjonariusza. Przede wszystkim różnie rozumieją, czym jest publiczne znieważenie. Zapominają też w uzasadnieniach wyroków wpisać, że czyn był popełniony podczas i w związku z wykonywaniem przez policjantów czynności służbowych. A to prowadzi do uniewinnienia.

27.03.2024

Prof. Bosek nie będzie ukarany, inni sędziowie SN czekają na swoje dyscyplinarki

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Małgorzata Manowska przegrała we "własnym" sądzie. Wniosek I Prezes SN o ukaranie sędziego Leszka Boska z Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN za lekceważenie prezesa tej Izby i niestawiennictwo został oddalony - i jej zażalenie – także. Zaniechania i działania sędziego i kwestionowanie składów nie są deliktem dyscyplinarnym, gdyż nie były bezprawne. Niestawienie się na zgromadzeniach sędziów nie jest karane dyscyplinarnie.

27.03.2024

Dr Zalasiński: Zostawić wyroki neo-sędziów, nie likwidować Trybunału

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mamy instytucję, która nie mieści się w konstytucyjnej koncepcji podziału władzy, pełniąc funkcję ustrojowego libero, tj. gracza, który może w zależności od potrzeb, grać na każdej pozycji. Trybunał Konstytucyjny przypisuje sobie kompetencje z zakresu władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, zaniedbując przy tym kompetencje własne w stopniu haniebnym. Musimy odtworzyć TK jako organ niezawisły - uważa dr Tomasz Zalasiński, radca prawny, członek Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji im. S. Batorego, współautor projektów ustawy o TK.

25.03.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    1951