E-licytacje z nieruchomości obowiązują już od 19 września!
Od 19 września zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące elektronicznych licytacji z nieruchomości. Czy wiesz już jak przebiegać będą e-licytacje? Czy jest to ułatwienie dla komorników?
Proces digitalizacji postępowania egzekucyjnego przeszedł do kolejnej fazy. Prace nad nową elektronizacją sprzedaży licytacji z nieruchomości przyśpieszył dzięki epidemii COVID-19. Dlatego też od 19 września 2021 r. komornicy mogą korzystać z nowej formy licytacji nieruchomości - w formie elektronicznej.
Plusy z nowego systemu do e-licytacji
Nowa forma licytacji to w zamierzeniach prawodawcy same korzyści. Wśród nich zauważa się:
- dalszą cyfryzację usług publicznych;
- wyższy poziom bezpieczeństwa dla uczestników czynności procesowych;
- obniżenie kosztów postępowania;
- przyśpieszenie postępowania egzekucyjnego i egzekucji z nieruchomości;
- przejrzystość postępowania.
Ustawodawca liczy również na zwiększenia zainteresowania potencjalnych nabywców nieruchomościami. Z nieruchomością będzie można zapoznać się w każdym miejscu i o każdym czasie. Forma elektroniczna będzie zdecydowanie bardziej atrakcyjna od dotychczasowej.
Jak wszcząć e-licytację z nieruchomości?
Aby elektroniczna licytacja z nieruchomości ruszyła, wierzyciel musi złożyć wniosek o wszczęcie e-licytacji z nieruchomości.
Gdy zarówno wierzyciel, jak i dłużnik skorzystają ze wszystkich przysługujących im praw na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej, co najmniej na 2 tygodnie przed terminem licytacji zamieszcza się obwieszczenie o sprzedaży nieruchomości. Wraz z obwieszczeniem zamieszcza się protokół opisu i oszacowania nieruchomości.
Obwieszczenie powinno zawierać:
- sumę oszacowania i cenę wywołania;
- wzmiankę, że prawa osób trzecich nie będą przeszkodą do licytacji ;
- opis nieruchomości, która ma być sprzedana;
- informację o tym, że przetarg odbywa się w drodze elektronicznej oraz o chwili rozpoczęcia i zakończenia przetargu;
- informację o obowiązku uiszczenia rękojmi i jej wysokości;
- czas, w którym w ciągu dwóch tygodni przed licytacją wolno będzie oglądać nieruchomość.
Zapraszam do zapoznania się z pakietem komentarzy praktycznych i szkoleń poświęconych zagadnieniu e-licytacji z nieruchomości. Dowiesz się z nich nie tylko o przebiegu elektronicznych licytacji, ale również plusach i minusach licytacji w nowej, elektronicznej formie.
product manager Lex Windykacje