Komunikat

Drodzy Użytkownicy

W dniu 10 stycznia 2012 r. nastąpiła zmiana sposobu logowania do Forum LEX w związku z wprowadzeniem nowego systemu autoryzacji. Zmiana ma na celu podniesienie bezpieczeństwa danych użytkowników.

Forum LEX

Widok kombinacyjny Płaski widok Widok drzewa
Wątki [ Poprzedni | Następny ]
RE: postanowienie /w nie procesie/ - z uzasadnieniem
toggle
Witam,
czy postanowienie z uzasadnieniem /wstępne/ dotyczące zniesienia współwłasności z działem spadku zaskarża się do SO w całości, czy też należy "wytknąć" w nim punkty, z którymi się nie zgadzam ?

Czy jest opłata od takiego zaskarżenia, stała/zależna.. i w jakiej wysokości ?

dziękuję z góry za odpowiedż
Flag Flag
Ogólnie, zarówno apelacja (w postępowaniu nieprocesowym może być także od postanowienia), jak i zażalenie może dotyczyć całości lub części zaskarżonego orzeczenia. W szczegółach należy przeanalizować co sąd orzekł korzystnie dla strony rozważającej zaskarżenie, a co niekorzystnie i tę część można zaskarżyć precyzując w jakim zakresie. Ale trzeba się zastanowić czy to postanowienie jest zaskarżalne, nie jest ono kończącym postępowanie (bo jest "wstępne", jak określono w pytaniu) zatem musiałyby istnieć przepisy dopuszczające złożenie zażalenia. Chyba że postanowienie rozstrzyga istotę, a "wstępne" jest tylko dlatego, że obejmuje jedynie część masy spadkowej, to wówczas środkiem zaskarżenia byłaby apelacja.
Flag Flag
Dziekuję,

napisałam że "wstepne", bo w treści nie ma nic o środku zaskarżenia, opisano tylko "koszty" po stronach zgodnie z art. 520 par.1...
Sąd nie rozliczył nakładów po obu stronach...Wniosek główny był o zniesienie współwłasności z działem spadku /poza MPZP, wiec -przepisy art. 95 par. 1 UGN /, a sąd zastosował art. 95 par.4 - roszczenie do części nieruchomości...Działka zabudowana domem dwu lokalowym, podział po ścianie p/poż między lokalami, na dzień otwarcia spadku - zabudowana... a sąd wziął w rozliczeniu pod uwagę "pustą połowę działki", stąd też nie rozliczył nakładów, ani moich, ani wnioskodawcy.. to chyba naruszenie prawa materialnego /z niewłaściwego przepisu/

Orzeczenie było czytane 11 grudnia, ja nie byłam w sądzie /choroba/, ale mam podgląd elektroniczny, stąd wiem, co powyżej. Dnia 15 grudnia wysłałam wniosek o nadesłanie postanowienia z uzasadnieniem /odnotowane elektronicznie/ z datą 15 grudnia, razem z tym wnioskiem wysłałam drugi-o zwolnienie z kosztów sądowych z załącznikami /dla mnie i dla córki-małoletniej uczestniczki / , do dziś dnia nie został nic z sądu wysłane...
Wczoraj dzwoniłam na BOK i powiedziano mi, ze takiego wniosku - n i e m a j ą ....

Co z tym zrobić ? wysłałam pismo, z załączonymi potwierdzeniami nadania... ale to blokuje mi potencjalnie apelację emoticon Adwokat wnioskodawcy w tym samym dniu złożył, co ja /tylko na kancelarię/ i już 28 wysłali..

Pierwszy raz mi się coś takiego zdarza, a 10 lat trwa ten proces...
Flag Flag
To chyba warto wybrać się do sądu i przejrzeć akta. Biuro Obsługi Klientów udziela informacji na podstawie zapisów w bazie danych sądu, które ktoś musi wprowadzić, albo kancelaria ogólna (dziennik podawczy), albo sekretariat wydziału. A jeśli wniosek o sporządzenie uzasadnienia nie doszedł do sądu, mimo wysłania go, to można próbować złożyć go powtórnie, wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu.
Flag Flag
Jeżeli chcesz wziąć udział w dyskusji
musisz się zalogować
Logowanie

Jeżeli masz już swoje konto - wystarczy, że podasz swój e-mail i hasło.
Jeżeli jeszcze konta nie posiadasz - zachęcamy do bezpłatnej rejestracji.

Zamknij