SN: Wtargnięcie do domu żony z zamaskowanymi osobami jest karalne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Naruszenie miru domowego poprzez wdarcie się do domu żony z trzema zamaskowanymi mężczyznami nie może być uznane za czyn o znikomej szkodliwości społecznej. Dlatego Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie umarzające postępowanie karne, gdyż sprawca wcześniej zastraszał kobietę, groził podpaleniem, pozbawieniem życia jej i rodziny, porwaniem syna - wszystko po to, by zmusić ją do podpisania niekorzystnej umowy.

25.04.2024

Prokuratorzy narażeni na stres, wypalenie, myśli samobójcze - potrzebne wsparcie psychologiczne

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP apeluje do ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego o podjęcie działań instytucjonalnych i systemowych w celu zapewnienia koniecznego i należnego wsparcia, edukacji oraz opieki psychologicznej dla prokuratorów, ale też pracowników Prokuratury. Jak wskazuje, ich obowiązki służbowe wiążą się z licznymi obciążeniami psychofizycznymi i ogromnym stresem, co prowadzi do wypalenia, uzależnień i myśli samobójczych.

25.04.2024

SN "zabiera" się za franki, Prokurator Generalny wnioskuje o wyłączenie "nowych" sędziów

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe

25 kwietnia, w samo południe, Izba Cywilna SN, a raczej jej "nowy" skład, ma pochylić się nad pytaniami dotyczącymi kredytów frankowych. Prawnicy bankowi liczą, że w uchwale zakwestionuje praktykę uznawania umów frankowych za nieważne. Pełnomocnicy frankowiczów tego właśnie się obawiają. Mają jednak nadzieję na respektowanie wyroków TSUE. A Prokurator Generalny wystąpił właśnie z wnioskiem o wyłączenie ze sprawy tzw. neo-sędziów.

24.04.2024

KRS kwestionuje uprawnienia ministra do powołania rzeczników dyscyplinarnych ad hoc

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa skierowała właśnie do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisów dotyczących sędziowskich dyscyplinarek. Chodzi konkretnie o uprawnienia ministra sprawiedliwości do powoływania rzeczników dyscyplinarnych ad hoc, rozpatrywania skargi dotyczącej działalności rzecznika, ale też składania sprzeciwu i żądania przesłania materiałów zebranych przez rzecznika w toku czynności wyjaśniających.

24.04.2024

Prace rządu to głównie zapowiedzi

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Prawo unijne

Mamy ogromne zaległości we wdrażaniu unijnego prawa, bo rząd Zjednoczonej Prawicy pozostawił w spadku wiele unijnych dyrektyw, wdrożeniu których nie podołał. Obecny na zapowiedziach głównie poprzestaje. Tak jest w Ministerstwie Zdrowia, które dotąd nie przedstawiło pomysłu na reformę szpitalnictwa. W oświacie dyskusja o likwidacji prac domowych przykryła brak reform, a zmiany w podatkach ma poprzedzić analiza. Długa ma być też droga w odbudowaniu praworządności. Pracodawcy zaś liczą, że będą mieli szansę na merytoryczną dyskusję o ważnych dla rynku pracy projektach.

24.04.2024

Apolityczność TK: W nowym ślubowaniu nie ma odwołania do Boga

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym są podyktowane poważnym kryzysem systemowym. Celem ustawy ma być odpolitycznienie Trybunału, który przestał pełnić swoją konstytucyjną rolę. Ma się to przejawiać m.in. w przyjęciu treści ślubowania, ograniczeniu roli prezydenta, a także w wyborze kandydatów przez szersze gremia i czteroletniej przerwie w zajmowaniu przez kandydata stanowisk politycznych. Szanse na wejście w życie ustawy są jednak niewielkie.

24.04.2024

SN: Sędzia uniewinniony od zarzutu głosowania za swoim awansem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli głosowanie na wolne stanowiska sędziego w sądach wyższej instancji odbywa się za pomocą terminala, to trudno ustalić, czy sędzia uczestniczący w kolegium sądu wyłączył się od głosowania nad opiniowaniem własnej kandydatury. Nie można więc z całą pewnością stwierdzić, jaki był wpływ sędziego na ostateczny wynik tego głosowania – potwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.

24.04.2024

Sędzia Miczek: Czy SN powinien wyręczać ustawodawcę, czyli po co nam uchwała frankowa?

Wymiar sprawiedliwości

Niektóre orzeczenia Sądu Najwyższego, zapadające w sprawach frankowych, zaskakują wszystkich uczestników sporu, bo w swej odmiennej treści, nie znajdują oparcia w żadnej z wcześniej wyrażonych linii orzeczniczych. Sytuacja taka nie buduje powagi SN, jako najwyższego organu stającego na straży jednolitości orzecznictwa i prawidłowości stosowania prawa - pisze sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Rejonowego w Tarnowie.

24.04.2024

Pokrzywdzony umiera, trzeba zabezpieczyć jego prawa? MS nie widzi potrzeby zmian

Wymiar sprawiedliwości

Krąg podmiotów uprawnionych do wykonywania praw zmarłego pokrzywdzonego, oskarżyciela posiłkowego i oskarżyciela prywatnego, powinien zostać rozszerzony o spadkobiercę zmarłego - uważa Naczelna Rada Adwokacka. W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawione w petycji Adwokatury postulaty zmiany nie są uzasadnione, dlatego nie planuje prac legislacyjnych.

23.04.2024

Częściej telefon do rodziny i pełnomocnika - NRA chce zmian dla osadzonych

Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka kieruje kolejną petycję z propozycją zmian. Tym razem chodzi m.in. o kodeks karny wykonawczy. NRA chce uchylenia przepisu, zgodnie z którym skarga lub prośba osadzonego, jeśli jest oczywiście bezzasadna, może nie zostać rozpoznana, ale też umożliwienia osadzonym kontaktu, minimum raz dziennie, z obrońcą oraz cztery razy tygodniowo z najbliższymi. W jej ocenie skazani na dożywocie powinni mieć również możliwość szybszej zmiany typu jednostki penitencjarnej.

23.04.2024

Zapis na sąd arbitrażowy w sprawie zawisłej przed sądem powszechnym

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Małe i średnie firmy

Nowością w przepisach kodeksu postępowania cywilnego jest możliwość dokonania zmiany właściwości sądu powszechnego na sąd arbitrażowy, jeżeli obie strony procesu tego chcą. Jest to niewątpliwie bardzo interesująca opcja rozwiązywania sporów, wskazująca na wolę ustawodawcy rozwijania sądownictwa arbitrażowego.

22.04.2024

Neo-SN może postawić na odfrankowienie, ale sądy powszechne raczej nie pójdą tą drogą

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Już za kilka dni w Izbie Cywilnej SN może zapaść uchwała dotycząca kredytów frankowych. Jeśli zostanie podjęta, to przez skład tzw. neo-sędziów. Pełnomocnicy obawiają się, że przy okazji może spełnić się koszmar frankowiczów, bo "nowi" sędziowie mogą pójść w kierunku odfrankowienia. Sędziowie apelacyjni zapewniają jednak, że dobrze się zastanowią zanim na tej podstawie uchylą wyroki. Podkreślają, że uchwała SN ich nie wiąże, a "na stole" są m.in. orzeczenia TSUE.

22.04.2024

Prof. Miąsik: Unijny system prawny odporny na rewoltę wobec zasad i praw podstawowych

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Kwestionowanie w niektórych państwach członkowskich zasad i praw podstawowych prawa unijnego groziło destabilizacją tego systemu. Jednak okazał się on odporny na tę rewoltę i wypracował nowe standardy, włącznie z pomijaniem wyroków naruszających te zasady – twierdzi prof. Dawid Miąsik z Instytutu Nauk Prawnych PAN, sędzia Sądu Najwyższego. 

22.04.2024

Nie będzie posiedzenia Trybunału Stanu do 4 maja 2024 r.

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przewodnicząca Trybunału Stanu (I Prezes SN) postanowiła nie zwołać posiedzenia TS w wymaganym przepisami terminie? Jeżeli posiedzenie pełnego składu TS nie zostanie zwołane najpóźniej na dzień 4 maja br. będzie to naruszenie przepisów prawa – napisał na platformie X Przemysław Rosati, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i członek Trybunału Stanu. To reakcja na pismo dr hab. Małgorzaty Manowskiej, przewodniczącej TS i I Prezes Sądu Najwyższego, skierowane do sześciu członków TS domagających się zmiany regulaminu Trybunału Stanu.

20.04.2024

Pełnoletniej osobie niepełnosprawnej może pomóc kurator

Wymiar sprawiedliwości

Niejednokrotnie osoby niepełnosprawne potrzebują wsparcia, w szczególności przy załatwianiu spraw administracyjnych i podejmowaniu różnych czynności. Tego rodzaju działania może podjąć dla nich kurator. Jego ustanowieniem zajmuje się sąd opiekuńczy, on też określa zakres jego obowiązków i uprawnień. W ostatnim czasie regulacje te były modyfikowane.

20.04.2024

Rzecznik dyscyplinarny ściga sędzie za apel w sprawie prezesa Dudzicza

Wymiar sprawiedliwości

Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych wezwał sędzie Olimpię Barańską-Małuszek z Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim do złożenia oświadczenia w sprawie możliwości popełnienia przewinień dyscyplinarnych polegających na uchybieniu godności urzędu. Chodzi m.in. o apel o odwołanie Jarosława Dudzicza z funkcji prezesa tego sądu, a także z delegacji do gorzowskiego sądu okręgowego oraz z funkcji zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy tymże sądzie.

19.04.2024

W Prokuraturze Zespół do przeciwdziałania m.in. mobbingowi

Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk powołał Zespół do spraw przeciwdziałania praktykom mobbingowym, dyskryminacyjnym i molestowania. Ma za zadanie zbadać skalę takich zjawisk w Prokuraturze, ocenić dotychczas obowiązujące w tym zakresie procedury, a przede wszystkim opracować i wdrożyć jednolite dla wszystkich jednostek, transparentne i skuteczne standardy i procedury antymobbingowe i antydyskryminacyjne.

19.04.2024

Sędzia Piotr Jakubiec laureatem nagrody prof. Andrzeja Wąska

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie Piotr Jakubiec został pierwszym laureatem Nagrody im. prof. Andrzeja Wąska. Została ona wręczona w ramach III edycji LubLaw Day - inicjatywy Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. Sędzia jest wieloletnim wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, prowadzi warsztaty z prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz prawa medycznego.

19.04.2024

W Naczelnym Sądzie Administracyjnym na wyrok czeka się prawie dwa lata

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Liczba skarg kasacyjnych kierowanych do Naczelnego Sądu Administracyjnego systematycznie wzrasta. W ubiegłym roku było ich o 2 tys. więcej niż w 2022 r. Czas oczekiwania na ich rozpoznanie wydłużył się nawet do 16 miesięcy, a prawnicy twierdzą, że czekają na wyroki nawet trzy lata. Powodów opóźnień jest kilka: brak sędziów, niejasne prawo i wielka fala skarg.

19.04.2024
1  2  3  4  5    358