Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Zarządzanie ryzykiem w urzędzie - czynniki ryzyka i mechanizmy kontroli

26 marca 2021

Administracja publiczna stoi przed ogromnym wyzwaniem - w jaki sposób zapewnić nie tylko skuteczność, ale i ciągłość działania? Aby dobrze odpowiedzieć na to pytanie, należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad ryzykami związanymi z działalnością administracji publicznej. Znalezienie takich obszarów problemowych to pierwszy krok do zapobiegania zdarzeniom niepożądanym oraz minimalizowania ich ewentualnych skutków.

Zdefiniowanie ryzyka pozwoli je kontrolować

Znajomość zdefiniowanych ryzyk pozwala także odpowiedzieć na pytanie jak można je kontrolować, czyli ocenić prawdopodobieństwo ich urzeczywistnienia się oraz ustalić sposoby w jaki należy na nie reagować.

Warto podkreślić, że spektrum działania administracji jest niezwykle szerokie i dotyczy działalności związanej z obsługą obywateli, koordynacją pracy urzędu i jednostek organizacyjnych, inwestycjami, finansami oraz bardzo wielu innych sfer, w tym także mniej oczywistych, jak choćby dbanie o wizerunek. Wykonując wszystkie te zadania należy mieć na względzie zasadę praworządności, zgodnie z którą organy administracji mogą działać tylko na podstawie i w granicach obowiązującego prawa. Jak sobie zatem radzić w tej skomplikowanej sytuacji?

Zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy systemem zarządzania

Z pomocą przychodzą eksperci od kontroli zarządczej, którzy potrafią zarówno odnaleźć i opisać wszelkie czynniki ryzyka w tych zróżnicowanych obszarach, jak i wskazać różnorodne mechanizmy ich kontrolowania. Gorąco zachęcam do zapoznania się z pogłębionymi opracowaniami na ten temat, których autorką jest wieloletni praktyk kontroli zarządczej Patrycja Szulin. Przygotowała ona aż 6 komentarzy praktycznych poświęconych zarządzaniu ryzykiem w urzędzie w aspekcie zarówno czynników ryzyka, jak i mechanizmów kontroli w następujących obszarach:

Serwis LEX Administracja, w którym znajdują się te publikacje, zawiera także całą gamę innych dokumentów poświęconych kontroli zarządczej: zarówno opisowych (komentarze praktyczne i poradniki), jak też i audiowizualnych (szkolenia on-line) czy też umożliwiających bezpośrednie wykorzystanie (wzory dokumentów). Przewodnikiem po tych materiałach z podziałem na różne aspekty kontroli zarządczej będzie zestawienie Kontrola zarządcza zawsze pod ręką.

Nowe zasady obsadzania stanowiska dyrektora szkoły w okresie epidemii
Bartosz Starczewski

Product manager administracja publiczna

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.