Komunikat

Drodzy Użytkownicy

W dniu 10 stycznia 2012 r. nastąpiła zmiana sposobu logowania do Forum LEX w związku z wprowadzeniem nowego systemu autoryzacji. Zmiana ma na celu podniesienie bezpieczeństwa danych użytkowników.

Forum LEX

Widok kombinacyjny Płaski widok Widok drzewa
RE: Jakie ogrzewanie do domu?
toggle
Planujemy budowę domku pod Warszwaą. Taki na około 160 m kw. Zastanawiam się w jaki sposób najlepiej go ogrzać? Tak, aby było tanio, czysto i możliwie bez obsługowo?
Flag Flag
RE: Jakie ogrzewanie do domu?
30.08.17 07:09 jako odpowiedź na Piotr Benks.
Jeżeli ma być czysto, to raczej nie węglem. Aby węgiel był w miarę czystym paliwem, potrzebny do jego spalania jest specjalny kocioł, który nie należy do najtańszych. Poza tym trzeba od czasu do czasu łopatować - co nie należy do najprzyjemniejszych zadań.
Dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazowe oraz olej opałowy. Koszta są bardzo podobne. Trzeba policzyć co wyjdzie taniej, efektywniej, wygodniej. Tutaj zapytaj o cennik oleju opałowego.
Flag Flag
RE: Jakie ogrzewanie do domu?
30.08.17 20:10 jako odpowiedź na Piotr Benks.
Nie byłoby lepiej zapytać na jakimś forum bardziej związanym z tematem doboru ogrzewania? Na przykład takim gdzie dyskutują osoby budujące swoje domy, albo fachowcy od tych spraw.
Flag Flag
RE: Jakie ogrzewanie do domu?
06.02.18 11:23 jako odpowiedź na Piotr Benks.
Również nie polecam ogrzewania weglowego. Zresztą w wielu miejscach powoli się od tego odchodzi. Są miasta i powiaty, w których ogrzewanie węglowe jest zabronione, albo ma byc zabronione w najbliższych latach ( przykładem tutaj jest Kraków). I ma to sens ponieważ nie jesst to zdrowe, trujemy siebie i swoje otoczenie.
Moim zdaniem najlepszą opcją jest ogrzewanie gazowe plus fotowoltaika. Czyli w skrócie zamontowanie sobie porządnych paneli słonecznych, które będą wspomagały ogrzewanie domu.
Flag Flag
RE: Jakie ogrzewanie do domu?
17.10.17 18:21 jako odpowiedź na Anna brette.
Ogniwa fotowoltaiczne nie są zbyt dobre jako wspomaganie ogrzewania. W ogóle czerpanie energii ze słońca charakteryzuje się tym, iż najbardziej efektywne jest przy dużym nasłonecznieniu, a więc wtedy, gdy nie trzeba ogrzewać. Stąd te ogniwa bardziej nadawałyby się, dla odzysku pieniędzy z tytułu oddania energii do sieci, aby mieć z czego zapłacić w okresie zimowym za ogrzewanie. Lepszym wspomaganiem ogrzewania byłyby kolektory słoneczne (w których nagrzewa się płyn do zasilania instalacji centralnego ogrzewania) gdyż mają one wydajność cieplną kilkakrotnie wyższą od modnych ostatnio ogniw fotowoltaicznych. Ponadto przy korzystaniu z kilku źródeł zasilania energią konieczna jest tzw. "centrala ciepła", która to wszytko pozbiera i przekaże do domowej instalacji grzewczej.
Flag Flag
RE: Jakie ogrzewanie do domu?
13.11.17 18:13 jako odpowiedź na Piotr Benks.
najlepiej zapytaj na forum gdzie tematem przewodnim jest budowa domu. Wydaje mi się, że najlepsza opcją będzie ogrzewanie gazowe. Węgiel choć jest wciąż najtańszy po woli staje się mniej popularny ze względu własnie na to, że nie jest eko.
Flag Flag
RE: Jakie ogrzewanie do domu?
18.12.17 07:58 jako odpowiedź na Juliusz Falk.
ogrzewanie gazowe to dobre i sprawdzone rozwiązanie. Ja zaś uważam, że warto zwrócić uwagę szczególną na ogrzewanie ekonomiczne. Zakupić specjalny automatyczny piec na EKO gorszek. Z takich rozwiązań korzysta mnóstwo domów. Woreczek takiego Eko Groszku do palenia to kosz około ~15 zł. Raz zasypany piec wystarczy na 3-5 dni ( średnio wsypać można cały worek, w zależności od pojemnika pieca ) .I Zależy jak kto lubi mieć ciepło w domu emoticon
______________
Flag Flag
RE: Jakie ogrzewanie do domu?
14.11.17 09:52 jako odpowiedź na Antek Stefan.
Eko groszek z automatycznym podajnikiem to chyba jedno z lepszych rozwiązań - bardzo odradzam za to piece gazowe
Flag Flag
RE: Jakie ogrzewanie do domu?
16.11.17 19:17 jako odpowiedź na Piotr Benks.
ogrzewanie gazowe jest najmniej uciążliwe. Nastawiamy jaką temperaturę chcemy mieć w domu i na tym kończy się nasza praca
Flag Flag
Tak samo łatwe w obsłudze jest ogrzewanie elektryczne.
Flag Flag
ekogroszek to jedno z tańszych rozwiązań, ale jest mocno kłopotliwe. W tej chwili można dostać dofinansowanie do ekologicznych systemów grzewczych. Niezależnie jaki opał wybierzemy ceny dowolnego opału możemy sprawdzić przez portal http://gielda-paliw.com/ogloszenia/kategoria/218/ekogroszek-kupie W ten sposób możemy szybko sprawdzić atrakcyjność oferty. W podobnym budżecie do ekogroszku jest pellet a daje dużo większy komfort
Flag Flag
RE: Jakie ogrzewanie do domu?
06.02.18 11:23 jako odpowiedź na Piotr Benks.
Pewnie trochę za pózno ale warto myśleć o nowoczesnych rozwiązaniach nie tylko ekogroszek ale inowoczesne ekologiczne pompy ciepła.
Flag Flag
Polecam pompy ciepła gruntowe albo powietrzne. Jest to teraz bardzo modne i coraz tańsze. Z tego co się orientuję można nawet dostać jakąś dopłatę. Jeśli do tego dołożysz panele solarne to energię masz prawie za darmo. Jedyny minus to koszty inwestycyjne.
Flag Flag
RE: Jakie ogrzewanie do domu?
07.02.18 14:04 jako odpowiedź na Marcin Zaremba.
Ja mam ogrzewanie gazowe i polecam w Twoim przypadku - bardzo wygodne rozwiązanie.
Działa bezobsługowo, nie ma problemu ze składowaniem opału. Z węglem za dużo roboty i bałaganu.
Mam ten
https://www.termet.com.pl/produkt/ecocondens-crystal-50/31.
Flag Flag
RE: Jakie ogrzewanie do domu?
04.04.18 14:45 jako odpowiedź na Damian Czarny.
Ja mam ogrzewanie gazowe, a w łazience i sypialni dodatkowo mam podłogowe (elektryczne). W domku jest naprawdę ciepło.
Flag Flag
RE: Jakie ogrzewanie do domu?
13.07.18 11:51 jako odpowiedź na Piotr Benks.
Osobiscie jestem zdania, że warto jest już z góry zastanowić się nad ogrzewaniem przy wyborze projektu. Dwa rodzaje ogrzewania jakie polecam to na pewno:
gaz
pompa ciepła
W sieci jest wiele projektów domów, które są energooszczędne i stawiają właśnie na te dwa rozwiązania. Jak tutaj: https://domywstylu.pl/mieszkanie-dla-mlodych-do-110m2/

Odradzam palenie w piecu węglem. Nie jest to ani zdrowe, ani ekologiczne, ani wygodne. Sam bym sie raczej na to nie zdecydował.
Flag Flag
Przy gazowym to lepiej sobie wkalkulować większy piec niż wyliczają. Wiem z autopsji.
Flag Flag
Jeżeli chcesz wziąć udział w dyskusji
musisz się zalogować
Logowanie

Jeżeli masz już swoje konto - wystarczy, że podasz swój e-mail i hasło.
Jeżeli jeszcze konta nie posiadasz - zachęcamy do bezpłatnej rejestracji.

Zamknij