Częściej telefon do rodziny i pełnomocnika - NRA chce zmian dla osadzonych

Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka kieruje kolejną petycję z propozycją zmian. Tym razem chodzi m.in. o kodeks karny wykonawczy. NRA chce uchylenia przepisu, zgodnie z którym skarga lub prośba osadzonego, jeśli jest oczywiście bezzasadna, może nie zostać rozpoznana, ale też umożliwienia osadzonym kontaktu, minimum raz dziennie, z obrońcą oraz cztery razy tygodniowo z najbliższymi. W jej ocenie skazani na dożywocie powinni mieć również możliwość szybszej zmiany typu jednostki penitencjarnej.

23.04.2024

Zapis na sąd arbitrażowy w sprawie zawisłej przed sądem powszechnym

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Małe i średnie firmy

Nowością w przepisach kodeksu postępowania cywilnego jest możliwość dokonania zmiany właściwości sądu powszechnego na sąd arbitrażowy, jeżeli obie strony procesu tego chcą. Jest to niewątpliwie bardzo interesująca opcja rozwiązywania sporów, wskazująca na wolę ustawodawcy rozwijania sądownictwa arbitrażowego.

22.04.2024

Prof. Miąsik: Unijny system prawny odporny na rewoltę wobec zasad i praw podstawowych

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Kwestionowanie w niektórych państwach członkowskich zasad i praw podstawowych prawa unijnego groziło destabilizacją tego systemu. Jednak okazał się on odporny na tę rewoltę i wypracował nowe standardy, włącznie z pomijaniem wyroków naruszających te zasady – twierdzi prof. Dawid Miąsik z Instytutu Nauk Prawnych PAN, sędzia Sądu Najwyższego. 

22.04.2024

Neo-SN może postawić na odfrankowienie, ale sądy powszechne raczej nie pójdą tą drogą

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Już za kilka dni w Izbie Cywilnej SN może zapaść uchwała dotycząca kredytów frankowych. Jeśli zostanie podjęta, to przez skład tzw. neo-sędziów. Pełnomocnicy obawiają się, że przy okazji może spełnić się koszmar frankowiczów, bo "nowi" sędziowie mogą pójść w kierunku odfrankowienia. Sędziowie apelacyjni zapewniają jednak, że dobrze się zastanowią zanim na tej podstawie uchylą wyroki. Podkreślają, że uchwała SN ich nie wiąże, a "na stole" są m.in. orzeczenia TSUE.

22.04.2024

Nie będzie posiedzenia Trybunału Stanu do 4 maja 2024 r.

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przewodnicząca Trybunału Stanu (I Prezes SN) postanowiła nie zwołać posiedzenia TS w wymaganym przepisami terminie? Jeżeli posiedzenie pełnego składu TS nie zostanie zwołane najpóźniej na dzień 4 maja br. będzie to naruszenie przepisów prawa – napisał na platformie X Przemysław Rosati, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i członek Trybunału Stanu. To reakcja na pismo dr hab. Małgorzaty Manowskiej, przewodniczącej TS i I Prezes Sądu Najwyższego, skierowane do sześciu członków TS domagających się zmiany regulaminu Trybunału Stanu.

20.04.2024

Pełnoletniej osobie niepełnosprawnej może pomóc kurator

Wymiar sprawiedliwości

Niejednokrotnie osoby niepełnosprawne potrzebują wsparcia, w szczególności przy załatwianiu spraw administracyjnych i podejmowaniu różnych czynności. Tego rodzaju działania może podjąć dla nich kurator. Jego ustanowieniem zajmuje się sąd opiekuńczy, on też określa zakres jego obowiązków i uprawnień. W ostatnim czasie regulacje te były modyfikowane.

20.04.2024

Rzecznik dyscyplinarny ściga sędzie za apel w sprawie prezesa Dudzicza

Wymiar sprawiedliwości

Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych wezwał sędzie Olimpię Barańską-Małuszek z Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim do złożenia oświadczenia w sprawie możliwości popełnienia przewinień dyscyplinarnych polegających na uchybieniu godności urzędu. Chodzi m.in. o apel o odwołanie Jarosława Dudzicza z funkcji prezesa tego sądu, a także z delegacji do gorzowskiego sądu okręgowego oraz z funkcji zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy tymże sądzie.

19.04.2024

W Prokuraturze Zespół do przeciwdziałania m.in. mobbingowi

Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk powołał Zespół do spraw przeciwdziałania praktykom mobbingowym, dyskryminacyjnym i molestowania. Ma za zadanie zbadać skalę takich zjawisk w Prokuraturze, ocenić dotychczas obowiązujące w tym zakresie procedury, a przede wszystkim opracować i wdrożyć jednolite dla wszystkich jednostek, transparentne i skuteczne standardy i procedury antymobbingowe i antydyskryminacyjne.

19.04.2024

Sędzia Piotr Jakubiec laureatem nagrody prof. Andrzeja Wąska

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie Piotr Jakubiec został pierwszym laureatem Nagrody im. prof. Andrzeja Wąska. Została ona wręczona w ramach III edycji LubLaw Day - inicjatywy Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. Sędzia jest wieloletnim wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, prowadzi warsztaty z prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz prawa medycznego.

19.04.2024

W Naczelnym Sądzie Administracyjnym na wyrok czeka się prawie dwa lata

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Liczba skarg kasacyjnych kierowanych do Naczelnego Sądu Administracyjnego systematycznie wzrasta. W ubiegłym roku było ich o 2 tys. więcej niż w 2022 r. Czas oczekiwania na ich rozpoznanie wydłużył się nawet do 16 miesięcy, a prawnicy twierdzą, że czekają na wyroki nawet trzy lata. Powodów opóźnień jest kilka: brak sędziów, niejasne prawo i wielka fala skarg.

19.04.2024

Bliski poród nie zwalnia z obrony - adwokatki interweniują w sądzie

Wymiar sprawiedliwości

Jedna z adwokatek wniosła o zwolnienie jej z obrony z urzędu z powodu zaawansowanej ciąży. Warszawski sąd odmówił, powołując się na dobro sprawy. Dopiero po interwencji Koła Kobiet przy ORA w Warszawie i izby warszawskiej, wiceprezes sądu wskazał, że taka praktyka jest krzywdząca i odmowa w takiej sytuacji nie powinna mieć miejsca. Problem jednak w tym, że przykłady płyną z całego kraju - bywa, że sędziowie nie chcą nawet odroczyć sprawy z powodu planowanej cesarki prawniczki.

19.04.2024

NSA: Brak skrzynki podawczej PKP Intercity uniemożliwia wydanie wyroku

Wymiar sprawiedliwości Spółki

Skrzynką podawczą nie może być zwykły adres e-mail – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. PKP jako spółka akcyjna nie jest podmiotem, który zgodnie z ustawą o informatyzacji zobowiązany jest do posiadania skrzynki e-PUAP. Spółka PKP byłaby zobowiązana do posiadania takiej skrzynki, gdyby powierzono jej zadania publiczne. Sprawa dotyczyła kwestii pytania o pracowników, chorych na Covid-19, którzy jeździli pociągami.

18.04.2024

Obrót roszczeniami z dekretu warszawskiego, ważna uchwała NSA

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Niedawno Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę dotyczącą obrotu roszczeniami z dekretu warszawskiego. Wynika z niej, że nabywcy roszczeń nie mają prawa do reprywatyzacji na podstawie tzw. dekretu warszawskiego. To bardzo ważne rozstrzygniecie, wręcz historyczne - pisze Zofia Gajewska, adwokat, partner w Kancelarii Dubois i Wspólnicy.

17.04.2024

Sąd będzie mógł, a nie musiał, orzec przepadek auta pijanego kierowcy

Wymiar sprawiedliwości

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt zmian w kodeksie karnym. Chodzi o konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Sąd będzie mógł orzec przepadek takiego pojazdu, ale nie będzie miał już takiego obowiązku. Zdaniem ekspertów podwyższanie sankcji karnych jest w istocie oznaką bezsilności państwa.

17.04.2024

Prawnicza epopeja trwa - Kamiński i Wąsik znów pod lupą prokuratury

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Kolejny zwrot akcji w trwającej od 2015 r. sadze Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy pod koniec zeszłego roku zostali prawomocnie skazani za działania podejmowane w związku z tzw. aferą gruntową. Choć zostali ułaskawieni przez prezydenta, prokuratura zamierza postawić im nowe zarzuty - za nielegalne głosowanie na posiedzeniu Sejmu. Może to mocno namieszać w planach związanych ze zgłoszeniem ich kandydatury do Parlamentu Europejskiego.

17.04.2024

Duża uchwała frankowa SN już 25 kwietnia, przedawnienie najważniejsze

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Po przeszło trzech latach Sąd Najwyższy odpowie w końcu na sześć pytań dotyczących kredytów frankowych, czy jednak obecnie ma to jeszcze jakikolwiek sens? Część prawników twierdzi, że uchwała jest spóźniona i jedynie należy mieć nadzieję, że SN nie będzie próbował zawracać Wisły kijem oraz, że potwierdzi dotychczas wypracowane stanowisko TSUE. Jedyne pytanie, na które wciąż odpowiedź jest ważna, dotyczy przedawnienia. Nie wszyscy jednak tak uważają.

17.04.2024

MS chce wprowadzić transparentność procedur przy delegowaniu sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie transparentności procedur związanych z delegowaniem sędziów - to jedna z propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości, która znalazła się w projektowanych zmianach ustroju sądów powszechnych. Na nowo mają także zostać określone zasady przyznawania dodatków do wynagrodzenia z tytułu delegowania. Rząd planuje, że przyjęcie projektu noweli w tej sprawie nastąpi w drugim kwartale 2024 r.

16.04.2024

Spraw o alimenty jest mniej, ale są bardziej skomplikowane

Wymiar sprawiedliwości

Alimenty nadal są jednym z liderów, jeśli chodzi o sprawy rozpatrywane w wydziałach rodzinnych. Na przestrzeni ostatnich lat ich wpływ się zmniejszył, co wynikało choćby ze spadku liczby dzieci czy świadczenia 500 plus - wynika z raportu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Co istotne jednak, nie oznacza to szybszego procedowania, choćby dlatego, że strony są mniej skłonne do ugody i bardziej świadome prawnie. Chętniej też sięgają po profesjonalną pomoc prawną.

16.04.2024

SN: Żołnierz nie może być pełnomocnikiem Skarbu Państwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Żołnierz pełniący zawodową służbę wojskową, niebędący adwokatem lub radcą prawnym, nie może być pełnomocnikiem procesowym Skarbu Państwa w sprawie cywilnej - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego, rozpoznając zagadnienie prawne dotyczące reprezentacji w postępowaniu o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

15.04.2024
1  2  3  4  5    358