Obrót roszczeniami z dekretu warszawskiego, ważna uchwała NSA

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Niedawno Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę dotyczącą obrotu roszczeniami z dekretu warszawskiego. Wynika z niej, że nabywcy roszczeń nie mają prawa do reprywatyzacji na podstawie tzw. dekretu warszawskiego. To bardzo ważne rozstrzygniecie, wręcz historyczne - pisze Zofia Gajewska, adwokat, partner w Kancelarii Dubois i Wspólnicy.

17.04.2024

Sąd będzie mógł, a nie musiał, orzec przepadek auta pijanego kierowcy

Wymiar sprawiedliwości

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt zmian w kodeksie karnym. Chodzi o konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Sąd będzie mógł orzec przepadek takiego pojazdu, ale nie będzie miał już takiego obowiązku. Zdaniem ekspertów podwyższanie sankcji karnych jest w istocie oznaką bezsilności państwa.

17.04.2024

Prawnicza epopeja trwa - Kamiński i Wąsik znów pod lupą prokuratury

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Kolejny zwrot akcji w trwającej od 2015 r. sadze Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy pod koniec zeszłego roku zostali prawomocnie skazani za działania podejmowane w związku z tzw. aferą gruntową. Choć zostali ułaskawieni przez prezydenta, prokuratura zamierza postawić im nowe zarzuty - za nielegalne głosowanie na posiedzeniu Sejmu. Może to mocno namieszać w planach związanych ze zgłoszeniem ich kandydatury do Parlamentu Europejskiego.

17.04.2024

Duża uchwała frankowa SN już 25 kwietnia, przedawnienie najważniejsze

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Po przeszło trzech latach Sąd Najwyższy odpowie w końcu na sześć pytań dotyczących kredytów frankowych, czy jednak obecnie ma to jeszcze jakikolwiek sens? Część prawników twierdzi, że uchwała jest spóźniona i jedynie należy mieć nadzieję, że SN nie będzie próbował zawracać Wisły kijem oraz, że potwierdzi dotychczas wypracowane stanowisko TSUE. Jedyne pytanie, na które wciąż odpowiedź jest ważna, dotyczy przedawnienia. Nie wszyscy jednak tak uważają.

17.04.2024

MS chce wprowadzić transparentność procedur przy delegowaniu sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie transparentności procedur związanych z delegowaniem sędziów - to jedna z propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości, która znalazła się w projektowanych zmianach ustroju sądów powszechnych. Na nowo mają także zostać określone zasady przyznawania dodatków do wynagrodzenia z tytułu delegowania. Rząd planuje, że przyjęcie projektu noweli w tej sprawie nastąpi w drugim kwartale 2024 r.

16.04.2024

Spraw o alimenty jest mniej, ale są bardziej skomplikowane

Wymiar sprawiedliwości

Alimenty nadal są jednym z liderów, jeśli chodzi o sprawy rozpatrywane w wydziałach rodzinnych. Na przestrzeni ostatnich lat ich wpływ się zmniejszył, co wynikało choćby ze spadku liczby dzieci czy świadczenia 500 plus - wynika z raportu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Co istotne jednak, nie oznacza to szybszego procedowania, choćby dlatego, że strony są mniej skłonne do ugody i bardziej świadome prawnie. Chętniej też sięgają po profesjonalną pomoc prawną.

16.04.2024

SN: Żołnierz nie może być pełnomocnikiem Skarbu Państwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Żołnierz pełniący zawodową służbę wojskową, niebędący adwokatem lub radcą prawnym, nie może być pełnomocnikiem procesowym Skarbu Państwa w sprawie cywilnej - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego, rozpoznając zagadnienie prawne dotyczące reprezentacji w postępowaniu o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

15.04.2024

Od marca biegły na sali sądowej wyjątkowo

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z nowelizacją k.p.c, która weszła w życie w marcu, sąd zarządza przeprowadzenie czynności z udziałem biegłego na sali sądowej na uzasadniony wniosek strony, albo gdy wiarygodność opinii przedstawianej w ramach posiedzenia zdalnego budzi wątpliwości. Inaczej więc niż w przypadku sprzeciwu co do przesłuchania świadka w trybie zdalnym – wniosek dotyczący biegłego nie będzie dla sądu wiążący. To z kolei może prowadzić do sytuacji, że obecność biegłych na sali sądowe stanie się wyjątkiem.

15.04.2024

„Gostynin” po 10 latach z szansą na decyzję. To szpital czy więzienie?

Wymiar sprawiedliwości

Dwa ministerstwa – sprawiedliwości i zdrowia – są zgodne, że w krótkiej perspektywie konieczne są zmiany w funkcjonowaniu Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dysscocjalnym w Gostyninie i Czersku. Ale zapowiadają też zmiany systemowe, które mają to uregulować zgodnie z zasadami praworządności. W tym wreszcie zdecydować, czy ma to być więzienie, czyszpital.

15.04.2024

Bodnar: Ławnicy w polskich sądach są niedoceniani

Wymiar sprawiedliwości

Trzeba "na poważnie" wprowadzić ławników do polskich sądów - powiedział w sobotę w Toruniu minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Podkreślił, że konieczne jest, by byli oni doceniani, szanowani; być może "to wystarczy" i nie trzeba będzie myśleć o sędziach pokoju. Zauważył, że mamy piękną tradycję ławników sądowych, którzy są absolutnie niedoceniani przez ostatnie lata.

13.04.2024

Sejm przyjął nowelizację o Krajowej Radzie Sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Sejm przyjął nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zmieniającą zasady wyboru sędziów/członków rady. Wśród poprawek, które zgłoszono wprowadzić podczas prac w komisji, jest taka zgodnie z którą NRA ale także KRRP mają mieć możliwość zgłaszania kandydatów. Regulacja zakłada również, że z dniem ogłoszenia wyników wyborów nowych sędziowskich członków rady zakończy się działalność dotychczasowych.

12.04.2024

Wydział frankowy pęka w szwach - MS chce go wspomóc digitalizacją i etatami

Wymiar sprawiedliwości

W warszawskim wydziale frankowym jest obecnie "na biegu" ponad 45 tys. spraw, a sędziowie mają ich w referatach średnio po 1500. Dodatkowo każdego dnia wpływa tu ok. 1000 pism. Skutkiem jest długi czas oczekiwania, nie tylko na pierwsze rozprawy, ale nawet na zabezpieczenie spłaty rat kredytu, a także... sędziowskie wnioski o przeniesienie. MS widzi problem i chce postawić m.in. na digitalizację i kolejne etaty. A prawnicy podkreślają, że czas zastanowić się nad przyszłością wydziału.

12.04.2024

Stawki biegłych wreszcie w górę? Prace nad rozporządzeniem na finiszu

Wymiar sprawiedliwości

Nowe kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości od początku podkreśla, że sprawa biegłych jest resortowym priorytetem. Na etapie Komisji Prawniczej jest projekt rozporządzenia - jeszcze starej ekipy - dotyczący stawek biegłych w sprawach cywilnych. Założeniem jest podniesienie ich o 30,49 proc. w stosunku do wysokości w 2023 r. W uwagach sami biegli podkreślają, że proponowany wzrost jest zbyt niski i odbiega od stawek rynkowych.

12.04.2024

Projekt ustawy formalnie kończący działalność komisji ds. wpływów rosyjskich w Sejmie

Wymiar sprawiedliwości

Grupa posłów Polska 2050-Trzecia Droga skierowała do Sejmu projekt ustawy, który ma formalnie zakończyć działalność Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, zwanej potocznie "lex Tusk". Wcześniej, w listopadzie 2023 r., odwołano wszystkich jej członków.

11.04.2024

SN: Sędzia przez 40 lat znęcał się nad żoną - pozbawiony stanu spoczynku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Psychiczne i fizyczne znęcanie się nad osobą najbliższą, potwierdzone wyrokiem sądu karnego, stanowi jednocześnie naruszenie zasad etycznych i uchybienie godności sędziego. Za taki czyn Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej odebrał skazanemu uposażenie sędziowskie i stan spoczynku. Jest to przestępstwo nawet bardziej szkodliwe społecznie niż jazda po pijanemu – podkreślił sąd.

11.04.2024

Dziecko przed sądem - MS przygotowało wzory informacji dla świadka i podejrzanego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kim jest podejrzany, kim świadek, jakie mają prawa i obowiązki, z kim można przyjść na przesłuchanie i składanie wyjaśnień, czym jest protokół przesłuchania i co trzeba z nim zrobić - te i inne kwestia wyjaśnione są we wzorach informacji, które Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało dla świadków i podejrzanych, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Projekt trafił do opiniowania.

11.04.2024

NSA: Nabywca roszczeń z dekretu Bieruta nie jest stroną

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Nabywcy roszczeń wynikających z dekretu warszawskiego nie przysługuje przymiot strony w sprawie administracyjnej o wydanie decyzji reprywatyzacyjnej na podstawie dekretu Bieruta – orzekł w uchwale Naczelny Sąd Administracyjny. W orzecznictwie sądów ujawniły się rozbieżności na tle wykładni przepisów tego dekretu z 1945 r. w sprawie przejęcia przez państwo gruntów w Warszawie, dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich skierował zagadnienie do rozstrzygnięcia.

10.04.2024

Sejm nie zajmie się 10 kwietnia zmianami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejm w środę, 10 kwietnia, miał zająć się projektem ustawy o TK i projektem przepisów wprowadzających. Ten punkt zostały na razie wykreślony z porządku. Chodzi o zmiany skracające kadencję prezesa Trybunału i zapewniające wybór sędziów większością kwalifikowaną 3/5 głosów. Co więcej zgodnie z nimi wyroki wydane przy udziale tzw. dublerów i ich następców mają być nieważne i nie wywoływać skutków prawnych.

10.04.2024

W sprawach frankowych apelacja prawie pewna, choć część banków czasem rezygnuje

Wymiar sprawiedliwości

Banki nie poddają się łatwo w sprawach frankowych. Regułą jest, że składają apelacje od niekorzystnych dla siebie wyroków w I instancji, mimo że przeważnie w II instancji również przegrywają. Nie zniechęca ich też to, że apelacje są często finansowo niekorzystne - koszty banku związane z ich wniesieniem sięgają średnio ok. 35 tysięcy złotych za jedną sprawę, i to bez wynagrodzenia pełnomocnika. Apelacji nie wnoszą, gdy sąd "odfrankawia" umowę.

10.04.2024

Dr Wiewiórowska-Domagalska: Czas na ustawę frankową minął, trzeba usprawnić orzekanie

Wymiar sprawiedliwości

Czas na ustawę frankową, o której się mówiło przy poprzednich wyborach prezydenckich, minął. W sądach, na koniec 2023 r., było ok. 180 tys. spraw frankowych i należy wdrożyć rozwiązania, które to rozładują. Te krótkoterminowe to choćby baza dla sędziów z zagadnieniami i orzeczeniami m.in. TSUE oraz digitalizacja akt. Będziemy też stawiać na ugody - mówi dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska, pełnomocniczka ministra sprawiedliwości do spraw ochrony konsumenta.

10.04.2024
1  2  3  4  5    357