Komunikat

Drodzy Użytkownicy

W dniu 10 stycznia 2012 r. nastąpiła zmiana sposobu logowania do Forum LEX w związku z wprowadzeniem nowego systemu autoryzacji. Zmiana ma na celu podniesienie bezpieczeństwa danych użytkowników.

Forum LEX

Widok kombinacyjny Płaski widok Widok drzewa
RE: Chorobowe w ciąży przy wysokim wynagrodzeniu
toggle
Witam!

Mam pytanie dotyczące wypłaty na chorobowym w ciąży - moja małżonka w ciągu ostatnich 12 miesięcy zarabiała średnio 11.691,98zł netto. Zgodnie Dz.U.2016.0.372 rozdział 8 "Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa" - małżonka powinna dostawać zasiłek/wypłatę w wysokości średniego otrzymywanego wynagrodzenia - niezależnie od składników premiowych itp.
Za miesiąc maj otrzymała wypłatę tylko 6.500zł netto.
Poniżej paski wypłat za maj i kwiecień (w kwietniu nie była na zwolnieniu lekarskim ciążowym)
Proszę o opinię - czy tak powinno być? Czy nie ma błędu?
Jak to się ma do średniej arytmetycznej z ostatnich 12 miesięcy?

pasek za kwiecień:


pasek za maj:
Flag Flag
Dzień dobry Panu.

Zapoznałam się z paskami wypłat, które Pan załączył. Zgodnie z ich treścią, Pana małżonka dostaje bardzo dużo dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, tymczasem zasiłek choroby na tzw. macierzyńskim obliczany jest od pensji podstawowej bez wszelkich dodatków, więc moim zdaniem, kwota została obliczona prawidłowo.
Flag Flag
Z jakiego źródła wzięłaś Agato zasadę, że zasiłek macierzyński oblicza się "od pensji podstawowej bez wszelkich dodatków"? Ustawa przywołana przez pytającego stanowi dokładnie odwrotnie, nakazuje uwzględnić średnią z całego wynagrodzenia, z okresu ostatnich 12 miesięcy, oraz szczegółowo objaśnia jak obliczać średnią ze składników wypłacanych rzadziej niż co miesiąc. Na jakiej więc podstawie prawnej opierasz swoją odpowiedź?
Pytającemu radzę, aby przeszedł się do osoby obliczającej płace małżonki, i tę osobę wypytać szczegółowo: na jakiej podstawie prawnej w tej lub innej pozycji zestawienia płacowego jest mniej niż poprzednio. Proszę jednak zwrócić uwagę, i ewentualnie przeliczyć to w domu przed wizytą u pracodawcy, że mogą wystąpić różnice wynikające z uśredniania. Jeśli na przykład w kwietniu wypłacano premię kwartalną, to była ona w kwocie należnej za trzy miesiące, a następna byłaby w lipcu. Skoro do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego bierze się wartości średnie, to część zasiłku odpowiadająca tej premii kwartalnej będzie w zasiłku trzykrotnie niższa, ale za to płacona co miesiąc, co w sumie powinno wyjść na to samo. Jeszcze większa różnica wizualna, a nie faktyczna w dłuższym okresie rozliczeniowym, byłaby w przypadku wypłacania w kwietniu premii (nagrody) rocznej.
Flag Flag
Jeżeli chcesz wziąć udział w dyskusji
musisz się zalogować
Logowanie

Jeżeli masz już swoje konto - wystarczy, że podasz swój e-mail i hasło.
Jeżeli jeszcze konta nie posiadasz - zachęcamy do bezpłatnej rejestracji.

Zamknij