Kolejne orzeczenia frankowe Trybunału Sprawiedliwości UE
Trybunał Sprawiedliwości UE wydał właśnie trzy orzeczenia w sprawach kredytów frankowych. Pierwsze dotyczyło polskich frankowiczów, którzy zawierając umowę kredytu indeksowanego nie zapoznali się uprzednio z jego treścią. Pozostałe dwa odnosiły się do niektórych praktycznych aspektów kredytu denominowanego w walucie obcej.
W programie LEX Prawo Europejskie zostały właśnie udostępnione omówienia do tych orzeczeń.
A co jeśli frankowicz nie przeczytał umowy?
W orzeczeniu w polskiej sprawie Trybunał unijny odpowiedział na pytanie, czy ochrona w ramach dyrektywy o nieuczciwych warunkach w umowach konsumenckich przysługuje każdemu frankowiczowi jako konsumentowi, czy też tylko osobie, którą można uznać za właściwie poinformowanego, dostatecznie uważnego i rozsądnego przeciętnego konsumenta.
Więcej zob.:
Bujalski Rafał, Omówienie postanowienia TS z dnia 10 czerwca 2021 r., C-198/20 (X Bank)
Zasada przejrzystości materialnej a ryzyko walutowe w świetle dyrektywy 93/13
Zgodnie z zasadą przejrzystości materialnej, warunki umowy zawieranej z konsumentem powinny być sformułowane prostym i zrozumiałym językiem. Wydany przez TSUE wyrok określa, co to oznacza w praktyce w odniesieniu do umów kredytu hipotecznego denominowanego w walucie obcej.
Więcej zob.:
Węgrzynowski Łukasz, Omówienie wyroku TS z dnia 10 czerwca 2021 r., C‑609/19 (BNP Paribas Personal Finance)
Przedawnienie żądania zwrotu nienależnie uiszczonych kwot na podstawie nieuczciwych warunków umownych
Jedną z kluczowych kwestii, której dotyczy trzecie orzeczenie frankowe, jest przedawnienie roszczenia restytucyjnego konsumenta, opartego na przepisach o świadczeniu nienależnym. Wyrok we francuskiej sprawie rodzi pytanie o przepisy polskiego kodeksu cywilnego, które nie przewidują powiązania rozpoczęcia biegu przedawnienia ze świadomością konsumenta co do nieuczciwego charakteru warunku umownego i zakresu praw wynikających z dyrektywy o nieuczciwych warunkach w umowach konsumenckich, a konkretnie o zgodność tych przepisów z zasadą skuteczności.
Więcej zob.:
Węgrzynowski Łukasz, Omówienie wyroku TS z dnia 10 czerwca 2021 r., C‑776/19 - C‑782/19 (BNP Paribas Personal Finance)
Rafał Bujalski
product manager LEX Prawo Europejskie