Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Co nowego

Kategoria: prawo pracy

 • Potrącenia z wynagrodzenia za pracę - co zmieniła Tarcza antykryzysowa 3.0? Potrącenia z wynagrodzenia za pracę - co zmieniła Tarcza antykryzysowa 3.0?

  Potrącenia z wynagrodzenia za pracę - co zmieniła Tarcza antykryzysowa 3.0?

  Przepisy Tarczy antykryzysowej 3.0 wprowadziły zmiany, które wpływają na wysokość kwoty wolnej od potrąceń. Od 16 maja 2020 r. wpływ na wysokość tej kwoty ma obniżenie pracownikowi wynagrodzenia oraz utrata źródła dochodu przez członka rodziny.
  05-06-2020
  Więcej 
 • Umowę o dzieło trzeba będzie zgłosić do ZUS Umowę o dzieło trzeba będzie zgłosić do ZUS

  Umowę o dzieło trzeba będzie zgłosić do ZUS

  Przedsiębiorcy coraz bardziej odczuwają ekonomiczne skutki koronawirusa. Sejm pracuje nad tarczą antykryzysową, która ma być pakietem osłonowym dla firm. W ramach tego pakietu uchwalane są również nowe obowiązki płatników - np. obowiązek zgłoszenia do ZUS każdej umowy o dzieło.
  27-03-2020
  Więcej 
 • Koronawirus - uprawnienia i obowiązki pracodawcy i pracownika Koronawirus - uprawnienia i obowiązki pracodawcy i pracownika

  Koronawirus - uprawnienia i obowiązki pracodawcy i pracownika

  Udostępniamy Państwu nagranie z naszego szkolenia online pt. Koronawirus - uprawnienia i obowiązki pracodawcy i pracownika. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.
  24-03-2020
  Więcej 
 • Czy przy zagrożeniu epidemicznym można powstrzymać się od świadczenia pracy? Czy przy zagrożeniu epidemicznym można powstrzymać się od świadczenia pracy?

  Czy przy zagrożeniu epidemicznym można powstrzymać się od świadczenia pracy?

  W celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa (COVID-19) pracodawcy mogą zlecić pracownikom wykonywanie pracy zdalnie. Nie w każdym przypadku praca zdalna jest możliwa. Ponadto, nie każdy pracodawca może mieć chęć z tego uprawnienia skorzystać. W efekcie mogą pojawić się obawy pracowników związane z ich bezpieczeństw...
  17-03-2020
  Więcej 
 • Koronawirus - jak zarządzać zasobami pracy w sytuacji kryzysowej Koronawirus - jak zarządzać zasobami pracy w sytuacji kryzysowej

  Koronawirus - jak zarządzać zasobami pracy w sytuacji kryzysowej

  Od początku trwania epidemii koronawirusa pracodawcy zmagają się z dwiema ważnymi powinnościami: zapewnienie ciągłości i bezpieczeństwa biznesu oraz ochrona zdrowia i życia pracowników. Jakie działania mogą podjąć pracodawcy aby temu sprostać? Jakie przyjąć zasady postępowania w przypadku możliwości zarażenia koronawirusem?
  17-03-2020
  Więcej 
 • Koronawirus - ważne dla pracodawcy i pracownika Koronawirus - ważne dla pracodawcy i pracownika

  Koronawirus - ważne dla pracodawcy i pracownika

  Od początku marca br. pojawia się coraz więcej wątpliwości dotyczących prawidłowego postępowania pracodawców w kontekście zagrożenia zarażenia koronawirusem. Pojawiają się pytania na temat tego, jakie przyjąć zasady postępowania dla pracownika i pracodawcy w przypadku możliwości zarażenia koronawirusem.
  13-03-2020
  Więcej