Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Co nowego

Kategoria: zmiany KPC

 • Jak wygląda postępowanie dowodowe w ramach postępowania odrębnego z zakresu własności intelektualnej? Jak wygląda postępowanie dowodowe w ramach postępowania odrębnego z zakresu własności intelektualnej?

  Jak wygląda postępowanie dowodowe w ramach postępowania odrębnego z zakresu własności intelektualnej?

  Kilka miesięcy temu wprowadzono do k.p.c. postępowanie odrębne w sprawach własności intelektualnej. Postępowania w sprawie naruszenia własności intelektualnej wymagają zazwyczaj przeprowadzenia złożonych analiz stanu faktycznego. Nowe regulacje mają ułatwić gromadzenie i przeprowadzanie dowodów naruszenia oraz ustalenie skali tego na...
  28-01-2021
  Więcej 
 • Oblicz opłaty sądowe z chatbotem! Oblicz opłaty sądowe z chatbotem!

  Oblicz opłaty sądowe z chatbotem!

  Chatboty powoli stają się nową codziennością. Na wielu stronach internetowych mamy już do czynienia z tego typu asystentami. Do tej pory pełniły jednak rolę głównie informacyjną. Z przyjemnością prezentujemy zupełnie nowe spojrzenie na chatboty.
  26-11-2020
  Więcej 
 • Postępowanie o dział spadku Postępowanie o dział spadku

  Postępowanie o dział spadku

  Reforma k.p.c. z 2019 r. nie ominęła również postępowania z wniosku o dział spadku, stąd warto przypomnieć sobie kilka podstawowych informacji dotyczących tego postępowania. Sprawy działowe dotykają bowiem bardzo wiele osób. Dzieje się tak dlatego, że z chwilą nabycia spadku przez kilku spadkobierców powstaje wspólność majątku ...
  20-11-2020
  Więcej 
 • Faza przygotowawcza procesu w praktyce, czyli słów kilka jak dobrze sporządzić plan rozprawy? Faza przygotowawcza procesu w praktyce, czyli słów kilka jak dobrze sporządzić plan rozprawy?

  Faza przygotowawcza procesu w praktyce, czyli słów kilka jak dobrze sporządzić plan rozprawy?

  Plan rozprawy to jedna z wielu nowych instytucji, które do procedury cywilnej wprowadziła ubiegłoroczna nowelizacja. Jest to bardzo rozbudowana instytucja posiedzenia przygotowawczego, w którym to modelu sąd ma odgrywać aktywną rolę. Okazuje się, że stosowanie jej w praktyce wiąże się z licznymi pytaniami, jak taki plan rozprawy przyg...
  30-10-2020
  Więcej 
 • Jak powinny wyglądać pisma przygotowawcze po reformie kpc? Jak powinny wyglądać pisma przygotowawcze po reformie kpc?

  Jak powinny wyglądać pisma przygotowawcze po reformie kpc?

  Czy wniosek dowodowy jest pismem przygotowawczym? Czy brak wezwania do zapłaty przed złożeniem pozwu jest brakiem formalnym? Czy w ogóle można złożyć pismo bez zarządzenia przewodniczącego? To tylko nieliczne pytania dotyczące przygotowywania pism przygotowawczych po nowelizacji kpc.
  01-10-2020
  Więcej 
 • Jak przeprowadzić dowód z zeznań świadka po reformie kpc? Jak przeprowadzić dowód z zeznań świadka po reformie kpc?

  Jak przeprowadzić dowód z zeznań świadka po reformie kpc?

  Jak wygląda dowód z zeznań świadka w formie ustnej, a jak na piśmie? Jak ocenić wiarygodność zeznań świadka? Jaka jest rola sądu i pełnomocników w przeprowadzeniu tego dowodu? To tylko nieliczne pytania, które pojawiają się w związku ze zmianami w postępowaniu dowodowym, które wprowadziła tzw. reforma kpc.
  17-09-2020
  Więcej 
 • Nowe postępowanie w sprawach własności intelektualnej w kpc już obowiązuje Nowe postępowanie w sprawach własności intelektualnej w kpc już obowiązuje

  Nowe postępowanie w sprawach własności intelektualnej w kpc już obowiązuje

  Na początku lipca 2020 r. weszła w życie nowelizacja kpc wprowadzająca nowy rodzaj postępowania odrębnego. Jest to postępowanie w sprawach własności intelektualnej. Dowiedz się już teraz jak przygotować wzory pism procesowych.
  31-07-2020
  Więcej 
 • Są już nowe sądy w sprawach własności intelektualnej Są już nowe sądy w sprawach własności intelektualnej

  Są już nowe sądy w sprawach własności intelektualnej

  1 lipca weszła w życie nowelizacja k.p.c., która wprowadziła nowe postępowanie w sprawie własności intelektualnej. Tego rodzaju sprawy mają rozpatrywać nowoutworzone sądy. Właściwych w sprawach własności intelektualnej będzie więc pięć sądów sądów okręgowych oraz dwa apelacyjne. Czy wiesz jakie to sądy?
  06-07-2020
  Więcej 
 • Nowe postępowanie w sprawie własności intelektualnej od 1 lipca Nowe postępowanie w sprawie własności intelektualnej od 1 lipca

  Nowe postępowanie w sprawie własności intelektualnej od 1 lipca

  Procedura cywilna znowu ulega dużym zmianom. To w związku z wprowadzeniem nowego odrębne postępowania, poświęconego wyłącznie sprawom własności intelektualnej. Oznacza to przyjęcie odrębnych procesowych norm prawnych wyłącznie dla spraw własności intelektualnej. Zmiany wchodzą w życie już od 1 lipca.
  01-07-2020
  Więcej 
 • Gdzie znajdziesz wzory pouczeń w sprawach cywilnych? Gdzie znajdziesz wzory pouczeń w sprawach cywilnych?

  Gdzie znajdziesz wzory pouczeń w sprawach cywilnych?

  Tarcza 4.0. została już ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Uchyla obowiązek ogłoszenia przez Ministerstwo Sprawiedliwości w rozporządzeniu wzorów pouczeń w sprawach cywilnych. Gdzie w takim razie szukać wzorów pouczeń?
  25-06-2020
  Więcej 
 • Wykorzystaj wakacje na poznanie tajników reformy KPC Wykorzystaj wakacje na poznanie tajników reformy KPC

  Wykorzystaj wakacje na poznanie tajników reformy KPC

  Nowelizacja k.p.c. z lipca 2019 r., określana jako największa nowelizacja procedury cywilnej od kilku lat, obowiązuje już ponad pół roku. Wprowadziła ona szereg rewolucyjnych rozwiązań w postępowaniu cywilnym. Mimo faktu, że od wejścia w życie przepisów minęło już sporo czasu, nadal wywołują one problemy w praktyce.
  23-06-2020
  Więcej 
 • Przedłużenie terminu sądowego Przedłużenie terminu sądowego

  Przedłużenie terminu sądowego

  Bieg terminu wyznaczonego przez sąd lub przewodniczącego (termin sądowy) rozpoczyna się od ogłoszenia w tym przedmiocie postanowienia lub zarządzenia. Jeżeli kodeks postępowania cywilnego przewiduje doręczenie z urzędu, bieg terminu rozpoczyna się od jego doręczenia. Przewodniczący może z ważnej przyczyny przedłużyć lub skrócić ...
  04-03-2020
  Więcej 
 • Jak zmieniła się apelacja, a jak zażalenie po nowelizacji kpc? Jak zmieniła się apelacja, a jak zażalenie po nowelizacji kpc?

  Jak zmieniła się apelacja, a jak zażalenie po nowelizacji kpc?

  Do którego sądu wnoszona jest obecnie apelacja, a do którego należy złożyć odpowiedź na apelację? W jaki sposób należy obecnie konstruować zarzuty w apelacji? Do jakiego sądu wnosi się obecnie odpowiedź na apelację ? To tylko nieliczne pytania związane z postępowaniem odwoławczym po nowelizacji kpc.
  21-02-2020
  Więcej 
 • Zmiany w elektronicznym postępowaniu upominawczym po reformie k.p.c. Zmiany w elektronicznym postępowaniu upominawczym po reformie k.p.c.

  Zmiany w elektronicznym postępowaniu upominawczym po reformie k.p.c.

  W dniu 7 lutego 2020 r. weszły w życie zmiany w przepisach regulujących elektroniczne postępowanie upominawcze wynikające z reformy k.p.c. Zmiany okazały się na tyle daleko idące, że wpłynęły na przebieg całego postępowania. Sądem właściwym do rozpoznawania spraw w elektronicznym postępowaniu upominawczym jest Sąd Rejonowy Lublin...
  21-02-2020
  Więcej 
 • Wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym po reformie k.p.c. Wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym po reformie k.p.c.

  Wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym po reformie k.p.c.

  Reforma postępowania nie ominęła również wydawania nakazów zapłaty w postępowaniu nakazowym. Rolą przedmiotowego postępowania jest usprawnianie postępowania sądowego oraz odciążanie wymiaru sprawiedliwości od konieczności czasochłonnego ...
  28-01-2020
  Więcej