MS chce wprowadzić transparentność procedur przy delegowaniu sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie transparentności procedur związanych z delegowaniem sędziów - to jedna z propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości, która znalazła się w projektowanych zmianach ustroju sądów powszechnych. Na nowo mają także zostać określone zasady przyznawania dodatków do wynagrodzenia z tytułu delegowania. Rząd planuje, że przyjęcie projektu noweli w tej sprawie nastąpi w drugim kwartale 2024 r.

16.04.2024

Spraw o alimenty jest mniej, ale są bardziej skomplikowane

Wymiar sprawiedliwości

Alimenty nadal są jednym z liderów, jeśli chodzi o sprawy rozpatrywane w wydziałach rodzinnych. Na przestrzeni ostatnich lat ich wpływ się zmniejszył, co wynikało choćby ze spadku liczby dzieci czy świadczenia 500 plus - wynika z raportu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Co istotne jednak, nie oznacza to szybszego procedowania, choćby dlatego, że strony są mniej skłonne do ugody i bardziej świadome prawnie. Chętniej też sięgają po profesjonalną pomoc prawną.

16.04.2024

SN: Żołnierz nie może być pełnomocnikiem Skarbu Państwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Żołnierz pełniący zawodową służbę wojskową, niebędący adwokatem lub radcą prawnym, nie może być pełnomocnikiem procesowym Skarbu Państwa w sprawie cywilnej - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego, rozpoznając zagadnienie prawne dotyczące reprezentacji w postępowaniu o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

15.04.2024

„Gostynin” po 10 latach z szansą na decyzję. To szpital czy więzienie?

Wymiar sprawiedliwości

Dwa ministerstwa – sprawiedliwości i zdrowia – są zgodne, że w krótkiej perspektywie konieczne są zmiany w funkcjonowaniu Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dysscocjalnym w Gostyninie i Czersku. Ale zapowiadają też zmiany systemowe, które mają to uregulować zgodnie z zasadami praworządności. W tym wreszcie zdecydować, czy ma to być więzienie, czyszpital.

15.04.2024

Od marca biegły na sali sądowej wyjątkowo

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z nowelizacją k.p.c, która weszła w życie w marcu, sąd zarządza przeprowadzenie czynności z udziałem biegłego na sali sądowej na uzasadniony wniosek strony, albo gdy wiarygodność opinii przedstawianej w ramach posiedzenia zdalnego budzi wątpliwości. Inaczej więc niż w przypadku sprzeciwu co do przesłuchania świadka w trybie zdalnym – wniosek dotyczący biegłego nie będzie dla sądu wiążący. To z kolei może prowadzić do sytuacji, że obecność biegłych na sali sądowe stanie się wyjątkiem.

15.04.2024

Bodnar: Ławnicy w polskich sądach są niedoceniani

Wymiar sprawiedliwości

Trzeba "na poważnie" wprowadzić ławników do polskich sądów - powiedział w sobotę w Toruniu minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Podkreślił, że konieczne jest, by byli oni doceniani, szanowani; być może "to wystarczy" i nie trzeba będzie myśleć o sędziach pokoju. Zauważył, że mamy piękną tradycję ławników sądowych, którzy są absolutnie niedoceniani przez ostatnie lata.

13.04.2024

Sejm przyjął nowelizację o Krajowej Radzie Sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Sejm przyjął nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zmieniającą zasady wyboru sędziów/członków rady. Wśród poprawek, które zgłoszono wprowadzić podczas prac w komisji, jest taka zgodnie z którą NRA ale także KRRP mają mieć możliwość zgłaszania kandydatów. Regulacja zakłada również, że z dniem ogłoszenia wyników wyborów nowych sędziowskich członków rady zakończy się działalność dotychczasowych.

12.04.2024

Wydział frankowy pęka w szwach - MS chce go wspomóc digitalizacją i etatami

Wymiar sprawiedliwości

W warszawskim wydziale frankowym jest obecnie "na biegu" ponad 45 tys. spraw, a sędziowie mają ich w referatach średnio po 1500. Dodatkowo każdego dnia wpływa tu ok. 1000 pism. Skutkiem jest długi czas oczekiwania, nie tylko na pierwsze rozprawy, ale nawet na zabezpieczenie spłaty rat kredytu, a także... sędziowskie wnioski o przeniesienie. MS widzi problem i chce postawić m.in. na digitalizację i kolejne etaty. A prawnicy podkreślają, że czas zastanowić się nad przyszłością wydziału.

12.04.2024

Stawki biegłych wreszcie w górę? Prace nad rozporządzeniem na finiszu

Wymiar sprawiedliwości

Nowe kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości od początku podkreśla, że sprawa biegłych jest resortowym priorytetem. Na etapie Komisji Prawniczej jest projekt rozporządzenia - jeszcze starej ekipy - dotyczący stawek biegłych w sprawach cywilnych. Założeniem jest podniesienie ich o 30,49 proc. w stosunku do wysokości w 2023 r. W uwagach sami biegli podkreślają, że proponowany wzrost jest zbyt niski i odbiega od stawek rynkowych.

12.04.2024

Projekt ustawy formalnie kończący działalność komisji ds. wpływów rosyjskich w Sejmie

Wymiar sprawiedliwości

Grupa posłów Polska 2050-Trzecia Droga skierowała do Sejmu projekt ustawy, który ma formalnie zakończyć działalność Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, zwanej potocznie "lex Tusk". Wcześniej, w listopadzie 2023 r., odwołano wszystkich jej członków.

11.04.2024

SN: Sędzia przez 40 lat znęcał się nad żoną - pozbawiony stanu spoczynku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Psychiczne i fizyczne znęcanie się nad osobą najbliższą, potwierdzone wyrokiem sądu karnego, stanowi jednocześnie naruszenie zasad etycznych i uchybienie godności sędziego. Za taki czyn Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej odebrał skazanemu uposażenie sędziowskie i stan spoczynku. Jest to przestępstwo nawet bardziej szkodliwe społecznie niż jazda po pijanemu – podkreślił sąd.

11.04.2024

Dziecko przed sądem - MS przygotowało wzory informacji dla świadka i podejrzanego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kim jest podejrzany, kim świadek, jakie mają prawa i obowiązki, z kim można przyjść na przesłuchanie i składanie wyjaśnień, czym jest protokół przesłuchania i co trzeba z nim zrobić - te i inne kwestia wyjaśnione są we wzorach informacji, które Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało dla świadków i podejrzanych, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Projekt trafił do opiniowania.

11.04.2024

NSA: Nabywca roszczeń z dekretu Bieruta nie jest stroną

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Nabywcy roszczeń wynikających z dekretu warszawskiego nie przysługuje przymiot strony w sprawie administracyjnej o wydanie decyzji reprywatyzacyjnej na podstawie dekretu Bieruta – orzekł w uchwale Naczelny Sąd Administracyjny. W orzecznictwie sądów ujawniły się rozbieżności na tle wykładni przepisów tego dekretu z 1945 r. w sprawie przejęcia przez państwo gruntów w Warszawie, dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich skierował zagadnienie do rozstrzygnięcia.

10.04.2024

Sejm nie zajmie się 10 kwietnia zmianami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejm w środę, 10 kwietnia, miał zająć się projektem ustawy o TK i projektem przepisów wprowadzających. Ten punkt zostały na razie wykreślony z porządku. Chodzi o zmiany skracające kadencję prezesa Trybunału i zapewniające wybór sędziów większością kwalifikowaną 3/5 głosów. Co więcej zgodnie z nimi wyroki wydane przy udziale tzw. dublerów i ich następców mają być nieważne i nie wywoływać skutków prawnych.

10.04.2024

W sprawach frankowych apelacja prawie pewna, choć część banków czasem rezygnuje

Wymiar sprawiedliwości

Banki nie poddają się łatwo w sprawach frankowych. Regułą jest, że składają apelacje od niekorzystnych dla siebie wyroków w I instancji, mimo że przeważnie w II instancji również przegrywają. Nie zniechęca ich też to, że apelacje są często finansowo niekorzystne - koszty banku związane z ich wniesieniem sięgają średnio ok. 35 tysięcy złotych za jedną sprawę, i to bez wynagrodzenia pełnomocnika. Apelacji nie wnoszą, gdy sąd "odfrankawia" umowę.

10.04.2024

Dr Wiewiórowska-Domagalska: Czas na ustawę frankową minął, trzeba usprawnić orzekanie

Wymiar sprawiedliwości

Czas na ustawę frankową, o której się mówiło przy poprzednich wyborach prezydenckich, minął. W sądach, na koniec 2023 r., było ok. 180 tys. spraw frankowych i należy wdrożyć rozwiązania, które to rozładują. Te krótkoterminowe to choćby baza dla sędziów z zagadnieniami i orzeczeniami m.in. TSUE oraz digitalizacja akt. Będziemy też stawiać na ugody - mówi dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska, pełnomocniczka ministra sprawiedliwości do spraw ochrony konsumenta.

10.04.2024

Siedem lat więzienia dla adwokata - groźby, wynoszenie grypsów, mataczenie

Wymiar sprawiedliwości

Na łączną karę siedmiu lat pozbawienia wolności skazał adwokata Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie. Orzekł też wobec niego zakaz wykonywania zawodu i wszelkiej działalności związanej z udzielaniem porad prawnych również na okres siedmiu lat. Prawnik był oskarżony o powoływanie się na wpływy w policji i doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzania mieniem, utrudnianie postępowania, usiłowanie oszustwa, paserstwo laptopa i składanie fałszywych zeznań.

09.04.2024

Izba Odpowiedzialności Zawodowej bezradna wobec rzeczników ad hoc

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obecnie w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej w sprawach sędziowskich rządzą rzecznicy powołani ad hoc przez ministra sprawiedliwości. Wycofują wnioski o ukarania sędziów za przekroczenie uprawnień jako funkcjonariusze publiczni. Chodzi najczęściej o odmowę orzekania z sędziami powołanymi po 2017 r. i podważanie tych powołań przez Krajową Radę Sądownictwa.

09.04.2024

Digitalizacja, ugody, e-pozwy - MS na wojnie z zatorami frankowymi

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Pod koniec 2023 roku w sądach było ok. 180 tys. spraw frankowych. Z pewnością jeszcze ich przybędzie. Prokonsumenckie orzecznictwo TSUE, ale i bilans wygranych, zachęca kolejne osoby do kierowania pozwów. W efekcie na pierwszą rozprawę w sprawie frankowej trzeba czekać nawet kilka lat. MS ma propozycje zmian - m.in. digitalizację spraw, bazę z orzecznictwem dla sędziów czy e-pozwy. Sędziowie też postulują zmiany w przepisach.

09.04.2024

Bieg przedawnienia może być liczony tak samo dla frankowicza i dla banku

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

TSUE czeka na rozstrzygnięcie pytania prejudycjalnego polskiego sądu, dotyczące przedawnienia roszczeń banków wobec frankowiczów. Z opublikowanych właśnie uzasadnień do tych pytań wynika, że sąd odpowiada się za takim samym traktowaniem roszczeń kredytobiorców i banków. Nie wiadomo jednak, czy TSUE w ogóle się nimi zajmie - uważają prawnicy, bo sąd wychodzi z błędnego założenia, że przepisy UE mają zastosowanie do sposobu rozliczenia roszczeń restytucyjnych stron nieważnej umowy kredytu.

08.04.2024
1  2  3  4  5    357