Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Kolejna edycja raportu „Poprawmy prawo” gotowa do pobrania

09 lutego 2023

Jak zawsze w lutym, redakcje Prawo.pl i LEX, serwisów wydawanych przez Wolters Kluwer Polska, przygotowały raport „Poprawmy prawo”. Wskazuje on regulacje wymagające pilnej zmiany. Przez złe przepisy, problemy mają wszyscy.

Skarbówka zagląda w konta i blokuje rachunki jak chce. Firmy, które zainwestowały w fotowoltaikę, by obniżyć koszty działalności, teraz muszą toczyć spory o podatek od nieruchomości. Przez wadliwe prawo za jedną drogę do bloku mieszkańcy muszą z kolei płacić dwie daniny. Problemy mają też pacjenci. Często zgłaszają się do aptek z nieważną już receptą. Wszystko przez to, że nie ma na niej daty, do której można wykupić lek. Nie brak również absurdów – opodatkowanie VAT zależy od tego, czy drewno jest... okrągłe.

Raport liczy niemal 60 stron.

W polskim prawie jest coraz więcej przepisów, które skutecznie komplikują życie osób prywatnych i przedsiębiorców. Pilnej poprawy wymagają wszystkie gałęzie prawa: od pracy i podatków, przez wymiar sprawiedliwości, prawo gospodarcze, samorząd i administrację, po regulacje dotyczące zdrowia i oświaty. W ramach wspólnej akcji redakcji Prawo.pl i LEX „Poprawmy prawo” wskazano problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić – zarówno te, które wymagają poprawy, jak i te, które powinny powstać, bo w tej chwili istnieje luka w prawie. Do zgłaszania wadliwych aktów prawnych i brakujących przepisów zaproszeni zostali także czytelnicy serwisu Prawo.pl i użytkownicy systemu LEX.

Liczba zgłoszeń przerosła oczekiwania

– Czytając tegoroczny raport, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że niska jakość tworzonego prawa wynika z łamania zasad jego racjonalnego tworzenia i może wkrótce przełożyć się na kompletny brak zaufania do ustawodawcy i państwa. Czytelnicy często informują nas, że stosując prawo podatkowe lub administracyjne, czują się jak w pułapce zastawionej na nich przez organy państwowe – mówi Włodzimierz Albin, prezes zarządu Wolters Kluwer Polska.

Liczba zgłoszeń przerosła oczekiwania redakcji. Potwierdza to smutną, niestety, tezę, że z jakością polskiego prawa nie jest najlepiej. Przepisy są pełne luk i niejasności, bywają sprzeczne ze sobą, z Konstytucją RP czy z prawem UE. Buble znajdziemy w niemal każdej dziedzinie prawa. Stan naszej legislacji pozostawia wiele do życzenia, a dodatkowo jego poprawie nie służy pandemiczna rzeczywistość i tworzone w niej masowo i naprędce regulacje.

 Do poprawy nie tylko buble, ale i tryb tworzenia prawa

Raport „Poprawmy prawo” liczy niemal 60 stron. Dotyczy m.in. rozwodów, mediacji, aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, składki zdrowotnej, nieprecyzyjnych zasad budowy domów o powierzchni do 70 mkw. czy opodatkowania przyczep i naczep.

Publikacja zawiera również raport dotyczący inflacji i produkcji prawa. Wynika z niego, że akty prawne tworzone są w pośpiechu, a zmiana goni zmianę. W 2022 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw 2829 aktów prawnych (w 2021 – 2490), w tym 547 ustaw i 2189 rozporządzeń wykonawczych. W 2021 r. ustaw opublikowano 503, a rozporządzeń 1903. Tendencja zwiększania ilości wydawanych aktów utrzymuje się. Zwraca jednak uwagę skokowy wzrost liczby wydawanych rozporządzeń wykonawczych, aż o 15 proc. rok do roku. Spośród 25 191 aktów, które zostały zmienione w 2022 r., 1076 to ustawy i rozporządzenia (w 2021 – 971). Ustawy i rozporządzenia w 2022 r. zmieniono 1989 razy, w tym 1228 razy ustawy i 761 razy rozporządzenia (w 2021 ustawy zmieniono 949 razy, a rozporządzenia 771).

Zapraszamy do pobrania pełnej wersji raportu na stornie ->>>>

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.