Komunikat

Drodzy Użytkownicy

W dniu 10 stycznia 2012 r. nastąpiła zmiana sposobu logowania do Forum LEX w związku z wprowadzeniem nowego systemu autoryzacji. Zmiana ma na celu podniesienie bezpieczeństwa danych użytkowników.

Forum LEX

Widok kombinacyjny Płaski widok Widok drzewa
RE: Czy Leasing może pobierać opłatę za zewnętrzne ubezpieczenie samochodu?
toggle
Ogólnie prze leasingu obowiązkowe jest ubezpieczenie w pełnym pakiecie OC i AC, co jest zrozumiałe. Chyba każda firma oferująca leasing, czy też bank ma jakiegoś swojego ubezpieczyciela, z którym ma umowę. Pewnie tam odpalają im sporo za to. Istnieje jednak możliwość znalezienia sobie ubezpieczenia na własną rękę. Tańszego niż to z Leasingu. Z tym, że większość banków, czy też firm leasingowych pobiera sobie za to opłatę jeżeli zdecydujemy się na inne ubezpieczenie. Ta opłata wcale nie jest mała bo sięga często kilkuset złotych.

Pytanie czy to jest zgodne z prawem? W zasadzie to trochę uderza w wolną konkurencję. Czemu nie chcąc płacić kilkuset złotych opłaty za ubezpieczenie samochodu, muszę zdecydować się na ubezpieczenie auta z firmy, z którą leasing jest "ugadany"?
Flag Flag
Leasing zwykle należą do banków, które mają całe rzesz prawników i zanim coś wypuszczą to pewnie weryfikują to z prawnikami. Aczkolwiek z drugiej strony masz rację, że to takie ograniczanie konkurencji. To bardziej chyba do UOKiK pytanie. Utrudnianie innym firmom faworyzując jednego z którym ma się umowę i który na pewno im odpala sporą prowizję za to. Jest to jednak robione w sposób niezbyt etyczny - chcesz innego ubezpieczyciela to nam za to musisz więcej zapłacić.

Przy czym jakby nawet ktoś zabronił pobierania takiej opłaty, to szybko to ominą w ramach promocji Leasing będzie tańszy jak weźmiesz ich ubezpieczenie. Np. promocja do pierwszej raty za wybór ubezpieczenia w pakiecie zz leasingiem. Coś tam by pewnie wymyślili.
Flag Flag
Nie muszą "czegoś tam" wymyślać, bo już wymyślili. Bez względu na to, czy jest to zniżka za ubezpieczenie przedmiotu leasingu u zaprzyjaźnionego z leasingodawcą ubezpieczyciela, czy dodatkowa opłata za ubezpieczenie u obcego, w istocie (a może nawet kwotowo) sprowadza się to do tego samego. Tyle że zniżka ładniej i bardziej zachęcająco wygląda.
Flag Flag
Jest to trochę działanie ograniczające wolną konkurencję, ale podobne można chyba spotkać na każdym rynku. Rozumiem jakby to była jakaś drobna opłata, ale 300-400 zł to typowe działanie mające na celu wymuszenie na leasingobiorcy wzięcie ubezpieczenia w pakiecie z leasingiem. Niby jak się pokaże inne alternatywne tańsze to obniżą, ale za rok sobie znowu odbiją przy odnowieniu ubezpieczenia.
Flag Flag
Niestety ale pobierają i mogą. Jesli chcemy ubezpieczyć samochód gdzieś indziej musimy opłacić firmę leasingową. I tak opłaca się to o wiele bardziej niż korzystanie z oferty ubezpieczenia, którą zaproponuje nam leasing. I która jest bardzo droga....

Tak na marginesie to nie jestem zadowolony, ze wziąłem leasing na samochód ( oczywiście na firmę). Następnym razem będzie to kredyt. Leasing wcale nie jest taki tani.
http://www.kredyty-gotowkowe.net
Flag Flag
Jeżeli chcesz wziąć udział w dyskusji
musisz się zalogować
Logowanie

Jeżeli masz już swoje konto - wystarczy, że podasz swój e-mail i hasło.
Jeżeli jeszcze konta nie posiadasz - zachęcamy do bezpłatnej rejestracji.

Zamknij